Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

καλημέρα

 

μήπως γνωρίζει κανείς αν η ημιυπέθριοι χώροι μιας οριζόντιας ιδιοκτησίας πρέπει να δηλωθούν στο κτηματολόγιο και αν ναι σε ποιο σημείο?(π.χ στον κωδικό 81 του εντύπου Δ1 ως βοηθητικός χώρος χωρίς χιλιοστά?)

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημέρα

 

μήπως γνωρίζει κανείς αν η ημιυπέθριοι χώροι μιας οριζόντιας ιδιοκτησίας πρέπει να δηλωθούν στο κτηματολόγιο και αν ναι σε ποιο σημείο?(π.χ στον κωδικό 81 του εντύπου Δ1 ως βοηθητικός χώρος χωρίς χιλιοστά?)

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Όχι. Δεν δηλώνονται.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους

μια ακόμα απορία σχετικα με το εθνικό κτηματολόγιο ειναι:

οταν έχεις ενα σπίτι με δάνειο απο την τράπεζα το οποίο κ δεν έχεις ακόμα εξοφλήσει πρέπει να προσκομίσεις κάποιο έγγραφο απο την τράπεζα στο εθνικό κτηματολόγιο?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους

μια ακόμα απορία σχετικα με το εθνικό κτηματολόγιο ειναι:

οταν έχεις ενα σπίτι με δάνειο απο την τράπεζα το οποίο κ δεν έχεις ακόμα εξοφλήσει πρέπει να προσκομίσεις κάποιο έγγραφο απο την τράπεζα στο εθνικό κτηματολόγιο?

 

Όχι. Δεν ασχολείσαι καθόλου εσύ με το θέμα του βάρους ούτε πρόκειται να ερωτηθείς από το κτηματολόγιο. Τη δήλωση του βάρους υποχρεούται να την κάνει η τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι σε περιπτωση που σε ενα κτιριο υπαρχουν δυο χρησεις. Ισογειο καταστημα και α' οροφος κατοικια με εναν μονο ιδιοκτητη συμπληρωνω την Δ1 και στο πεδιο Β3 βαζω τις δυο χρησεις? και με το τελος τι γινεται? πληρωνει 35 ή 70 ο ιδιοκτητης?

Link to comment
Share on other sites

Έχω οικόπεδο σε περιοχή που έχει ήδη κτηματογραφηθεί πριν κάποια χρόνια. Το οικόπεδο ανήκει σε δύο ιδιοκτήτες Α και Β, ο καθένας με 50% εξ αδιαιρέτου ποσοστό.

Ο ένας από τους δύο δεν έκανε τότε δήλωση στο κτηματολόγιο, οπότε τώρα για το συγκεκριμένο οικόπεδο η εγγραφή του κτηματολογίου γράφει:

50% εξ αδιαιρέτου ο Α (γνωστός ιδιοκτήτης)

50% εξ αδιαιρέτου ΑΓΝΩΣΤΟΣ

 

Τι μπορεί να γίνει τώρα; Διόρθωση;

Και κυρίως: Δημιουργεί αυτή η κατάσταση πρόβλημα στην πώληση του οικοπέδου;

 

Ευχαριστώ

 

ΥΓ: hermis, νομίζω οτι δηλώνεις και τις δύο χρήσεις και πληρώνεις 35ευρώ. Τουλάχιστον γνωστός μου με ίδια περίπτωση έτσι κατέθεσε και δεν είχε πρόβλημα (μέχρι τώρα...). Διασταύρωσέ το πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Για να διορθωθεί το πρόβλημα αυτό απαιτείται από τον ιδιοκτήτη που δε δήλωσε να καταθέσει αγωγή για την εγγραφή του δικαιώματος του στα κτηματολογικά φύλλα. Αυτή η διαδικασία μπορεί να έχει αλλάξει (από κτηματολογικό γραφείο μου είχαν πει ότι μέσα στο φθινόπωρο θα κατατεθεί νόμος αλλά δεν έχω μάθει κάτι νεότερο) προς το απλούστερο. Ας ρωτήσει καλύτερα δικηγόρο που να ασχολείται με κτηματολόγιο.

Προφανώς ο ιδιοκτήτης που δεν έχει δηλώσει δεν μπορεί να πωλήσει το ποσοστό του. Ο άλλος βέβαια μπορεί να κάνει ό,τι θέλει.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά θα ξεκινήσω και εγώ τις ερωτήσεις γιατί τώρα άρχισα να το συμπληρώνω :wink:

 

1) θέλω να υποβάλλω τη δήλωσή μου ηλεκτρονικά

ηλεκτρονικά όμως υπάρχει μόνο η Δ2 και όχι η Δ1 που έχω υποχρέωση

υπάρχει πρόβλημα;;;;;

μήπως εγώ δεν έχω εντοπίσει στο σύστημα τη Δ1;;;

 

2) σύμφωνα με τα υποδείγματα σε στη χρήση γεωτεμαχίου όταν πχ δηλώνω ένα διαμέρισμα πολυκατοικίας γράφω ΟΙΚΟΠΕΔΟ

Όταν όμως κάνω ηλεκτρονική δήλωση δεν υπάρχει αυτή η χρήση οπότε και εγώ το άφησα χωρίς χρήση (μου βγάζει το ! ότι δεν έχει συμπληρωθεί σωστά)

 

3) τι ακριβώς είναι το δικαίωμα υψούν;;;;;;

σύμφωνα με τις οδηγίες:

Το δικαίωμα υψουν , εφόσον διαθέτει βάσει του τίτλου κτίσης ποσοστό συγκυριότητας επι του γεωτεμαχίου (κοινώς χιλιοστά) καταχωρείται ως ξεχωριστή οριζόντια ιδιοκτησία

 

Δικαίωμα υψούν έχω εφόσον μου περισσεύει δόμηση;

Και αν μου περισσεύει δόμηση περιγράφεται στο συμβόλαιο ότι έχω χιλιοστά επι της μελλοντικής δόμησης;

ή

Έχω έτσι και αλλιώς εφόσον έχω χιλιοστά επί του οικοπέδου πχ σε διαμέρισμα (που συνήθως έχω) ;;;;; Και τότε πληρώνω και 2ο δικαίωμα για το διαμέρισμα;

 

4) αν έχω μονοκατοικία σε οικόπεδο που περιγράφεται σε συμβόλαιο αγοράς και δεν αναλύεται αν πρόκειται για οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία

Είναι προφανές ότι είναι κάθετη;;;;

Επειδή περισσεύει συντελεστής έχει και δικαίωμα υψούν;;;;

Προφανώς δεν υπάρχει πίνακας χιλιοστών.

 

5) αν και ειπώθηκε πιο πάνω επειδή δεν το κατάλαβα μπορεί κάποιος να ξεκαθαρίσει:

Έχω πλήρη κυριότητα σε ακίνητο που περιγράφεται σε 2 συμβόλαια πχ

α) από αποδοχή κληρονομιάς (της μητέρας)

β) γονική παροχή με ψιλή κυριότητα (από τον πατέρα που κρατά την επικαρπία)Πιστοποιητικό θανάτου του πατέρα οπότε η επικαρπία τέλος

 

Τελικά δηλώνω 2 δικαιώματα;;;;; Αφού το ακίνητο είναι 1 και την κυριότητα την έχει ένας.

 

Τέτοια και άλλα παρόμοια που έχω λύνονται τηλεφωνικώς ή με επιτόπια επίσκεψη

Ότι και αν μου πείτε θα μου είναι πολύτιμο. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.