Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Στίς περιοχές όπου δεν λειτουργεί γραφείο κτηματολογίου, αλλά γραφείο κτηματογράφησης, οφείλουμε στα τοπογραφικά συμβολαίου να προσθέτουμε το "υπόκειται στις διατάξεις του Ν.2308/95 περί Εθν. Κτηματολογίου" ;

 

Χρειάζεται στη δήλωση να αναφέρεται κάτι επιπλέον ;

Link to comment
Share on other sites

εγώ γράφω ότι υπόκειται στις διατάξεις του Ν.2308/95, καθώς στην περιοχή έχει ολοκληρωθεί μελέτη Εθνικού Κτηματολογίου και λειτουργεί γραφείο κτηματογράφησης

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που έχει ολοκληρωθεί μελέτη Εθν. Κτηματολογίου, το γραφείο ονομάζεται "Κτηματολογίου", ενώ όταν είναι υπό μελέτη Εθν. Κτηματολογίου αντίστοιχα "Κτηματογράφησης". Είτε στη μία είτε στην άλλη περίπτωση, αναφέρω πως "υπόκειται...".

Με τα ΚΑΕΚ, οφείλω σαν συντάξας του τοπογραφικού να κάνω κάποιο έλεγχο ή οτιδήποτε ;

Link to comment
Share on other sites

εγώ γράφω ότι υπόκειται στις διατάξεις του Ν.2308/95, καθώς στην περιοχή έχει ολοκληρωθεί μελέτη Εθνικού Κτηματολογίου και λειτουργεί γραφείο κτηματογράφησης

 

Εγώ δεν θα συμπεριελάμβανα το τελευταίο "και λειτουργεί γραφείο κτηματογράφησης". Γραφεία κτηματογράφησης λειτουργούν και σε περιοχές που δεν έχει ολοκληρωθεί η κτηματογράφηση.. Όταν ολοκληρώνεται η μελέτη Εθνικού Κτηματολογίου εννοώντας ότι γίναν οι οριστικές εγγραφές,ωστε να υπάγεται μια ιδιοκτησία στον 2308, τοτε έχουμε "κλειστο" ή λειτουργούν κτηματολογικό γραφείο στο υποθηκοφυλακείο, και όχι γραφείο κτηματογράφησης..

 

Στην περίπτωση που έχει ολοκληρωθεί μελέτη Εθν. Κτηματολογίου, το γραφείο ονομάζεται "Κτηματολογίου", ενώ όταν είναι υπό μελέτη Εθν. Κτηματολογίου αντίστοιχα "Κτηματογράφησης". Είτε στη μία είτε στην άλλη περίπτωση, αναφέρω πως "υπόκειται...".

Με τα ΚΑΕΚ, οφείλω σαν συντάξας του τοπογραφικού να κάνω κάποιο έλεγχο ή οτιδήποτε ;

 

Όταν το τοπογραφικό προορίζεται π.χ για μεταβίβαση δεν σε καλύπτει απλώς το "υπόκειται" αλλά πρέπει να ελέγξεις για το ΚΑΕΚ σου ότι υπάρχει συμβατότητα θέσης,εμβαδού,σχήματος.Πολλες φορές κολλάνε απ τους υποθηκοφύλακες οι μεταγραφές σε συμβόλαια όπου δεν αναφέρεται το παραπάνω..

Edited by ethan
Link to comment
Share on other sites

ethan, δίκιο έχεις..εκ παραδρομής έγραψα κτηματογράφησης.γραφείο κτηματολογίου ήθελα να γράψω.

 

Όσον για τον ΚΑΕΚ εννοείται ότι πρέπει να γίνει ο έλεγχος που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, στη περίπτωση μου, (περιοχή ΥΠΟ κτηματογράφηση) μου παρέδωσε ο πελάτης ένα συμβόλαιο στο οποίο αναγράφεται το οικόπεδο με τα τετραγωνικά του και τίποτε άλλο. (συνδικαιούχος). Ούτε προσωρινά,οριστικά ΚΑΕΚ και πάει λέγοντας.

(το έχω ελέγξει απο τις συν/νες της μελέτης και έχει μηδαμινές αποκλίσεις)

 

Στην περίπτωση ΥΠΟ κτηματογράφησης, οφείλει ο πελάτης να μου προσκομίσει κάποιο προσωρινό ΚΑΕΚ ή κάτι συναφές;

 

Συγνώμμη για τις αφελείς ερωτήσεις, αλλά πρώτη φορά έτυχε στα τόσα χρόνια δουλειά σε Κτηματολόγιο ή Υπο κτηματογράφηση.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει γίνει η Β ανάρτηση οπότε στα έγγραφα που έχει λάβει αναγράφεται το ΚΑΕΚ (προσωρινό), τότε καλό είναι να το αναφέρεις. Αν όχι μια αναφορά ότι η περιοχή βρίσκεται υπό κτηματογράφηση αρκεί.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε η Β' ανάρτηση καταργήθηκε.

Σε περιοχή υπό κτηματογράφηση πρέπει να πάρει ο πελάτης σου βεβαίωση υποβολής δήλωσης από το γραφείο κτηματογράφησης που λειτουργεί στην περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.