Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Μπορεί να παρακαμφθεί ο προϊστάμενος του Κ.Γ. και να πάει η υπόθεση απευθείας στα κεντρικά;

Για e-mail όσες φορές τους έστειλα δεν πήρα κάποια απάντηση.Τώρα ταχυδρομικώς, δεν έχω δοκιμάσει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 18/6/2008 at 10:05 ΜΜ, myri said:

Εφόσον ο παππούς έχει συμβόλαιο στο όνομά του το καλό είναι ότι δεν το διεκδικεί και το σόι του αδελφού του παππού ή κανένας γείτονας.

Σε περιπτώσεις που δεν υπάρχει διαθήκη η περιουσία μοιράζεται στους νόμιμους κληρονόμους που νομίζω πως είναι 1/3 στο/στη σύζυγο και τα υπόλοιπα 2/3 ισομοιράζονται στα παιδιά.

το 1/4 στη σύζυγο και τα υπόλοιπα στα παιδιά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους,

Ιδιοκτήτης τυφλού οικοπέδου έχει αποκτήσει με δικαστική απόφαση το δικαίωμα της διόδου από τέσσερις γειτονικές ιδιοκτησίες έτσι ώστε να αποκτήσει πρόσβαση στην κοινοτική οδό. Η δίοδος έχει μήκος 103 μ. και πλάτος 3 μ. και επιβαρύνει τις 2 γειτονικές ιδιοκτησίες κατά 39 μ. μήκος και 1,5 μ. πλάτος την κάθε μία και τις άλλες 2 ιδιοκτησίες κατά 64 μ. μήκος και 1,5 μ. πλάτος την κάθε μία. Θα πρέπει να υποβάλλει 1 δήλωση με 4 διαφορετικά δικαιώματα (ένα για το κάθε ακίνητο) ή 1 δήλωση με 1 δικαίωμα;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. Δυστυχώς δέχτηκα να βοηθήσω στη συμπλήρωση της δήλωσης κάποιων κοντινών προσώπων.. :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα απαντήσω για το πως και με πόσες δηλώσεις, δηλώνεται στο κτηματολόγιο.

Απλά εδώ θέλω να πω, πως ο "φίλος" σου, δεν είναι και "ιδιοκτήτης" αυτών των λωρίδων των οποίων η έκταση τους, πάντα, θα προσμετράτε στο εμβαδόν του κάθε ιδιοκτήτη μέσα από τον οποίο περνά η κάθε λωρίδα. Απλά του δόθηκε "δουλεία" - δυνατότητα διέλευσης γιατί ήταν τυφλό γήπεδο του. Θα δηλωθεί σαν "δουλεία"

Εδώ στο φόρουμ υπάρχει, από έναν καλό συνάδελφο, μία έρευνα για θέματα "δουλείας" . Μπορείς να την ψάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να απαντήσω στο συνάδελφο ότι αυτό που ρωτάει δεν είναι εμπράγματο δικαίωμα αλλά δικαίωμα δουλείας, και με πρόλαβες.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια για το θέμα της "δουλείας διόδου" που είχα γράψει πριν από χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μάλλον δεν διατύπωσα σωστά το ερώτημά μου. Το δικαίωμα δουλείας διόδου εννοούσα. Γνωρίζω πως οι λωρίδες αυτές ανήκουν στο γεωτεμάχιο του κάθε γείτονα και απλώς του δίνεται η δυνατότητα διέλευσης. 

Άρα κάνω τόσες δηλώσεις όσες και τα γεωτεμάχια από τα οποία του έχει δοθεί η δυνατότητα αυτή..

 

Link to comment
Share on other sites

αν   ειναι "δευτερος" και εχει δικαιωμα διελευσης απο το μπροστινο σε μια λωριδα 3Χ25, αυτην καταγραφει, μαζι με  το συμβολαιο ή δικαστικη αποφαση.

Αν ειναι "πιο μεσα" και παιρνει και απο τον δευτερο μια παρομοια λωριδα, αυτο ειναι ξεχωριστο δικαιωμα=δηλωση.

 Καθε ενα απο τα "μπροστινα" εχει το δικο του ΚΑΕΚ και στο δικο του κτηματολογικο φυλλο καταγραφεται το βαρος δουλείας  κατα διαστασεις και εκταση.

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστα Δημητρη, αυτο που μου εδωσε να καταλαβω η maria_tsiou

ειναι οτι ο πελατης της ειναι "τριτος" έως "πεμπτος" (οσο λεκτικα μπορουμε να αποδωσουμε το χωρικο), ειναι δηλαδη οντως "πιο μεσα"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.