Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Για να ειναι "δημόσια οδός"   απαιτειται "απαλλοτριωση"

Χωρις αυτη δεν δημιουργειται νομιμη κατατμηση

Οσον αφορα αυτα που λες, οτι,

"....η άσφαλτος θα έχει πέσει προεκλογικά και δεν θα υπάρχει καμμία δουλεία. Επίσης πιθανότατα θα έχει και μεγάλο μήκος. Σε αυτή την περίπτωση νομίζω ..."

ειναι υποθεσεις...που δεν βοηθουν στην σωστη απαντηση..

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χχαχαχα, πριν, μετά άντε βρες τους! Εσύ τι λες για το θέμα;

Δημήτρη η απάντηση θα δωθεί στο γραφείο, εδώ συζήτηση κάνουμε και το θέμα αυτό είναι σύνηθες. Με το πλησιάζει τον ορισμό αναφέρομαι στις οδούς που συντηρούνται από τις ΤΥΔΚ.

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

το έχω πει πολλάκις και βλέπω να συμφωνεί και ο Δημήτρης, αντιγράφω τα λόγια του:

"καταγραφεις  το γηπεδο που αναφερεται στο συμβολαιο κτησης"

τόσο απλά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το συμβόλαιο είναι του 1980 και απλά αναφέρει αγροτεμάχιο περίπου 2 στρεμμάτων που το χωρίζει δρόμος σε 2 μέρη. Από τότε μέχρι σήμερα, έχει ανοιχτεί και 2ος δρόμος, με μεγάλο μήκος που εξυπηρετεί αρκετά αγροτεμάχια και το χωρίζει ξανά με αποτέλεσμα τα 3 μέρη. Οπότε συμφωνείτε στις 3 δηλώσεις σωστά? Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά το αντίθετο λένε, εγώ δεν είμαι σίγουρος. Με 2 θα πήγαινα, έτσι όπως μας τα λες, αφού και το συμβόλαιο μιλάει για 2 τμήματα. Αν πας με 3, θαρρώ, πως θα το δεχτούνε ευχαρίστως. Ενημέρωσε μας αν θες τι έγινε τελικά.

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, jojo said:

...καταγραφεις  το γηπεδο που αναφερεται στο συμβολαιο κτησης..

Ορθότατα!

Μόνο όμως όταν ΔΕΝ έχεις στη διάθεσή σου εξαρτημένο τοπογραφικό.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Ορθότατα!

Μόνο όμως όταν ΔΕΝ έχεις στη διάθεσή σου εξαρτημένο τοπογραφικό.

και όταν έχεις ή κάνεις ο ίδιος;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ποντάρεις όλα τα λεφτά σου στο εξαρτημένο τοπογραφικό σου!!!

Δεν ξεχνάς ν' αναφέρεις και τα του συμβολαίου και να προετοιμάζεσαι για τα "περαιτέρω" αν κι όταν....

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το κτηματολόγιο καταγράφει "τίτλους" ΔΥΣΤΥΧΩΣ(καλώς/κακώς) και για να εξηγηθώ (για να μην παρεξηγηθώ): δεν κουμπώνει ο τίτλος σε ένα αξιόπιστο χωρικό/ΚΑΕΚ , αλλα το αντίθετο ΔΥΣΤΥΧΩΣ.. Το πρόχειρο χωρικό/ΚΑΕΚ σε έναν "τίτλο'" 

ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ οι γενικές απαντήσεις δεν ισχύουν για ΟΛΑ, καθε περιπτωση ειναι και διαφορετική και θεωρώ είναι κακή επιλογή να γενικεύουμε

Edited by jojo
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/3/2019 at 12:13 ΜΜ, zazeng said:

Πάντως σήμερα ούτε βεβαίωση 4495 δεν μπορώ να βγάλω, γιατί δεν δουλεύει το ktimanet.

Με φ,λ κέντρου και έξτρα περίγραμμα από google maps είμαστε οκ λογικά ε; (Θα δοκιμάσω να το πάω από εβδομάδα, αλλά είπα μήπως το έχει κάνει κανείς)

 

Εμένα η τοπογράφος ελέγκτρια μου το δέχτηκε. Δέχτηκε και το  τοπογραφικό απόσπασμα από την κοινότητα που πήρα από το "λάθος νούμερο ΑΤ" που είχα από το συμβόλαιο. Για την ακρίβεια μου είχε πει στην αρχή, έστω τις συντεταγμένες του κέντρου και μια ορθοφωτογραφία.

 

jojo said:

"για οσους δεν ειναι τοπογραφοι η συγκεκριμενη αριθμηση ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΧΩΡΙΟ.

να μην αρχισουμε λοιπον να κατηγορουμε ΚΑΝΕΝΑΝ

Ειναι προιον κτηματογραφησης ενος μελετητη η οποια εχει αριθμηση για την οποια πολλα ενδεχεται να αλλαξουν μετα την κυρωση (η οποια βρισκεται σε εξελιξη)

Με αλλα λογια αυτο το σχεδιο δεν εχει ΚΑΜΜΙΑ ισχυ (οι αριθμοι που βλεπετε ειναι "εσωτερικοι" αριθμοι κτηματογραφησης)"

 

Ωραία! Ας πούμε ότι κατέληγα στο να βγάλω τοπογραφικό σχέδιο του οικοπέδου και έδινα και 300 ευρώ περίπου γι' αυτό για να περάσω κτηματολόγιο. Πώς το σχέδιο του μελετητή μου θα είχε ισχύ; Στο συμβόλαιο δεν περιλαμβάνεται τίποτα σχεδιαστικό παρά μόνο το "λάθος νούμερο" του Αριθμού Τεμαχίου. Μήπως αν  έλεγα στον τοπογράφο αυτή είναι περίπου η οριογραμμή θα είχε ισχύ; Πώς θα ξεχώριζε ακριβώς το νότιο όριο με τον κοινόχρηστο-δημόσιο χώρο; Εντάξει οι τοπογράφοι ξέρουν και αρκετούς νόμους πολεοδομίας και σχεδίων πόλεως αλλά είμαι 99,99% σίγουρος ότι θα χρησιμοποιούσε το ίδιο ακριβώς σχέδιο "χωρίς ισχύ" από την κοινότητα και το ¨λάθος νούμερο¨ συμβολαίου. Σαν νόμος δεν είναι υποχρεωμένη η κοινότητα να έχει κτηματογράφηση και να δίνει τοπογραφικά αποσπάσματα για τα εντός σχεδίου; Η ίδια η λέξη το λέει "εντός σχεδίου" αρά υπάρχει κάποιο επίσημο σχέδιο το οποίο σχετίζεται με το πολύ επίσημο συμβόλαιο μου (και τον αριθμό τεμαχίου) που πλήρωσα την συμβολαιογράφο γι΄ αυτό.

 

 

Edited by Homer
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.