Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

 δηλωνεις πληρη κυριοτητα κατα 100%

ανεβαζεις το συμβολαιο και την ληξιαρχικη πραξη θανατου

Την καταγραφεις αναλυτικα και στις παρατηρησεις στο τελος

[δεν καταλαβα τι σημαινει  δεν σε αφηνει...

Εσυ ανεβαζεις 10φυλλα  του συμβολαιου και ενα της ληξιαρχικης.

Ποιά δυνατοτητα εχει το συστημα να  "διαβασει" τι ανεβαζεις και να μη  σου δεχτει "μια σελιδα...???"]

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

33 λεπτά πριν, netmin909 said:

Σχετικά με την ηλεκτρονική υποβολη:

Δωρεά εν ζωή της ψιλής κυριότητας με παρακράτηση επικαρπίας.

ο επικαρπωτής έχει πεθάνει όποτε η επικαρπία ενώνεται με την ψιλή. ( Υπαρχει η σχετική πρόβλεψη στο συμβόλαιο).

Επιλεγω λοιπόν ως τίτλο την δωρεά εν ζωή και την πλήρη κυριότητα?

Αν αυτό είναι σωστό, το σύστημα δεν μου δίνει την δυνατότητα να ανεβάσω επιπλέον έγγραφα ( ληξιαρχικη πράξη θανάτου).

Με αφήνει να ανεβάσω μόνο ΙD ΑΦΜ,  συμβόλαιο, και τοπογραφικό.

Το έχει αντιμετωπίσει κανείς?

 

 

Μην τα κάνεις ηλεκτρονικά αν μπορείς 

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα αλλά ο πελάτης δεν θέλει να τραβιέται μακριά.

Ειναι εκπροθεσμη δήλωση (οπότε έχει μείνει μόνο ένα γραφείο στην περιοχή της μελέτης) , αλλά εχεις την δυνατότητα μέσω του site.

EDIT

Απο site αναδόχου:

Στην περίπτωση που ο δικαιούχος απέκτησε αρχικά την ψιλή κυριότητα ακινήτου με γονική παροχή κατά την οποία παρακρατήθηκε από τον γονέα η επικαρπία για λογαριασμό του και για τον/την σύζυγό του και ο παρέχων γονέας μετέπειτα απεβίωσε, θα ισχύουν τα παρακάτω:

  • Εάν ο/η σύζυγος συμβάλλεται στο συμβόλαιο της γονικής παροχής και αποδέχεται ρητά την πρόταση δωρεάς “αιτία θανάτου” της επικαρπίας, τότε ΕΧΕΙ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΠΙΚΑΡΠΙΑΣ και θα πρέπει να δηλώσει ο ίδιος το δικαίωμα αυτό. Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να προσκομιστεί το συμβόλαιο της γονικής παροχής και η ληξιαρχική πράξη θανάτου του αποβιώσαντος παρέχοντα γονέα.
  • Εάν ο/η σύζυγος δεν συμβάλλεται στο συμβόλαιο της γονικής παροχής για να αποδεχτεί την πρόταση δωρεάς επικαρπίας, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΕΜΠΡΑΓΜΑΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ και θα πρέπει, για να αποκτήσει την επικαρπία, να αποδεχτεί την πρόταση δωρεάς “αιτία θανάτου” με νέα συμβολαιογραφική πράξη, νομίμως μεταγεγραμμένη. Στην περίπτωση αυτή, με το θάνατο του αρχικού επικαρπωτή η επικαρπία συνενώθηκε με την ψιλή κυριότητα και το τέκνο θα πρέπει να δηλώσει ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΠΛΗΡΟΥΣ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑΣ συνυποβάλλοντας με το συμβόλαιο της γονικής παροχής και τη ληξιαρχική πράξη θανάτου του γονέα/επικαρπωτή.
  • Εάν έχουν αποβιώσει και οι δύο γονείς, τότε το τέκνο θα πρέπει να δηλώσει ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΠΛΗΡΟΥΣ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑΣ, συνυποβάλλοντας με το συμβόλαιο της γονικής παροχής και τις δύο ληξιαρχικές πράξεις θανάτου των δύο του γονέων.

Μαλλον θα την σκανάρω σαν τελευταια σελίδα του συμβολαίου...

Edited by netmin909
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

13 λεπτά πριν, netmin909 said:

 

Μαλλον θα την σκανάρω σαν τελευταια σελίδα του συμβολαίου...

 Λογικο  και απλο

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μόνο που δεν είμαστε στη χώρα του λογικού και απλού, εγώ θα το στελνα με κούριερ!

Έχω κ εγώ απορία, γιατί στη χρησικτησία είμαι νιούφης:

Δύο αδέρφια κληρονόμησαν εξ' αδιαιρέτου χωράφι 20στρ, ο ένας απεβίωσε πέρσι και προχτές τον αποδέχτηκε η κόρη του με την παρακάτω υψηλή ραπτική από τη συμβ/φο:

10 στρ κατά πλήρη κυριότητα, σαν τίτλο κτήσης την αποδοχή από τη γιαγιά και άτυπη διανομή μεταξύ των αδερφών πριν 22 χρόνια.

Οκ η εγγονή έχει τίτλο θα δηλώσει ένα δικαίωμα, ο θείος τι θα κάνει που τα συμβόλαια του έχουν το ενιαίο; Χρησικτησία; Θα χρησιμοποιήσει τον τίτλο της ανηψιάς;

Στην περίπτωση χρησικτησίας, αν αποδεικνύεται ο χρόνος, τον χρησιμοποιούμε και για χρόνο δημιουργίας του γηπέδου;

edit: για την 651 θα προέρχεται από κατάτμηση;

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

και με μεηλ έχω κάνει δήλωση. είναι που θα πέσεις, υπάρχει κατανόηση συνήθως, αλλά πρέπει να συνεννοηθείς με το γραφείο εκεί αν θέλουν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.