Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Αναφέρεται στο συμβόλαιο ως οικία προ του 1955, συνεπώς έχεις δίκιο. Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και την απάντηση. Θα πληρώσω για κάτι που θα γκρεμίσω σε 1-2 χρόνια :shock:

 

Κάτι άλλο, διασκεδαστικό.

 

Οι τράπεζες θα μετακυλήσουν τα έξοδα των δικών τους δηλώσεων - δικαιωμάτων σε μας τους δανειολήπτες; Το διαβάζω πολύ έντονα αυτό.

 

Οι όροι των συμβολαίων, αναφέρουν οτι βαρύνει τον δανειολήπτη όποιο έξοδο του ακινήτου προκύψει. Ωστόσο, στην προκειμένη περίπτωση, πρόκειται για δήλωση δικαιώματος και όχι ακινήτου.

Προσωπικά, με όσες δυνάμεις ενδεχομένως έχω θα το ψάξω.

 

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν πληρώνετε την "κατοικία", αλλά την κάθετη ιδιοκτησία. Γκρεμίσετε δεν γκρεμίσετε το παλαιό κτίριο, αν παραμένει η σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας, τότε έχετε δύο δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

Να καλησπερίσω και να ευχαριστήσω καταρχήν που έχετε την καλή διαθεση να δώσετε καποιες απαντησεις για τις ερωτήσεις των κοινών θνητών σχετικά με το κτηματολόγιο (δεν το κανουν ολες οι εμπλεκόμενες ειδικότητες αυτο!). Λοιπον, εχω το εξης προβλημα, κι αν καποιος μπορει να με διαφωτίσει θα με υποχρέωνε:

Εχουμε οικοπεδο, που αγοραστηκε εξ αδιαιρετου απο δυο αδερφές (τη μαμα μου και τη θειά μου, ζουμε και σε πονηρούς καιρους), πριν απο πολλαααα χρονια. Το πρωτο επισημο συμβόλαιο που εχουμε, ειναι του 1979, οπου πανω απο τα αρχικα -και πιθανον αυθαιρετα που νομιμοποιήθηκαν- κτισματα, υπηρχε προθεση να ανεγερθουν και οροφοι. Εκει λοιπον αναφερεται ρητα οτι εγινε συσταση "οριζοντιας ιδιοκτησιας", η μια πηρε την οικια Α η αλλη τη Β, και εξυπηρετουνται δια κοινης εισοδου. Αυτο. Μετα, πανω απο τα ισογεια χτιστηκαν δυο μεζονέτες. Εξυπηρετούμενες με κοινη εισοδο και σκαλα. Το δευτερο συμβόλαιο που εχω στα χερια μου ειναι η γονική παροχή, οπου η μαμα μου, μου παραχωρει την ψιλη κυριοτητα της ιδιοκτησιας της (της Β) μαζι με τους οροφους που κτιστηκαν μεταγενεστερα, κι αυτο ειναι ολο. Δεν υπαρχει συσταση καθετης ιδιοκτησιας, τιποτα. Μονο το εμβαδο του ισογειου, και των ορόφων ξεχωριστα. Τωρα εγω τι δηλώνω; Ενα κτισμα τριών ορόφων (που σημαίνει πληρώνει ενα δικαίωμα η καθεμιά μας) ή δυο κατοικιες (που ειναι ουσιαστικά, και πληρώνουμε απο δυο δικαιώματα η καθεμιά;) Η οικοδομη, αν εχει καποια σημασία, ειναι εμφανώς χωρισμένη καθετα, και οι οροφοι εχουν μονο μεσοτοιχια -ετσι το λεει το συμβόλαιο. Θα σας ήμουν ευγνώμων αν ειχατε καμμια καλή ιδεα, και με συγχωρείτε για το μεγάλο μυνημα...

Μια φτωχή πλην τιμία λογιστρια που θεωρει ηλίθιο να πληρώσει λογιστή... τα ιδια πραγματα δε σπουδάσαμε;

Link to comment
Share on other sites

Aπο τη στιγμή που δεν έχει γίνει σύσταση οριζοντίου στα διαμερίσματα, τότε θα δηλωθεί ώς ένα κτίσμα 3 ορόφων, άρα 2 δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κτηματολόγιο!!! Εχω την εξής περίπτωση, να μου πείτε αν συμφωνέιτε μαζί μου.

 

Ο παππούς και η γιαγια έχουν σε δύο διαμερίσματα 105 τ.μ. και 85 τ.μ.όπου υπάρχει οριζόντια, το 50% εξ'αδιαιρέτου.

 

ο παππούς αφήνει απο 12.5 % (την ψιλή μόνο κυριότητα) στα 4 παιδιά

και η γιαγιά πάλι απο 12.5 % (την ψιλή μόνο κυριότητα) στα 4 παιδιά

 

και ερχόμαστε και λέμε τωρα

 

καθε παιδί έχει δυο δικαιώματα, ένα σε καθε διαμέρισμα με ποσοστό 12.5 απο πατερα κ μανα. Δηλαδή σύνολο 25 % σε καθε διμέρισμα.

 

Μεχρι εδώ καλα, το πρόβλημα ειναι οτι εχει πεθάνει η γιαγιά, οποτε κάθε παιδί απο το 25% που του ανήκει σε κάθε διαμέρισμα, μόνο για το 12.5% την πλήρη κυριότητα, για το υπόλοιπο 12.5 % έχει μόνο την ψιλή.

Στα στοιχεία δικαιώματος πώς δηλώνεται καλύτερα αυτό.

Εχω βάλει Χ και στο 85 και στο 86 και απο κάτω στο 89 έχω αναλύσει το ποσοστό. Τί λετε εσείς ?Ουφ.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να κάνω ηλεκτρονικά την δήλωση, αλλά έχει δυνατότητα συμπλήρωσης μόνο του εντύπου Δ2, παρά το ότι δήλωσα φυσικό πρόσωπο.

Εχει κάνει κάποιος ηλεκτρονική δήλωση το έντυπο Δ1?

 

Επίσης μια ερώτηση που έχει ήδη απαντηθεί αλλά δεν το θυμάμαι.

Σε 3οροφοη οικοδομή με οριζόντια ιδιοκτησία, υπάρχει υπόγειο το οποίο όμως δεν έχει μοιραστεί, με αποθήκες ας πούμε, στις οριζόντιες ιδιοκτησίες.

Που το αναγράφω στην Δήλωση?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το ερώτημα του giannist να απαντήσω ότι έχω κι εγώ παρόμοια περίπτωση (με ευτυχώς ζώντες τους επικαρπωτές).

Διαβάζω όμως μέσα στο συμβόλαιο :

"Οι γονείς που κάνουν τις παροχές, παρακρατούν για τον εαυτό τους και εφ' όρου ζωής τους την επικαρπία των παρεχόμενων διαμερισμάτων και με την έννοια ότι η επικαρπία του συζύγου που θα αποβιώσει θα περιέχεται στον επιζώντα σύζυγο και μετά το θάνατο και αυτού στους ψιλούς κυρίους..."

το οποίο αν υπάρχει και στο δικό σου συμβόλαιο σημαίνει ότι σε περίπτωση θανάτου του ενός, τα παιδιά συνεχίζουν να δηλώνουν το 25% της ψιλής κυριότητας (χωρίς να δηλώνουν πλήρη κυριότητα), ενώ ο επιζών παππούς θα δηλώσει την επικαρπία.

Τώρα για το θέμα του αν χρειάζεται να βάλει ποσοστό στην επικαρπία (που στην περίπτωσή σου κατά τη γνώμη μου θα μπει 100% στον παππού) παρακαλείται αν γνωρίζει κάποιος να μας απαντήσει. Διότι σε προηγούμενο post αναφέρθηκε ότι δεν χρειάζεται ποσοστό στην επικαρπία.

Γνώμη μου είναι ότι δεν βλάπτει και να μπει, για να φαίνεται αν είναι μόνο ένας ή περισσότεροι οι επικαρπωτές.

Link to comment
Share on other sites

Απαντω στην ερωτηση μου περι του υπογειου.

 

Συναδελφος που εχει κανει και υποβαλλει καμποσες δηλωσεις μεχρι τωρα μου ειπε οτι για την περιπτωση που αναφερω τα m2 του υπογειου δεν προσμετρωνται στην συνολικη επιφανεια. Αριθμος οροφων και τετραγωνικα μπαινουν "πολεοδομικα" και το υπογειο μπαινει σαν αποθηκη στο πεδιο 79 . Εγω ετσι θα τα κανω .

 

Τα τ.μ. του υπογείου (καθώς και το υπόγειο στο πλήθος των ορόφων) δεν προσμετρώνται πλέον χάρη στην επιμονή ορισμένων από εμάς να το σκεφτούν καλύτερα, αφού βέβαια τις πρώτες μέρες κάποιοι δικηγόροι της Κτηματολόγιο Α.Ε. έδιναν λανθασμένες οδηγίες ότι θα έπρεπε να προσμετρώνται...

Μην βάλεις το υπόγειο στο πεδίο 79 σαν βοηθητικό χώρο. Ούτε παράρτημα/παρακολούθημα κάποιας οριζόντις ιδιοκτησίας αποτελεί, ούτε ξεχωριστό κτίσμα είναι. οπότε δεν έχει θέση εκεί. Αν θέλεις οπωσδήποτε να δηλώσεις τους βοηθητικούς χώρους του υπογείου, βάλτους στην παρατήρηση. Γενικά και σε αυτό το θέμα υπάρχει κενό, όπως άλλωστε υπάρχει το ίδιο ανεκδίηγητο κενό τα τελευταία 12 χρόνια, όσον αφορά το "εμβαδό κάθετης" το οποίο αντί να είναι το εμβαδό του χώρου αποκλειστικής χρήσης, επιμένουν κάποιοι επίσης ανεκδίηγητοι νομικοί να ορίζουν ώς ...το συνολικό εμβαδό του κτιρίου της κάθετης με ό,τι μπάχαλο συνεπάγεται αυτό στις περιπτώσεις αδόμητων καθέτων...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.