Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Εχω βάλει Χ και στο 85 και στο 86 και απο κάτω στο 89 έχω αναλύσει το ποσοστό. Τί λετε εσείς ?Ουφ.

 

Είναι λάθος. Δε μπορείς να τικάρεις 2 δικαιώματα ταυτόχρονα. Θα επισυνάψεις μια σελίδα δικαιώματος/ακινήτου για κάθε δικαίωμα. Δηλαδή μια φωτοτυπία θα βγάλεις για την Π.Κ και άλλη μια για την Ψ.Κ με τα ίδια ακριβώς υπόλοιπα στοιχεία οριζόντιας ιδιοκτησίας (πλην των τίτλων όπου θα πρέπει στο κάθε δικαίωμα να αναγράφεται ο ανάλογος τίτλος).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τώρα για το θέμα του αν χρειάζεται να βάλει ποσοστό στην επικαρπία (που στην περίπτωσή σου κατά τη γνώμη μου θα μπει 100% στον παππού) παρακαλείται αν γνωρίζει κάποιος να μας απαντήσει. Διότι σε προηγούμενο post αναφέρθηκε ότι δεν χρειάζεται ποσοστό στην επικαρπία.

Γνώμη μου είναι ότι δεν βλάπτει και να μπει, για να φαίνεται αν είναι μόνο ένας ή περισσότεροι οι επικαρπωτές.

 

Η επικαρπία είναι αδιαίρετη νομικά. Οι οδηγίες συμπλήρωσης λένε ρητά ότι δεν πρέπει να μπει ποσοστό. Παρ'όλα αυτά αν πέσεις σε ιδιότροπο όταν σου κάνουν το νομικό έλεγχο το πολύ πολύ να σου σβήσει το ποσοστό. Μην σε απασχολεί-δεν είναι τόσο σημαντικό.

Το τραγελαφικό πάντως είναι ότι στη διαδικασία του "Backoffice" (πλήρης επεξεργασία και συμπλήρωση της δήλωσης την οποία κάνουν τα γραφεία κτηματογράφησης σε δεύτερο χρόνο μετά την παραλαβή), δεν προχωράει η φόρμα παρακάτω αν δε συμπληρωθεί ποσοστό και στην επικαρπία! Να ήταν βέβαια η μόνη ατέλεια αυτή καλά θα ήταν...

Link to comment
Share on other sites

Ο Tpanag έχει δίκιο, δύο σελίδες δικαιωμάτων ακινήτων, μία για την Π.Κ και μία για την Ψ.Κ και όσο και να είναι παράλογο πρέπει να πληρώσεις δύο 35αρα....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι , έχω 2 ερωτήματα:

 

1)Η σύσταση αναφέρει ένα κλειστό χώρο γκαράζ με χιλιοστά.

Όμως σήμερα βγήκε άδεια αλλαγή χρήσης από γκαράζ σε κατοικία.

Θα πληρώσω 20€ ή 35€?

Να το δηλώσω ως γκαραζ και στις παρατηρήσεις να γράψω ότι έγινε αλλαγή χρήσης από γκαράζ σε κατοικία και να επισυνάψω την άδεια?

 

2)Πολυκατοικία με το καθεστώς αντιπαροχής πώς θα δηλωθεί?

εννοώ ότι σε κάθε κατασκευαστική φάση π.χ.τούβλα αλλάζουν τα χιλιοστά ανάλογα με την πρόοδο. Ή το αγνοώ και αναζητώ ποια διαμερίσματα δικαιούται ο καθένας (οικοπεδούχος, εργολήπτρια εταιρεία) σύμφωνα με το εργολαβικό και έτσι τα δηλώνω?

 

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Mea culpa....

Όντως αν έχεις για το ίδιο ακίνητο πχ 50% πλήρη κυριότητα και το υπόλοιπο 50% ψιλή κυριότητα είναι 2 δικαιώματα. Συγνώμη αν με την εσφαλμένη απάντηση παράσυρα κάποιον.

Link to comment
Share on other sites

Η σύσταση αναφέρει ένα κλειστό χώρο γκαράζ με χιλιοστά.

Όμως σήμερα βγήκε άδεια αλλαγή χρήσης από γκαράζ σε κατοικία.

 

Κανονικά θα έπρεπε να γίνει τροποποιητικό συμβάλαιο της σύστασης (αλλά δε συμφέρει οικονομικά)

 

Έχεις δύο επιλογές:

α) κάνεις την πάπια και δηλώνεις ό,τι λέει το συμβόλαιο και πληρώνεις 20€

β) δηλώνεις κατοικία και επισυνάπτεις την άδεια αλλαγής χρήσης και πληρώνεις 35 €

 

Αν το δηλώσεις ως γκαραζ και στις παρατηρήσεις γράψεις ότι έγινε αλλαγή χρήσης από γκαράζ σε κατοικία θεωρώ ότι έτσι και αλλιώς θα κληθείς να πληρώσεις 35 €.

 

Με την εμπειρία μου από τα προηγούμενα προγράμματα Κτηματολογίου όταν υπάρχει αντιπαροχή δε σημαίνει ότι ο εργολάβος έχει στην κυριότητα του οριζόντιες γι' αυτό και όταν μεταβιβάζεται μία οριζόντια αναγράφεται στο συμβόλαιο "αφενός συμβαλλόμενος (ιδιώτης ιδιοκτήτητς του οικοπέδου) και εκ τρίτου συμβαλλόμενη η εταιρεία με επωνυμία ..... Εξαίρεση προφανώς αποτελεί η περίπτωση να συνταχθεί συμβόλαιο μεταβίβασης κυριότητας από τους οικοπεδούχους στην εταιρεία.

Επομένως δηλώνεις ό,τι λέει η σύσταση-εργολαβικό και για όσα διαμερίσματα αναφέρεται ότι "ανήκουν" στην εταιρεία πρέπει να δηλωθούν εξ αδιαρέτου από τους οικοπεδούχους.

Αν στα τωρινά προγράμματα η Κτηματολόγιο Α.Ε. έχει δώσει διαφορετικές οδηγίες ας μας το αναφέρει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

Το ποσοστό έχει να κάνει με πόσοι οικοπεδούχοι υπάρχουν. Αν είναι δύο 50-50, αν είναι 3 από 1/3 ο καθένας κοκ.

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα σας φιλοι μηχανικοι και καλό χειμώνα.

 

θα ήθελα να με βοηθήσετε σε ενα ερώτημα-απορία σχετικά με μονοκατοικία που θέλω να δηλώσω στο Δ1 και οι απάντησις απο αρμόδιες υπηρεσίες οπως πολεοδομία ,συμβολαιογράφος μου,λογιστής μου κ.λ.π. ηταν αντιφατικές.

Έχω ακίνητο(μονοκατοικία με πυλωτή και εναν οροφο με πρώτη αδεια το 1980) χωρις σύσταση(εξ'αδιερετου-αστικό ακίνητο)το οποιο κληρονομήσαμε απο τον πάτερα μας και η πράξη αποδοχής κληρονομιάς εχει γινει,οπως και το συμβόλαιο πράξης-δήλωσης κληρονομιάς.

Ο συμβολαιογράφος μου τοτε μου ζήτησε μονο την αδεια της μονοκατοικίας για να κανει το συμβόλαιο.

Σας παραθέτω πιο κατω τα στοιχεία άδειας, το διάγραμμα καλύψεως του αρχιτέκτονα που έχτισε το σπιτι μου και απόσπασμα του συμβολαίου για να καταλάβετε την απόρροια μου.

 

Α) Η οικοδομική άδεια γραφή τα εξής:

 

Αριθμος οροφων 1

Ολικη επιφα.οροφων τ.μ. 176.28

Δωματια κατοικισιμα 6

Καλυπτ.επιφ.οικοδ. τ.μ. 176.28

Υψος ανεγειρ. οικοδ. 6.10μ

Ογκος ολικος 921.05

 

 

 

Tο πλάτος του δρόμου στην πρόσοψη του σπιτιού μου ειναι 8μ αρα σύμφωνα με τους κανόνες δόμησης του 1980 μπορούσαμε να κάνουμε μπαλκόνι πλάτους 0.8m(80cm).Πληροφοριακά το μηκος της πρόσοψης του οικόπεδου μου ειναι 13m

Επειδή ομως θελαμε μεγαλύτερο πλάτος μπαλκονιού τοτε κάναμε νόμιμη υποχώρηση τις οικοδομικής γραμμής μας κατα 1.25m και μεγαλώσαμε ετσι το πλάτος στο μπαλκόνι μας μπαίνοντας μεσα απο την οικοδομική γραμμή , θυσιάζοντας τετραγωνικά απο το σπιτι μας.Όμοια και στο πισω μπαλκόνι κάναμε μια υποχώρηση.Συνολικά οι δυο επιπλέον εξώστες μπρος και πισω που δημιουργήθηκαν απο τις υποχωρήσεις σε τετραγωνικά ειναι 15.5τ.μ+1.44τ.μ

Ετσι λοιπόν τα καθαρά τ.μ. του σπιτιού μου+κλιμακοστάσιο ειναι 159.34τ.μ.

Το 176.28 πρόκυπτει λοιπόν απο το άθροισμα 159.34+15.5+1.44=176.28τ.μ

Ολες αυτές οι υποχώρησης που περιγράφω ειναι καταγεγραμμένες στο Διαγραμμα Καλύψεως του μηχανικού που εχει κατάθεση στην πολεοδομία,ετσι λοιπόν το διάγραμμα αυτο γράφει τα εξής:

 

B) Διάγραμμα Καλύψεως

Εμβαδών οικόπεδου= 311.30τ.μ.

Επιτρεπόμενη Κάλυψη 60%= 186.78τ.μ.

Επιτρεπόμενη εκμετάλλευση με 1.6Σ.Δ.=510.08τ.μ.

Πραγματοποιούμενη Καλυψη =176.28τ.μ.

Πραγματοποιούμενη εκμετάλλευση= καλυψη(176.28) μειων εξωστη πισω& μπρος(1.44+15.5)=159.34τ.μ.

Μελλοντική εξάντληση συντελεστών= Υπαρχον ισογειον 159.34τ.μ.

Α οροφος ως ισογειων 159.34τ.μ.

Β οροφος ως ισογειων 159.34τ.μ.

Γ οροφος (εσοχη) 32.05Τ.μ

 

Και 3 γκαράζ σε ανοιχτή πυλωτή 20τ.μ. & 21τ.μ.& 21τ.μ

 

Γ)Απόσπασμα συμβολαίου που περιγραφή την μονοκατοικία

.....Στο παραπάνω λεπτομερώς περιγραφόμενο οικόπεδο(της μονοκατοικίας μου)

ο απεβίωσας έχτισε με εξοδα ,επιμέλεια και ευθύνη του μια (1) οικοδομή η οποια αποτελείται απο ισόγεια -πυλωτή στην οποια εχουν καθοριστεί 3 θεσεις παρκιν επιφανειας 20,21,21τ.μ. και απο (Α) πανω απο την ισογεια -πυλωτη οροφο, ο οποιος περιλαμβανει μια κατοικία η οποια αποτελείτε απο σαλοτρα/ρια (3)Υ/Δ,κουζινα ,λουτρο,διαδρο, W.C., βεραντα προς την οδο Ζακυνθου και βεράντα προς τον ακάλυπτο χωρο του οικόπεδου, συνολικής επιφάνειας μετρων τεραγωνικων 176.28τ.μ.

 

 

Συνεπώς στο συμβόλαιο μου φενετε η κατοικία να ειναι 176.28τ.μ. μαζι με βεράντες ενω στην ουσία τα 176.28τ.μ. ειναι το καθαρό σπιτι + κλιμακοστασιο+ υποχωριση πισω και μπρος οι οποιες υποχωρήσεις μέτρησαν στον συντελεστή δόμησης.Ωστόσο εγω εχω και άλλες βεράντες οι οποιες συνεχίζουν μπροστά απο τις υποχώρησις,δηλαδη ειναι τα μπαλκόνια που δεν προσμετριοντε στα τεραγωνικα του συντελεστη δομισης.

Ετσι λοιπον το ερωτημα που εκανα τωρα στην συμβολαιογράφο μου ειναι αν επρεπε να δει μονο την Οικοδομικη αδεια για να κανει τα συμβόλαια η επρεπε να συμβουλευτεί και το Διαγραμα καλυψεως του μηχανικου.Μου απαντησε οτι οχι μονο την αδεια διαβαζει και πως απο την στιγμη που το ακινητο ειναι εξ'αδιερετου καλος έγραψε και τα μπαλκονια.Οταν ομως της εδειξα απο το διάγραμμα κάλυψης οτι τα μπαλκονια ειναι παραπανω απο τα 176.28τ.μ.(ειναι δηλαδη και τα μπαλκονια που δεν προσμετρώνται στα τεραγωνικα του συντελεστη δομισης σε καμια αδεια )και πως δεν μπωρει να αναγράφονται τα τετραγωνικα τους στην Αδεια τοτε δεν υξερε να μου απαντηση και σαν μονη λυση μου λεει να κανω οριζοντια συσταση

,κατι το οποιο δεν το θελω εγω και ουτε καταλαβενω πως η οριζοντια συσταση θα αλλαξη τα τετραγωνικα της αδειας

 

Εν κατακλιδη αφου πρώτα σας ζητήσω συγνώμη αν σας κούρασα θέλω να υποβάλω τα ερωτήματα μου.

1)Πια τετραγωνικά θα δηλώσω? Τα 176.28 που γραφει στο συμβόλαιο επειδή δεν εχω κάνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας(δεν θελω άλλωστε να κανω-δεν με εξυπηρετεί για τωρα) η να δηλώσω τα 159.34τ.μ. που ειναι η πραγματικότητα η όποια φενετε αναλυτικά μονο στο Διάγραμμα Καλύψεως του μηχανικού.

Θελω σε καθε περίπτωση τα τετραγωνικά που θα δηλώσω να μην μου δημιουργούν πρόβλημα σε οποιαδήποτε μεταβίβαση παω να κανω.

Αν π.χ.δηλώσω τα 176.28 και παω να πουλήσω αυτος που θα το αγορασει δεν θα μετρηση το καθαρο που ειναι 159.34?

Αν παλι δηλώσω τα 159.34 μήπως ερθω σε αντίθεση με το υποθηκοφυλακείο?

 

Μπορώ να δηλώσω τα 159.34 που ειναι η πραγματοποιούμενη εκμετάλλευση και τα επιπλέον τετραγωνικά απο τους εξώστες-υποχώρησις να τα δηλώσω στης παρατηρησης?

 

Δεν ξερω πιο ειναι το σωστο και η πολεοδομία η ιδια με παραπέμπει στο κτηματολόγιο να ρωτήσω

2)Η πυλωτή δηλώνετε αφου δεν πιάνει χιλιοστά οικόπεδου? Πρέπει να την αναφέρω εστω στις παρατηρήσεις του Δ1?

3) Τα 3 παρκιν στην ανοιχτή πυλωτή που δε πιανουν και αυτά χιλιοστά οικόπεδου να τα δηλώσω εστω στις παρατηρητης του Δ1?

4)Το δωμα 12μ2 που σκεπαζει το κλιμακοστασιο στην ταρατσα πρεπει να το δηλοσω?

 

Ευχαριστω προκαταβοληκα.

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είσαι από Θεσσαλονίκη;

 

Γιατί εκεί υπάρχει μια συνήθεια να βάζουν και τα μπαλκόνια στα τετραγωνικά.

 

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, κακώς η άδεια γράφει 176τμ αντί 159τμ. Από εκεί ξεκινά το πρόβλημα. Οι συμβολαιογράφοι απ' όσο ξέρω πάντα την άδεια κοιτούν και όχι το διάγραμμα κάλυψης οπότε δε μπορώ να πω οτι φταίει ο συμβολαιογράφος σου.

 

Στην εφορία αλήθεια, τι δηλώνεις;

 

Ίσως, εμπειρότεροι συνάδελφοι ξέρουν αν μπορεί να γίνει κάποιου είδους διόρθωση στην άδεια, κάτι σαν ενημέρωση του φακέλου ή έστω να πάρεις κάποια βεβαίωση από την πολεοδομία οτι σύμφωνα με το διάγραμμα κάλυψης κλπ κλπ τα τετραγωνικά σου είναι 159;

 

Για μένα καλύτερα είναι να δηλώσεις τα σωστά τετραγωνικά στο κτηματολόγιο, δηλαδή τα 159τμ. Επειδή έγινε ένα λάθος κάποτε, δε χρειάζεται να το κουβαλάς παντού. Προβλήματα θα σου δημιουργήσει μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.