Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Μία επισήμανση μόνο. Σύμφωνα με τις τεχνικές προδιαγραφές του κτηματολογίου:

"Επισημαίνεται ότι σε περίπτωση που διαπιστωθεί ασυμφωνία μεταξύ των στοιχείων της δήλωσης και των στοιχείων των πράξεων, η καταχώρηση γίνεται με βάση τα στοιχεία των πράξεων και γίνεται η σχετική επισήμανση στο πεδίο των παρατηρήσεων της κεντρικής βάσης".

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

α)Αυτές τις τεχνικές προδιαγραφές του κτηματολογίου που μου αναφέρεις που μπορούμε να τις διαβάσουμε απο καπου?

β)το πεδίο των παρατηρήσεων της κεντρικής βάσης που ειναι? πανω στο Δ1?

γ)αν κατάλαβα καλα μου λες πως και λιγότερα και περισσότερα να δηλώσεις, το κτηματολόγιο θα καταχωρήσει αυτα που βλέπει στους τίτλους?

δ)Με ποιον πρέπει να κανω συνεννόηση για την ορθή επανάληψη? και ποιοι να μην το εχουν σκεφτεί? αν έννοιας του κτηματολογίου σου ειπα οτι κάνουν αντιγραφή επικόλληση μονο οτι λενε οι τιτλοι.

ε)αλλαγή διαρρύθμισης σε εξωτερικό ακραίο τοίχο? τι σχέση εχει αυτο με διαρρύθμιση?

ζ)πολεοδομία Αγελαίου.

η)τι σχέση εχουν τα πρόστιμα? εγω εχω αγοράσει παραπάνω άδεια και εχω χτίσει λιγότερα,αυτο εννοείς παράνομο?

θ)Εσύ είχες καμία δυσκολία στις δήλωση σου?

ι)σε πια περιοχη εισαι?ασχολησε με την αρχητεκτονικη?

 

Για να μην σε κουράζω και εσένα θέλω να δεις μια μάτια το Διάγραμμα Καλύψεως και να μου πεις αν καλός εχει συμπεριληφθεί μεσα στα τετραγωνικά του συντελεστή δόμησης αυτη η υποχώρηση.

Τελικά εχω συμπεράνει οτι μάλλον δεν θα αποφύγω να δηλώσω αυτα που λεει στο συμβόλαιο μου και αυτο που ειναι χειρότερο οτι σ'αυτόν τον κολοτοπο κανεις δεν μπορεί να δώσει σωστή λύση

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα οτι δεν πρέπει να αγχώνεστε τόσο πολύ.

α) Το ότι το λένε οι τεχνικές προδιαγραφές δε σημαίνει ότι αναγκαστικά οι υπάλληλοι του αναδόχου θα ακολουθήσουν αυτή τη γραμμή. Άλλωστε είναι άπειρες οι φορές που η Κτηματολόγιο Α.Ε. έχει αλλάξει τις προδιαγραφές

β) Υπάρχει και η ανάρτηση που θα γίνει του χρόνου και θα μπορείς να κάνεις ένσταση για ό,τι θεωρείς ότι έχει καταγραφεί λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα οικόπεδο 180τμ στο οποίο έχει γίνει σύσταση καθέτων (90τμ + 90τμ).

Στη μια από αυτές από αυτές τις καθέτους, υπάρχει διώροφη οικοδομή. Το ισόγειο είναι κατάστημα και ο όροφος είναι κατοικία.

Ισόγειο και όροφος δεν έχουν σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών, είναι όλο το διώροφο κτίσμα μια ιδιοκτησία και ανήκει σε δύο ιδιοκτήτες τον Α και τον Β (50% εξ αδιαιρέτου ο καθένας).

 

Εξετάζοντας τη δήλωση που πρέπει να κάνει ο Α:

1) Στο εμβαδόν του οικοπέδου βάζω το συνολικό 180τμ ή το εμβαδόν της καθέτου 90τμ ;

2) Την διώροφη οικοδομή τη δηλώνω στο πεδίο περί διηρημένης ιδιοκτησίας (λόγω της σύστασης καθέτων) ή στις ΜΗ διηρημένες ιδιοκτησίες (λόγω του οτι δεν έχει γίνει σύσταση οριζοντίων στο ίδιο το κτίσμα) ;

3) Ο Α έχει το 50% εξ αδιαιρέτου της καθέτου που είναι το 50% του οικοπέδου. Επομένως στο ποσοστό ιδιοκτησίας βάζω 50%*50%=25% (επί του συνολικού οικοπέδου) ή 50% (επί της καθέτου) ;

 

Ευχαριστώ πολύ! Δεν έχω ασχοληθεί με δηλώσεις κτηματολογίου και είπα να βοηθήσω έναν συγγενή...και σκόνταψα στα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα αγαπητη συνάδελφοι

 

το ερωτημα μου ειναι: εχω ενα αυθαιρετο οικημα σε οικοπεδο εντος σχεδίου το οποίο κ θέλω να δηλώσω στο κτηματολόγιο για να εχω το δικαίωμα. Στο Ε1 το εχω δηλώσει.

Πως το δηλώνω στο κτηματολόγιο κ τι χαρτιά χρειάζεται να προσκομίσω?

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρηση: Χρησιμοποιείτε την αναζήτηση πριν ανοίξετε καινούργιο θέμα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Συνεχιστε στο παρακατω θεμα

Ευχαριστώ,

 

http://www.michanikos.gr/ftopic2273.html

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα οικόπεδο 180τμ στο οποίο έχει γίνει σύσταση καθέτων (90τμ + 90τμ).

Στη μια από αυτές από αυτές τις καθέτους, υπάρχει διώροφη οικοδομή. Το ισόγειο είναι κατάστημα και ο όροφος είναι κατοικία.

Ισόγειο και όροφος δεν έχουν σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών, είναι όλο το διώροφο κτίσμα μια ιδιοκτησία και ανήκει σε δύο ιδιοκτήτες τον Α και τον Β (50% εξ αδιαιρέτου ο καθένας).

 

Εξετάζοντας τη δήλωση που πρέπει να κάνει ο Α:

1) Στο εμβαδόν του οικοπέδου βάζω το συνολικό 180τμ ή το εμβαδόν της καθέτου 90τμ ;

2) Την διώροφη οικοδομή τη δηλώνω στο πεδίο περί διηρημένης ιδιοκτησίας (λόγω της σύστασης καθέτων) ή στις ΜΗ διηρημένες ιδιοκτησίες (λόγω του οτι δεν έχει γίνει σύσταση οριζοντίων στο ίδιο το κτίσμα) ;

3) Ο Α έχει το 50% εξ αδιαιρέτου της καθέτου που είναι το 50% του οικοπέδου. Επομένως στο ποσοστό ιδιοκτησίας βάζω 50%*50%=25% (επί του συνολικού οικοπέδου) ή 50% (επί της καθέτου) ;

 

Ευχαριστώ πολύ! Δεν έχω ασχοληθεί με δηλώσεις κτηματολογίου και είπα να βοηθήσω έναν συγγενή...και σκόνταψα στα παραπάνω.

 

1) Βάζεις 180τμ.Το εμβαδό του χώρου αποκλειστικής χρήσης των 90τμ, στο πεδίο των παρατηρήσεων (αν θέλεις-εγώ προσωπικά όταν ασχοληθώ με επεξεργασία δήλωσης, ΑΓΝΟΩ τελείως την συγκεκριμένη παρατήρηση και δεν την περνάω καν. Ας φρόντιζαν επιτέλους να προβλέψουν ειδικό πεδίο μετά 12 χρόνια κτηματογραφήσεων...).

2) Συμπληρώνεις τα πεδία Β4.

3) 50% πλήρης κυριότητα είναι το δικαίωμα. Επί της καθέτου. Δικαίωμα σε μια κάθετη ιδιοκτησία δηλώνεις, σε αυτήν την κάθετη οφείλει να αναφέρεται (και αναφέρεται) το ποσοστό.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

έχω να ρωτήσω το εξής αν το έχετε αντιμετωπίσει ως τώρα:

Περίπτωση ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ, αγροτεμάχια των 250τμ που έχουν κατατμηθεί από μεγαλύτερη έκταση και ιδιωτική ρυμοτομία κατά τη δεκαετία του 60.

Κάποιος αγοράζει με ΕΝΑ συμβόλαιο από τον πωλητή, δύο όμορα τεμάχια (μπακλαβαδάκια).

ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΑ ως προς το ιδιοκτησιακό καθεστώς, αυτά αντιμετωπίζονται ώς ΕΝΑ ΕΝΝΙΑΙΟ αγροτεμάχιο, δεν διατηρούν την αυτοτέλειά τους (Εγκ-34/91).

ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΚΩΣ πως αντιμετωπίζονται ????

Δύο δηλώσεις ? μία για το κάθε τεμάχιο?? ή

Μία δήλωση??

Τα φώτα σας παρακαλώ. :shock:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

γνώμη μου είναι οτι ασφαλώς και θα κάνει 2 δηλώσεις αφού έχει ισάριθμα εμπράγματα δικαιώματα. η έννοια "πολεοδομικά" πως συσχετίζεται με αγρούς; Η αγροτική γή (οχι ΖΟΕ) κόβεται κατα βούληση, άσχετα άν χάνει την όποια (αδιάφορη ενδεχόμενα) οικοδομησιμότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δύο δηλώσεις ? μία για το κάθε τεμάχιο?? ή

Μία δήλωση??

Τα φώτα σας παρακαλώ. :shock:

 

Δύο δικαιώματα είναι.Δεν αναγνωρίζεται καμία συνένωση οποιοδήποτε είδους (άτυπη μέσω π.χ. γονικής παροχής που μεσολάβησε κλπ.) από την Κτηματολόγιο Α.Ε. αν δεν υπάρχει συμβολαιογραφική πράξη συνένωσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.