Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟΝ myri:

Καταρχήν μέχρι πριν από λίγο το κτηματολόγιο έληγε στα τέλη του τρέχοντος μηνός. Λίγο αργά για να ξεκινήσεις την διαδικασία...

Anyway, οδηγίες θα βρεις εδώ:

http://ktimatologio.gr/NeaEdipaDiloseon_Page.aspx

 

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

1)Ηλεκτρονικά υποβάλεις την Δ2 πάντα. Δεν έχουν βάλει Δ1. Δεν υπάρχει πρόβλημα καθώς η Δ1 είναι μια απλοποιημένη έκδοση της Δ2. Αν το γραφείο κτηματογράφησης είναι κοντά και μπορείς να κλείσεις ραντεβού προτίμησε το. Η ηλεκτρονική υποβολή συνήθως τρώει κολλήματα, πρέπει να συμπληρώσεις αρκετά κελιά και πρέπει να πληρώσεις με πιστωτική κάρτα. Και στο γραφείο μπορεί να σου πουν αν κάτι είναι λάθος...

 

2) Ως χρήση του γεωτεμαχίου αναφέρεται η πιο "συχνή" χρήση των κτιρίων του. Δηλαδή μια πολυκατοικία με 4 διαμερίσματα και 1 κατάστημα δηλώνεται ως χρήση γεωτεμαχίου η "ΚΑΤΟΙΚΙΑ" ακόμα και από τον ιδιοκτήτη του καταστήματος.

 

3) Δικαίωμα υψούν είναι το δικαίωμα μελλοντικής δόμησης. Πρέπει να αναφέρεται στο συμβόλαιο και να διαθέτει χιλιοστά. Τότε δηλώνετε σε ξεχωριστή δήλωση και χρεώνεται 35 ευρώ. Συνήθως το δικαίωμα υψούν το κρατούν οι οικοπεδούχοι σε περίπτωση αντιπαροχής. Για εξακρίβωση μπορείς να μετρήσεις τα χιλιοστά των διαμερισμάτων ή να ελέγξεις τον πίνακα ποσοστών. Αν λείπουν χιλιοστά πιθανόν να είναι το δικαίωμα υψούν. Πρέπει πάντως να αναφέρεται στο συμβόλαιο.Το δικαίωμα συγκυριότητας στο οικόπεδο δεν σου δίνει αυτομάτων και δικαίωμα συγκυριότητας στην μελλοντική δόμηση. Στο παράδειγμα των πολυκατοικιών στο 99% των περιπτώσεων την μελλοντική δόμηση την έχει κρατήσει ο αρχικός οικοπεδούχος. Όπου μπορείς κοίταζε τον πίνακα ποσοστών. Υπάρχει οπωσδήποτε σε κάθε σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας. Κοίταξε το σύνολο των χιλιωστών. Αν το άθροισμα των ποσοστών είναι 1000 (ή 100 αν μιλάμε για εκατοστά) τότε δεν υπάρχει δικαίωμα υψούν. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν προβλέπεται μελλοντική δόμηση. Απλώς ο συμβολαιογράφος κατά την σύσταση δεν διαχώρισε το δικαίωμα αυτό ως ξεχωριστό. Λόγου χάριν, σε μια πολυκατοικία 4 διαμερισμάτων με 250 χιλιοστά το καθένα εμφανώς και δεν υπάρχει δικαίωμα υψούν (4χ250=1000). Αυτό σημαίνει πως δεν το δηλώνουμε ως ξεχωριστό δικαίωμα. Αν θελήσουν να χτίσουν έναν ακόμα όροφο μπορούν να το κάνουν αλλά θα έχουν 1/4 ο καθένας εξ αδιαιρέτου εκτός αν οριστεί διαφορετικά. Αν όμως στην ίδια περίπτωση τα 4 διαμερίσματα έχουν 200 χιλιοστά το καθένα θα πρέπει να ψάξεις που είναι τα υπόλοιπα χιλιοστά και σε ποιον ανήκουν. Στο δικαίωμα υψούν, σε αποθήκες, σε πάρκιγκ?

 

4) Αν δεν έχει σύσταση οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας τότε δηλώνεις μη διηρημένη ιδιοκτησία. Μια μονοκατοικία είναι συνήθως μη διηρημένη ιδιοκτησία. Μια μονοκατοικία με δικαίωμα υψούν είναι διηρημένη ιδιοκτησία. Γενικά αν δεις χιλιοστά ή πίνακα ποσοστών τότε υπάρχει σύσταση ιδιοκτησίας. Παράδειγμα κάθετων ιδιοκτησιών είναι οι μεζονέτες. ΠΡΟΣΟΧΗ όμως να μην συγχέονται τα χιλιοστά με το ποσοστό εξ αδιαιρέτου στο οικόπεδο. Π.χ. διαφορετική περίπτωση αν έχω μισό οικόπεδο με τον αδερφό μου εξ αδιαιρέτου και διαφορετικό αν έχουμε κάνει σύσταση καθέτου ιδιοκτησίας με 50%.

 

5) Ένα ακίνητο με έναν ιδιοκτήτη δηλώνεται με ένα δικαίωμα. Γι'αυτό υπάρχουν 3 σειρές στα συμβόλαιο. Για να αναγράψεις τα συμβόλαια που σου δίνουν κυριότητα στο ακίνητο. Π.χ. 1/4 από την γιαγια, 2/4 από τον παππού και 1/4 από αγορά. Σύνολο 100% ακινήτου και μια δήλωση.

 

Ελπίζω να βοήθησα εσένα ή και κάποιον άλλον με παρόμοιες απορίες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

νααααιιιιιιι

1000 meci CYBERSYMEON ήσουν κατατοπιστικότατος

ελπίζω να μην επανέλθω με νέες ερωτήσεις

 

υγ μου φορτώσανε τα οκογενειακά βάρη

αυτό με το ραντεβού δεν το ήξερα θα το δοκιμάσω πάντως

αν και στο γραφείο του Συντάγματος θα είναι δύσκολο :roll:

Link to comment
Share on other sites

(1) Να ρωτήσω κι εγώ κάτι.Έχω ισόγειο διαμέρισμα (100%ψιλή κυριότητα) Στο συμβόλαιό μου γράφει ότι έχω το 1/2 του δικαιώματος υψούν αλλά δεν αναφέρει χιλιοστά στο οικόπεδο.

Επίσης Λέει ότι έχω το 50% επί του οικοπέδου.

Τα ίδια ποσοστά στο οικόπεδο έχει και η αδερφή μου αλλά αυτή έχει το διαμέρισμα του 1ου ορόφου αντίστοιχα.

 

Στη νομική υπηρεσία του κτηματολογίου μου είπαν να δηλώσω το δικαίωμα υψούν σαν παρακολούθημα στο κουτάκι 81 και να το περιγράψω στις παρατηρήσεις γιατί δεν μπορώ να το δηλώσω σαν ξεχωριστό δικαίωμα και να πληρώσω τα 35 ευρώ.

 

Αν στο μέλλον θέλω να χτίσω πρέπει να κάνω νέα σύσταση οριζόντιας που να περιγράφει αναλυτικά το δικαίωμα υψούν με βάση το συμβόλαιο που έχω τώρα ή θα ερθουν να μου πουν ότι δεν έχω δικαίωμα να χτίσω; Ξέρω ότι η πολεοδομία επιτρέπει να χτιστούν άλλα 200 μέτρα με τον τωρινό συντελεστή δόμησης.

 

(2) Στο ίδιο οικόπεδο έχω το 50% εξαδιαιρέτου μιας παλιάς οικείας στο βάθος του οικοπέδου (επέτρεπε η πολεοδομία να κρατηθει το 1965 που χτίστηκε το δυόροφο κτίσμα στο μπροστινο μέρος του οικοπέδου -αυτόπου περιέγραψα στο (1) ) και το 50% η αδερφή μου ΑΛΛΑ στο συμβόλαιο περιγράφεται σαν "παλιά οικεία με χρήση αποθήκης" και ο συμβολαιογράφος το έγραψε έτσι γιατί είπε ότι αφού στα παλιά συμβόλαια δεν αναφέρονται χιλιοστά μάλλον δεν έχει. Όμως δεν έχω από την πολεοδομία αλλαγή χρήσης γιατί δεν έγινε ποτέ και όταν έγιναν τασυμβόλαια είμουν σε μικρή ηλικία για να μπορώ νακάνω έλεγχο και οι γονείς μου δεν είχαν τις γνώσεις.

 

Στο κτηματολόγιο να το δηλώσω σαν αποθήκη χωρίς χιλιοστά και να κάνω αλλαγή χρήσης στην πολεοδομία για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο (γιατί στο κτηματολόγιο δεν το δέχονται σαν κατοικία χωρίς χιλιοστά στο οικόπεδο) ή τί προτείνετε να κάνω γιατί έχω μπλέξει άσχημα.

 

Είναι μεγαλο το μπλέξιμο και δεν ξέρω τι να κάνω αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει σας παρακαλώ γιατί στο συμβολαιογράφο μας που ρώτησα μου τα μάσαγε ( προφανώς γιατί τα συμβόλαια τα έκανε χάλια )

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων.

 

ΥΓ. Εγώ με την αδερφή μου έχουμε ψιλή κυριότητα και η μάνα μου την επικαρπία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δύο δηλώσεις ? μία για το κάθε τεμάχιο?? ή

Μία δήλωση??

Τα φώτα σας παρακαλώ. :shock:

 

Δύο δικαιώματα είναι.Δεν αναγνωρίζεται καμία συνένωση οποιοδήποτε είδους (άτυπη μέσω π.χ. γονικής παροχής που μεσολάβησε κλπ.) από την Κτηματολόγιο Α.Ε. αν δεν υπάρχει συμβολαιογραφική πράξη συνένωσης.

 

 

Επειδή συνάντησα το ίδιο πρόβλημα το οποίο ακόμα δεν έχω επιλύσει (και μάλιστα με νόμιμη οικοδομή εννιαία επί του συνόλου της έκτασης), ψάχνοντας το θέμα έμαθα ότι τα Υποθηκοφυλακεια ΔΕΝ μεταγράφουν συμβολαιογραφικές πράξεις συνένωσης για όμορα ακίνητα του ΙΔΙΟΥ ιδιοκτήτη... που σημαίνει ότι η σύνταξη μιας τέτοιας πράξης απλά είναι ΑΧΡΗΣΤΗ γιατί δεν μεταβάλλει το νομικό καθεστώς των ιδιοκτησιών από τη στιγμή που ΔΕΝ μεταγράφεται. Από την άλλη πλευρά, από τη στιγμή που όμορα αγροτεμάχια του ίδιου ιδιοκτήτη θεωρούνται ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ συνενωμένα ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΤΟΥ ΠΟΤΕ ΑΓΟΡΑΣΤΗΚΕ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΣΟΥΣ ΤΙΤΛΟΥΣ (δηλ. και να θέλει να τα πουλήσει χωριστά όπως τα αγόρασε, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ δια Νόμου), ΕΙΝΑΙ αν μη τι άλλο παράλογο να δηλώνονται χωριστά...

Link to comment
Share on other sites

Kapa,

αν μας πείς και με ποιό νόμο ισχύει η επιβολή υποχρεωτικής συνένωσης ομόρων πολύ θα το εκτιμήσουμε, επειδή σε άλλο topic η ομήγυρις κατέληξε διαφορετικά...

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα μια ερώτηση.

Εχουμε μια 5/οροφη οικοδομή.

Υπάρχει συμβόλαιο οριζοντίου ιδιοκτησίας, το οποίο δείχνει έναν ιδιοκτήτη με 5 διαμερίσματα.

Τα 4 από αυτά όμως τα έχει ήδη μεταβιβάσει.

Στους προσκομίζοντες τίτλους θα γράψω (και θα προσκομίσω) και τους τίτλους που τα μεταβίβασε?

Αν ναι, που θα τους γράψω αφού δεν χωράνε? (είναι 10 συνολικά)

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια άλλη ερώτηση. Η πράξη εφαρμογής του Δήμου (έγινε μετά το κτηματολόγιο) δείχνει διαφορετικά εμβαδά απο αυτά του κτηματολογίου. Τι πρέπει να γίνει για διορθωτική πράξη; τι χρειαζεται να κάνω και τι θα μου ζητησουν;

Link to comment
Share on other sites

erling φίλε,

μόνο το απομένον από τα 5 θα δηλώσει, τα άλλα θα τα δηλώσουν οι ιδιοκτήτες τους.

gio,

οι κυρωμένες πράξεις εφαρμογής ήδη έχουν εγγραφεί στο οικείο Κτηματολογικό (τουλάχιστον θα έπρεπε), τα εμβαδά που αναγράφονται σ' αυτές είναι που έχουν την ισχύ (προήλθαν από επίγειες μεθόδους και είναι και κυρωμένα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.