Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

χωρις να υπαρχει στο συμβολαιο, ρητρα, διαλυτικη ή αναβλητικη

η "εξοφληση" -και η απαγορευση διαθεσης- αποτελει θεμα "ενοχικο" και οχι "εμπραγματο"

[εδω σελ. 34]

 
 

T

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ήρθε πελάτης μου σήμερα να κάνουμε δήλωση στο Κτηματολόγιο. 1/4 θα δηλωθεί με εξ' αδιαθέτου κληρονομιά. 1/4 θα δηλώσει έταιρος αδερφός, με τον οποίο δεν υπάρχει επικοινωνία. Τα άλλα 2/4 δεν τα θέλουν οι κληρονόμοι και για αυτό έχουν κάνει πληρεξούσια στον πελάτη μου, να κάνει την αποδοχή κληρονομιάς για λογαριασμό τους και να μεταβιβάσει εξ ονόματός τους στον εαυτό του τα ποσοστά τους (αποδοχή και δωρεά, με τελικό δέκτη τον πελάτη μου).

Η όλη συμβολαιογραφική διαδικασία που περιγράφεται στο πληρεξούσιο ΔΕΝ έχει γίνει. Ο πελάτης μου επιμένει ότι σε δήλωση που έκανε μόνος του σε άλλη Περιφερειακή Ενότητα, του έκαναν δεκτά τα χαρτιά με το πληρεξούσιο. Εγώ θεωρώ ότι μπορώ να δηλώσω μόνο το 1/4 που έχει κάνει αποδοχή. Τι γίνεται τελικά;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

α] μπορεις να υποβαλεις τα 4-5 χαρτια που ζηταει το κτηματολογιο

και μετα να προσκομισεις την αποδοχη.

Η δηλωση θα γινει για ολους, πλην το ενος.

[και δεν σου ζηταει εξουσιοδοτηση με το γνησιο για να καταθεσεις...]:wink:

Εχεις προβλημα με το 1/4.  Αν δεν δηλωθει το δικο του ποσοστο, θα παει στα "αγνωστος".

 

β] στο παρον σταδιο δεν απαγορευεται η μεταβιβαση.

Μπορει να γινει αποδοχη, να μεταβιβασθουν τα 2 μεριδια και εσυ να εχεις ενα μεριδιο απο την αποδοχη και δυο απο την μεταβιβαση και μετα να τα δηλωσεις

Μιλάς με τον συμβ/φο

 

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση μιλάμε για να κάνω δήλωση (1/4 ή 3/4) για τον πελάτη μου και όχι για τα αδέρφια του. Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι το α) σενάριο αφορά δήλωση των αδελφών για τα 2/4 εξ αδιαθέτου. Στο β) πρέπει να γίνει η συμβολαιογραφική πράξη.

Επομένως, ΔΕΝ μπορώ να κάνω δήλωση τα 2/4, για λογαριασμό του πελάτη μου, με βάση τα όσα περιγράφονται στο πληρεξούσιο, χρειάζομαι να γίνει το όποιο συμβολαιογραφικό έγγραφο πρώτα. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

 η δηλωση γινεται με απλη εξουσιοδοτηση χωρις θεωρηση.

απομενει η διαδικασια

Αρα,

- ή κανεις αποδοχη και μετα μεταβιβαση και μετα δηλωση για τα 3/4 τα δικα σου

- ή δηλωση για τα 3/4,  μετα αποδοχη, μετα μεταβιβαση και υποβολη τροποποιητικης.

Γι αυτο σου ειπα

μίλα με τον συμβ/φο τι μπορει και  τι  προλαβαινει να κανει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κόλλημα στην όλη διαδικασία, για το οποίο ευθύνονται οι κληρονόμοι των 2/4, στο οποίο απέφυγα να επεκταθώ περαιτέρω. Άρα, με τα πληρεξούσια που έχω, μπορώ να κάνω δήλωση τα 2/4 στο όνομα του πελάτη μου και να εκρεμμεί η αποδοχή και μεταβίβαση;

Link to comment
Share on other sites

αποδοχή κληρονομιάς πρώτα για τα 2/4 των άλλων δωρεά στον πελάτη σου και μετά δηλώνει τα 3/4 και το 1/4 ο άλλος αδερφός. Αλλιώς αν πάει με τα κληρονομοχάρτια το 1/4 δικαιούται να δηλώσει. 

Σε δική μου ανάλογη περίπτωση προκρίθηκε τελικά η λύση πρώτα αποδοχή των ποσοστών μετά δωρεά.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε φτάσει εξάμηνο, θα περιμένετε την κυα, αν έχω καταλάβει καλά. Καλού κακού κλείσε εμπρόθεσμα ραντεβού για όσους έχεις ήδη αναλάβει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.