Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Έχει  υποβληθεί χειρόγραφα δήλωση  δικαιώματος επικαρπίας οικοπέδου εντός οικισμού (βάσει δήλωσης αποδοχής κληρονομίας με διαθήκη)

σε περιοχή που  η προθεσμία υποβολής λήγει τον Σεπτέμβριο. Ξεχάστηκε  να δηλωθεί το δικαίωμα δουλείας διόδου από δύο

παρακείμενα οικόπεδα -το οποίο δικαίωμα - αναφέρεται  όχι στη δήλωση αποδοχής αλλά στο -προγενέστερο- συμβόλαιο αγοράς του οικοπέδου από τον διαθέτη.

Η ερώτηση είναι αν μπορεί να δηλωθεί τώρα - με νέα δήλωση - το δικαίωμα δουλείας διόδου και τι δικαιολογητικά απαιτούνται.

Επίσης αν ισχύει το ίδιο και για τον ψιλό κύριο του οικοπέδου.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θα γινει πρωτα διορθωση της αποδοχης...ωστε να φαινεται το δικαιωμα ή το βαρος.

Και μετα θα κανεις συμπληρωματικη  δηλωση  στο κτηματολογιο... [ για δυο δικαιωματα]

και, τπτ δεν "ληγει"...αφου και μετα την "ληξη " παλι μπορεις να υποβαλεις και δηλωση και διορθωση.

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Έκανα έναν εντοπισμό "ανεβάζοντας" ένα dxf με το πολύγωνο της ιδιοκτησίας μου,προβλεπόμενα εξαρτημένο,δεν μου καθόταν καλά,βρε από εδώ βρε από εκεί,τίποτα..το πέταξα στην θέαση και μου βγάζει την σωστή θέση αλλά και την λάθος διαγραμμισμένη,τι παίζει;

ΕΝΤΟΠΙΣΜΟΣ.png

Edited by GMEPH
Link to comment
Share on other sites

Το κίτρινο πολύγωνο είναι αυτό που προέκυψε με βάση την επίγεια μέτρηση στο υπόβαθρο του 2016 και με την διακεκομμένη είναι στο 2007-2009;

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το κίτρινο είναι το σωστό, μέχρι και πριν λίγες μέρες που έκανα εντοπισμούς ανεβάζοντας dxf δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα όσον αφορά τους ορθοφωτοχαρτες(έχω παρατηρήσει ότι στους οφχ του 2016-2017 υπάρχουν θέματα με τα κτίρια) , σε σχέση με τα προσωρινά πολύγωνα που έχει κάνει ο μελετητής νταξει υπάρχουν θέματα καθώς είναι προχειροδουλειά,τουλάχιστον στις περιοχές που έχω ασχοληθεί, χθες που ανέβασα ένα dxf το συγκεκριμένο δηλαδή στην φώτο παραπάνω, μέσα στον εντοπισμό στην ηλεκτρονική δήλωση, μου το έβγαλε εκεί που φαινεται η διακεκομενη, φορτώνοντας το μετά στην θέαση για να δω τι παίζει μου βγάζει αυτό που βλέπεις στην φώτο..οτι υπόβαθρο και να επιλέξω βλέπω αυτό το πράγμα που βλέπεις στην φώτο, το σωστό και το λάθος που μου έβγαζε στον εντοπισμό. 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή λες ότι το κίτρινο πολύγωνο είναι το dxf από την επίγεια μέτρηση και όταν δοκίμασες ξανά να το ανεβάσεις, στο ίδιο υπόβαθρο μάλιστα του 2016, στο έβγαλε στη θέση της διακεκομμένης πράσινης γραμμής;

Link to comment
Share on other sites

Όταν το ανέβασα στον εντοπισμό μέσα στο σύστημα της ηλεκτρονικής δήλωσης μου έβγαλε ένα κίτρινο πολύγωνο στην λάθος θέση,μετά άρχισα να ψάχνομαι,και το ανέβασα στην θέαση,εκεί λοιπόν μου βγάζει ένα κίτρινο πολύγωνο στην σωστή θέση και ένα ακόμα πολύγωνο με την διακεκομμένη στην λάθος θέση,όπως βλέπεις στην φώτο,αλλάζοντας υπόβαθρο μέσα στην θέαση βλέπω πάλι τα δύο πολύγωνα..

Link to comment
Share on other sites

Στην ανάρτηση των κτηματολογικών στοιχείων, όσοι ιδιοκτήτες έχουν κάνει δηλώσεις μέσω της θέασης 2015-2016 τι αποτελέσματα να περιμένουν; Θεωρητικά και (πρόχειρα) έχουμε:

1. σφάλμα λόγω εντοπισμού μέσω ορθοφωτοχάρτη + 2. σφάλμα οριζόντιας μετόπισης υποβάθρου(15-16). Τα 2α θα τα επιδιορθώσει μόνο του  κτηματολόγιο (π.χ πρόδηλα σφάλματα λέω εγώ??) ή θα ακολουθείται η γνωστή διαδικασία σύνταξης διαγραμμάτων γεωμετρικών μεταβολών όπου απαιτείται με πολλαπλάσιο κόστος σαφώς για τον ιδιοκτήτη?

Edited by fotis91
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos33)

χαίρετε το ζητούμενο έχει ως εξής

έχουμε μια ιδιοκτησία 1.900 τμ εκτός σχεδίου και μια .1000 τμ εντός σχεδίου που συνορεύουν, κατέχονται με χρησικτησία και τώρα κάνουμε τα συμβόλαια καθώς και τις δηλώσεις στο κτηματολόγιο. Να τις δηλώσουμε ως μια ή όχι και γιατί ? το εκτός οικισμού έχει δρόμο με Π 100 μ, ΣΔ 0.2 ,ΎΨΟΣ 7,5μ στο εντός οικισμού έχει για γήπεδα >=700 τ.μ. μέγιστης συν. επιφάνειας ορόφων 400 τμ Π 20μ ΎΨΟΣ 7,5μ

ευχαριστώ!

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

τι "συμβολαια"  κανετε σημερα?

υγ

ποιο ειναι το αρτιο και οικοδομησιμο της περιοχης?

Κτηματολογιο γιατι θα κανετε, αφου θα γινουν συμβολαια?

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.