Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

παύλε, σωστα,  το πλησιεστερων ειναι απαραίτητο,  οταν δεν υπαρχει διαθηκη.

Δεν το αναφερω πιο πανω στην ερωτηση της γιαννας διοτι αφορουσε "εκ διαθηκης"

Το αναλυω πιο  κατω στο νο...[ακομα δεν βαλανε νουμερα στα ποστς...]:mad:

 

αλλά,  το μη προσβολης δεν το ζητανε

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

14 ώρες πριν, dimitris GM said:

Tο περι μη προσβολης ποιος το ζηταει?

 

 

Καλημέρα Δημήτρη και Παύλο,

κι όμως, και μου το ζήτησαν και μιά χαρά το παρέλαβαν.

Απο 'κει και πέρα, αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι υπάρχουν διαφορές από γραφείο (κτηματολογικό) σε γραφείο.

Edited by Konstantinos_K
Link to comment
Share on other sites

Επομένως, πλεοναστικά θα λέγαμε, το γραφείο της περιοχής σου ζήτησε δικαιολογητικό που δεν υπάρχει σε κάποια οδηγία, αλλά και στα διάφορα έντυπα που έχουν κυκλοφορήσει περί δικαιολογητικών. Οπότε δεν μπορούμε να το λάβουμε ως γενικευμένη απαίτηση.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Επομένως, πλεοναστικά θα λέγαμε, το γραφείο της περιοχής σου ζήτησε δικαιολογητικό που δεν υπάρχει σε κάποια οδηγία, αλλά και στα διάφορα έντυπα που έχουν κυκλοφορήσει περί δικαιολογητικών. Οπότε δεν μπορούμε να το λάβουμε ως γενικευμένη απαίτηση.

Προφανώς, αλλά δεν παραλάμβανε χωρίς αυτό...

Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, Konstantinos_K said:

 

Καλημέρα Δημήτρη και Παύλο,

κι όμως, και μου το ζήτησαν και μιά χαρά το παρέλαβαν.

Απο 'κει και πέρα, αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι υπάρχουν διαφορές από γραφείο (κτηματολογικό) σε γραφείο.

εμ  βεβαια,

αφου το  ζητησαν
μετα εκαναν  χαρουλες που πήρανε..

 

τι να το κανουν????
 

Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε να απευθυνθείς στον προϊστάμενο του γραφείου, εκτός και αν η περίπτωσή σου ήταν τόσο ειδική που ο ελεγκτής δικηγόρος έκρινε ότι έπρεπε να προσκομιστεί. Δεν μπορούμε να αποφανθούμε. Το κρατάμε απλώς ως πληροφορία από ένα γραφείο.

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, dimitris GM said:

τι να το κανουν????
 

Η δικηγόρος ήταν υπέρ του δέοντος λεπτομερής...?

18 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Θα έπρεπε να απευθυνθείς στον προϊστάμενο του γραφείου, εκτός και αν η περίπτωσή σου ήταν τόσο ειδική που ο ελεγκτής δικηγόρος έκρινε ότι έπρεπε να προσκομιστεί. Δεν μπορούμε να αποφανθούμε. Το κρατάμε απλώς ως πληροφορία από ένα γραφείο.

Ο προϊστάμενος ήταν εκεί. Δεν έφερε αντίρρηση.

Δεν ήταν πάντως κάποια ειδική περίπτωση... Κληρονομιά, συμβόλαια δεν υπήρχαν, κλπ.

Συμφωνώ πάντως ότι ήταν εκ του περισσού και δεν αποτελεί τον κανόνα.

 

Παρεμπίπτοντος, να θέσω ένα ερώτημα,

Σε ακίνητο που υπάρχει ΟΙ και έχει γίνει ρύθμιση αυθαίρετης κατασκευής (προσθήκη καθ' ύψος) με το Ν.4495, είναι προαπαιτούμενο να έχεις κάνει τροποποίηση της ΟΙ πριν καταθέσεις στο Κτηματολόγιο;

Link to comment
Share on other sites

Ποια διάταξη επιβάλει την επισύναψη Τοπογραφικού υπαρκτών συμβολαίων; Θέλω να μάθω εάν εξαιρεί τα μη εξαρτημένα (υποθέτω πως το πιθανότερο είναι ότι δεν τα εξαιρεί).

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ να απαντήσω εγώ είναι πως δεν εξαιρούνται τα μη εξαρτημένα....

Για τα υπόλοιπα ας αναλάβει άλλος συνάδελφος...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, 

νομική ερώτηση (εσένα κοιτάω dimitris GM...😁), θα προσπαθήσω να τα πω απλά.

Ο πατέρας πεθαίνει, αφήνει διαθήκη με κληρονόμο τη σύζυγο του. Αυτή κάνει αποδοχή κληρονομιάς και μεταξύ άλλων κληρονομεί οριζόντιες ιδιοκτησίες όπως τις όρισε μέσω της διαθήκης ο θανών.

Στο συμβόλαιο αναφέρει ότι με την διαθήκη ο κληρονομούμενος βάρυνε την κληρονόμο σύζυγο του με καταπίστευμα υπερ των παιδιών τους. Ειδικότερα, ορίζει μετά τον θάνατο της ποια οριζόντια θα πάρει κάθε παιδί.

Η μητέρα πεθαίνει και θέλω να κάνω δήλωση για ένα εκ των παιδιών.

Τι χρειάζομαι για την δήλωση; Η παραπάνω αποδοχή κληρονομιάς της μητέρας και η ληξιαρχική της πράξη θανάτου αρκεί; Χρειάζεται τα παιδιά να κάνουν νέα αποδοχή κληρονομιάς για το καταπίστευμα; Αν χρειάζεται και δεν έχουν κάνει, χρειάζονται τα κλασσικά κληρονομόχαρτ; (δεν μου ταιριάζει και πολύ)

Περίπτωση για δικηγόρο η αλήθεια είναι....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.