Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι δεν ανήκει οριστικά στο Δήμο μιας δεν υφίσταται μεταγραφή της τροποποίησης. Η μόνη μεταγεγραμμένη Π.Ε. είναι αυτή που δείχνει το οικόπεδο ως 400 τ.μ.

Συνεπώς το δηλώνω με επιφάνεια 400 τμ, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

δηλωνεις αυτο για το οποιο εχεις μεταγραφή και εχει παρει ΚΑΕΚ

Τυχον τροποποιησεις θα δηλωθουν οταν κυρωθουν και μεταγραφουν

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε στάσιμο οικισμό με προτεινόμενο όριο μέσω ΣΧΟΟΑΠ υπάρχει οικόπεδο με πρώτη Οικοδομική Άδεια το 1986 για το οποίο έχει χαθεί ο τίτλος. Από το Κτηματολογικό Γραφείο μου είπαν να υποβάλει ο ιδιοκτήτης πλέον και τις πληρωμές που έχει κρατήσει ο ιδιοκτήτης μαζί με ένα βιβλίο "Κατάστασης Μισθοδοσίας"¨(εγώ θα δώσω και την οικοδομική άδεια) ώστε να δηλωθεί απευθείας με χρησικτησία. Έχει τύχει σε κάποιον αυτή η περίπτωση ή ο υπάλληλος δεν ενημέρωσε σωστά-ξέρω για την χρησικτησία με ένορκη βεβαίωση η οποία εκδίδεται από Ειρηνοδικείο. Επίσης δεν ξέρω τι να κάνω με το ΤΔ και την 651. 

Link to comment
Share on other sites

O τίτλος χάθηκε από το Υποθηκοφυλακείο ή από το αρχείο του ιδιοκτήτη;  Η χρησικτησία στοιχειοθετείται τουλάχιστον με 2 έγγραφα αλλά αν υπάρχουν παραπάνω ακόμη καλύτερα. Έτσι το ένα (συνήθως εύκολο) είναι η ένορκη βεβαίωση παρουσία συμβ/φου. Τα υπόλοιπα αναφέρονται στις οδηγίες του κτηματολογίου (Ε9 προ 20 ετίας, λογαριασμοί ΔΕΗ, αναφορα του νομέα σε συμβόλαια ή τοπογραφικά όμορων ιδιοκτητών κλπ). Στο πνεύμα αυτό η υπάλληλος πρότεινε αυτό που αναφέρεις αν και θεωρώ ότι και μόνο το ότι αναγράφεται το όνομά του σε Ο.Α του 86 αποτελεί από μόνο του στοιχείο απόδειξης. Για το κτηματολόγιο δεν χρειάζεται να υποβάλεις τοπογραφικό πλήρες. Μπορείς να δώσεις μόνο διάγραμμα αποτύπωσης (αυτό θα αναφέρεις και στον τίτλο του σχεδίου και όχι τοπογραφικό).

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Skrats said:

"έχει χαθεί ο τίτλος "

κανενας τιτλος δεν χανεται... ειναι στο υποθηκοφυλακειο. Να πληρωσει εναν δικηγορο να του το βρει.

Πιο απλο δεν γινεται.

κατα τα λοιπα ισχυουν οσα ανεφερε ο παυλος

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δεν 'εχει πραγματοποιηθεί μεταγραφή....

Κάποια στιγμή που θα χρειαστεί το ΤΔ μελλοντικά,  όταν θα μεταβιβαστεί, πως θα γίνει η Δήλωση του 651?

Link to comment
Share on other sites

με μπερδεψες..

υπαρχει συμβολαιο ή οχι?

Τα, ειχα αλλά δεν μεταγραφηκε, το εχασα, δεν θυμαμαι σε ποιον συμβ/φο το εκανα, η πολεοδομια ξεχασε να γραψει τον αριθμο συμβολαιου στην αδεια,  τόοοτε δεν το εγραφαν... καιαλλατετοια δεν οδηγουν πουθενα.

Για σενα, απλα δεν εχει συμβολαιο.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 3/10/2019 at 10:47 ΠΜ, Largy said:

όχι, εμένα μου φάνηκε περίεργο αλλά δεν έχω ασχοληθεί κιόλας..

Τα αυθαίρετα δλδ δεν δηλώνονται καθόλου ?

Δεν υπάρχει αυθαίρετο και μη αυθαίρετο στο Κτηματολόγιο. Έχει σύσταση οριζόντιων. Όσες οι οριζόντιες τόσα και τα δικαιώματα. Θα μπορούσε να μην έχει σύσταση και να πληρώσει ένα δικαίωμα για όλη την οικοδομή. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.