Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Ευχαριστώ για την πλήρη επιμόρφωση! Δεν υπάρχει ούτε αυθαίρετη πέτρα σ' αυτά τα χωράφια, μόνο χορταράκι για να βόσκουν οι προβάτες 😊.

Τελικά οι γονείς/παππούδες αποφάσισαν να κάνουν μόνο δηλώσεις χρησικτησίας (που καιρός για έξοδα...) και να τα περάσουν στον παππού. Ο όποιος απ' όσο ενημερώθηκα τα είχε δηλωμένα στο Ε9 προ του ~2005, αλλά άντε βρες τη καταχωνιασμένη δήλωση στη ΔΟΥ πλέον...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. εχω ενα εξαρτημενο τοπογραφικο 2014 οχι απο τοπογραφο,   με 2 αγροτεμάχια το οποίο αν βάλω τίς συντεταγμενες στο κτηματολογιο βγαίνει μεγάλη διαφορά (ισως λιγο πανω απο 10%, στο ενα παραπάνω και στο άλλο λιγότερο). Αυτο είναι σωστό? Ο συντάξας δεν γραφει πώς το εξάρτησε. Δεν είχε πιθανόν μηχανημα.

2. το τοπογραφικό γραφει δημοτική ενότητα τάδε και τοπικη την ίδια. Ομως αν πάω στον χαρτη της δασικής ανάρτησης, εμένα μου βγάζει οτα το διπλανο. Ποιό βάζω στο κτηματολόγιο? Πώς καταλαβαίνω σίγουρα σε ποιόν οτα ανήκει? κλικάροντας πάνω στο δασικό χάρτη έχοντας πατήσει τίς πληροφορίες ή και αυτο δεν είναι σίγουρο?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,
Έχει κάποιος άποψη για το πόσο είναι το πρόστιμο σε περίπτωση εκπρόθεσμης υποβολής δήλωσης ιδιοκτησίας?
Πρόκειται για εφάπαξ ποσό ή είναι κάτι το οποίο υπολογίζεται ανά δηλωθέν δικαίωμα?
 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό θέμα όμως το φόρουμ (που με έχει βοηθήσει σε πολλά ως τώρα) είναι η τελευταία μου ελπίδα...

Εχω ρωτήσει πολλούς ως τώρα: γνωστούς μου μηχανικούς, τοπογραφους, συμβολαιογράφους, κανείς δεν ξέρει να μου πει στα σίγουρα.  Την ίδια ερώτηση υπέβαλα και γραπτώς μέσω μέιλ στο Κτηματολογιο και δεν μου απάντησαν.

Η περιπτωση:

Εχω απο κληρονομιά του παππού μου μια έκταση 5 στρεμμάτων στα σύνορα με την Αλβανία (Θεσπρωτία). Εχω συμβόλαιο έχω τοπογραφικό (παλιού τύπου πολύ απλοϊκό) αλλά δεν ξέρω που είναι το αγροτεμάχιο. Αλλά και ακόμη και αν μάθω η πρόσβαση στην εν λόγω περιοχή του χωριού είναι αδύνατη (έχει γίνει πραγματική ζούγκλα). Πάντως εμένα δε με νοιάζει να τη βρω. Αυτό που θέλω είναι να την ξεφορτωθώ από Ε9 και φυσικά να μη χρεωθω δήλωση στο κτηματολόγιο για Κάτι που ποτέ δεν θα βρω που ακριβώς είναι (σημείωση: όσοι κάτοικοι του χωριού ήξεραν τους αγρούς που είχε ο καθένας έχουν πεθάνει).

Η ερώτηση:

Μπορώ να μην δηλώσω την ιδιοκτησία στο κτηματολόγιο με βάση την παραπάνω συλλογιστική και να απαλλαγώ επιτέλους από την έκταση φάντασμα αυτή?

Ξέρεις κανείς κάτι?

Ευχαριστώ θερμά 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα δηλωσεις τπτ στο κτηματολογιο

Μετα την επεξεργασια των δηλωσεων  θα περασει στα "αγνωστος" και μετα στο Δημοσιο.

Καθ' υπόθεση οτι  ενα απο αυτα τα "αγνωστος" της περιοχης ειναι το "δικο σου", με βαση αυτο δικαιουσαι να το  διαγραψεις και   ησυχαζεις.

 

Το θεμα ειναι η διαγραφη του απο το Ε9.

Για να γινει αυτο,  θα πρεπει να επικαλεστεις  οτι δεν εχεις συμβολαιο και οτι το εγραψες κατα λαθος.

Ομως εσυ εχεις συμβολαιο μεταγεγραμενο.

Αρα

κατ' αρχας ρωτας τον λογιστη για την διαγραφη

και το πολυ πολυ αυτα τα ...ρουμανια να σου βγαζουν μια αξια γης  με ελαχιστο φορο μεχρι να το "παρει" το Δημοσιο.

 

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση! 

Προφανώς έτσι θα κάνω . Αλλωστε στην περιοχή αυτή τα αγνώστου θα είναι 99%.

Ως προς τον χειρισμό στο Ε9 σκέφτομαι να το διαγράψω με το αιτιολογικό "άλλο" και αν γίνει κάποιος έλεγχος (θα είμαι ο πιο γκαντέμης του κόσμου για να με ελέγχουν για αξία γης 3000 ευρώ) θα επικαλεστώ όλα τα παραπάνω.

Εχω ρωτήσει και λογιστές αλλά σε όλη τη θεσπρωτια "ειδικοί λογιστές για το Ε9" δεν υπάρχουν και σου λένε ρωτά μηχανικό, ρωτά συμβολαιογράφο, ρωτά αστρολόγο. Οι μηχανικοί σου λένε ρωτά λογιστή και η κολοκυθια πάει σύννεφο.

Πάντως ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να ξέρω την σχετική νομοθεσία, ξέροντας όμως την καθημερινή πρακτική, οι περισσότεροι λογιστές το σβήνουν από το Ε9 γράφοντας μια απλή δικαιολογία του στυλ "δεν μπορεί να εντοπιστεί" (που είναι αληθές), "λάθος καταγραφή", "έχει γίνει δάσος" κ.α.

Τους τελευταίους μήνες ξέρω τουλάχιστον 100 τεμάχια που έχουν εξαφανιστεί από τα Ε9.

Εγώ θα έλεγα, διέγραψε το αύριο κιόλας, να τελειώνεις και ξέχνα το. Και φυσικά δήλωση στο Κτηματολόγιο ούτε λόγος.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ευχαριστω για τη βοήθεια.

Ενα τελευταίο ερώτημα. 

Παρατήρησα ότι ένα από τα "ρουμανια" που δεν μπορώ να εντοπίσω το έχω σε ποσοστό 25 % δηλαδή μαζί με άλλα τρία ξαδέρφια μου.

Θα προσπαθήσω να τους πείσω να πράξουν το ίδιο (δηλ να δηλώσουν στο ε9 αδυναμία εντοπισμού και να μην το δηλώσουν στο κτηματολόγιο).  Αλλωστε αυτοί ζουν Αθήνα και είναι οι πλέον ακατάλληλοι να το εντοπίσουν. 

Αν συμφωνήσουν όλα καλά! 

Αν έστω και ένας δεν πράξει το ίδιο τι γίνεται?  Δηλ αν ένας ξάδερφος κάνει δηλώσει στο κτηματολόγιο και οι άλλοι τρεις όχι τι γίνεται? 

Εκ των πραγμάτων πάντως αυτό που θα υποδείξει στο χάρτη δεν θα έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα αφού εγώ ξέρω που περίπου είναι (σε ακτίνα 5 χιλιομέτρων χα χα χα) οι άλλοι δεν ξέρουν που πέφτει καν το χωριό!

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση αυτή, και αν το θέλει μόνο ένας, μπορεί να το δηλώσει με χρησικτησία μόνος του 100%.

Αν το θέλουν 2 άτομα, δυσκολεύουν τα πράγματα. Γίνεται ναι μεν χρησικτησία, αλλά είναι λίγο περίεργο όταν είναι πέραν του 1 άτομα.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.