Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Εμένα πιο πολυ με στεναχωρεί η άποψη του κόσμου που λέει οτι μας δώσαν δουλειά σε μας τους μηχανικούς οτι και καλά έγιναν σκόπιμα λάθη για να ερχόμαστε μετά εμείς να διορθώνουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

να μην σε στενοχωρεί καθόλου πάνο. να τους ενημερώνεις και από εκεί και πέρα είναι δικό τους πρόβλημα.

στην περιοχή που δραστηριοποιούμαι έχει επικρατήσει το εξής παράλογο.

έχω φτάσει σε σημείο και σε συνάρτηση βέβαια με τις αμοιβές που επικρατούν να πράττω ως εξής:

 

σε εκτός σχεδίου κανένας συμβολαιογράφος και υποθηκοφύλακας δεν απαιτεί πλέον εξαρτημένο.

άρα όταν τους λες εξαρτημένο σαφώς και ακριβότερο λακίζουν οι πελάτες.

τι κάνω τωρα για να τσιμπάω και καμιά δουλειά.

τι θες πελάτη? τοπογραφικό με 300-350-400-> αυθαίρετο σύστημα.

όταν θα έρθει το κτηματολόγιο θα σου τη φορέσει. εύχομαι να σου τη φορέσει.

είσαι ευσυνείδητος πελάτης και διατεθιμένος να πληρώσεις? -> εξαρτημένο

 

υ.γ. για να μην παρεξηγηθώ δεν είναι όλοι οι πελάτες ίδιοι. λειτουργώ έτσι μόνο σε αυτούς που πιστεύουν

ότι το εξαρτημένο είναι ένας τρόπος να αρπάξει περίσοοτερα λεφτά ο "απατεώνας μηχανικός"

Link to comment
Share on other sites

Agios, επειδή και εγώ έχω δουλέψει το κτηματολόγιο της προηγούμενης γενιάς (το καλό όπως λέω εγώ), θέλω να σε συμπληρώσω-διορθώσω στο εξής:

ανέφερες ότι οι αποτυπώσεις έγιναν με φωτογραμμετρικές μεθόδους.... Στην πραγματικότητα έγιναν με προϊόντα φωτογραμμετρίας --> ορθοφωτοχάρτες και ψηφιοποίηση δηλαδή διανυσματοποίηση των ορίων όπως τα έβλεπε κατά το δοκούν ο εκάστοτε χειριστής του ψηφιοποιητή. Και καλά να ήταν τοπογράφος ή συναφούς ειδικότητας .... που καταλαβαίνει μερικά πράγματα.

Μακάρι να ήταν φωτογραμμετρικές οι αποτυπώσεις, απο εξειδικευμένους χειριστές!!

Link to comment
Share on other sites

agios, επειδή και εγώ έχω δουλέψει το κτηματολόγιο της προηγούμενης γενιάς (το καλό όπως λέω εγώ), θέλω να σε συμπληρώσω-διορθώσω στο εξής:

ανέφερες ότι οι αποτυπώσεις έγιναν με φωτογραμμετρικές μεθόδους.... Στην πραγματικότητα έγιναν με προϊόντα φωτογραμμετρίας --> ορθοφωτοχάρτες και ψηφιοποίηση δηλαδή διανυσματοποίηση των ορίων όπως τα έβλεπε κατά το δοκούν ο εκάστοτε χειριστής του ψηφιοποιητή. Και καλά να ήταν τοπογράφος ή συναφούς ειδικότητας .... που καταλαβαίνει μερικά πράγματα.

Μακάρι να ήταν φωτογραμμετρικές οι αποτυπώσεις, απο εξειδικευμένους χειριστές!!

 

Θα διορθώσω τη διόρθωση σου. Αυτό που αναφέρεις έγινε στα διαγράμματα των αγροτικών περιοχών (κλίμακας 1:5000). Για τις αστικές περιοχές (κλίμακας 1:1000) έγινε κανονικότατη φωτογραμμετρική απόδοση με χειριστές. Τουλάχιστον σε όσες μελέτες γνωρίζω προσωπικά. Αν εσύ ξέρεις περιπτώσεις που έγινε όπως το περιγράφεις πάω πάσο.

 

Όσο για τον chrisven μέσα στο μυαλό μου είναι!!!

Link to comment
Share on other sites

όπως τα έβλεπε κατά το δοκούν ο εκάστοτε χειριστής του ψηφιοποιητή

 

 

Σε δεύτερη φάση δεν θα γίνουν κανονικά μετρήσεις? <Απο κτηματολόγια ΑΕ - Β' φάση - Ακριβής εντοπισμός ακινήτων κτλ> Ο ψηφιοποιητής για παράδειγμα άμα έβλεπε δύο χοράφια με ίδια καλλιέργεια τα εβάζε σαν ένα , ενώ για το καθένα είχε άλλος την κυριότητα

 

Το ότι έγινε διανυσματοποίηση πάνω σε φωτογραμμετρικά προιόντα δεν παραμένει φωτογραμμετρική μέθοδος η παραγωγή των ορθοφωτοχαρτών ?

 

Όσο για την ψηφιοποίηση των ορίον δεν είναι κάτι δύσκολο που να απαιτεί ιδιαίτερες γνώσεις κατα την γνώμη μου (εκτός απο περιπτώσεις που απαιτούνται σχεσιακές βάσεις δεδομένων παράλληλα )

Link to comment
Share on other sites

3) πήρχε απαξίωση από τον κόσμο και από τα ΜΜΕ (πρόσφατο παράδειγμα τα νέα προγράμματα για τα οποία το μόνο που τους ενδιέφερε ήταν το χαράτσι της δήλωσης, πουθενά δεν είπαν ότι είναι καλό να υποβληθούν και τοπογραφικά διαγράμματα)

 

 

Αν είναι να υποβάλλονται τα "τοπογραφικά διαγράμματα" κάποιων "συναδέλφων" που είδα αυτόν τον καιρό, καλύτερα να μην υποβάλλεται τίποτα! Μη με προκαλείτε γιατί έτοιμος είμαι να αρχίσω να δίνω ονόματα στη φόρα! Είναι ντροπή πραγματικά αυτό που έχω ζήσει! Κι εγώ είμαι της άποψης ότι οι μηχανικοί θα πρέπει να κάνουμε ποιότητα δουλειάς ανάλογα με το τι πληρωνόμαστε, αλλά υπάρχει και ένα όριο. Αν πρόκειται να βάλεις 4 ξερές γραμμές σε ένα Α4 (ναι το έχω δει από ΤΟΠΟΓΡΑΦΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΕΜΠ) απλά δε δέχεσαι να βάλεις τη σφραγίδα σου και στέλνεις τον πελάτη στην ευχή της Παναγίας! Να κοιτάζουμε και την καμπούρα μας πότε πότε. Η ιστορία με τα "προαιρετικά" τοπογραφικά στους Ενεργούς Τίτλους, είναι μια σαχλαμάρα και τίποτα παραπάνω. Ίσα ίσα που θα δαπανηθούν ενδεχομένως κάποιες δεκάδες χιλιάδες εργατώρες για την αρχειθέτησή τους βάσει των προδιαγραφών (όποιος έχει ασχοληθεί με το θέμα γνωρίζει τι εννοώ) χωρίς απολύτως κανένα πρακτικό αντίκρυσμα. Υπάρχει η φάση της κτηματογράφησης που θα ακολουθήσει, στην οποία οφείλουμε να κάνουμε και εμείς και οι πολίτες, ό,τι πρέπει όσον αφορά το χωρικό κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται να βάλεις 4 ξερές γραμμές σε ένα Α4 (ναι το έχω δει από ΤΟΠΟΓΡΑΦΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΕΜΠ) απλά δε δέχεσαι να βάλεις τη σφραγίδα σου και στέλνεις τον πελάτη στην ευχή της Παναγίας!

 

Μήπως ο Τοπογράφος Μηχανικός που είδες ήταν ΕΜΠ κι όχι Ε.Μ.Π. ?

 

Οι τρεις τελίτσες έχουν τεράστεια διαφορά καμιά φορά. Είχε πέσει στα χέρια μου κάρτα "συναδέλφου" ΕΜΠ (χωρίς τελίτσες) κι όταν τον ρώτησα τι έτος είχε μπει, μου απάντησε ότι δεν ήταν του Μετσοβίου, αλλά το ΕΜΠ προερχόταν από το ΕΜΠειροτέχνης... :shock:

Link to comment
Share on other sites

Και γώ το έχω δει αυτό. Και στην ταμπέλα του και στη κάρτα του..... και παντού!!!

Αλλά το χειρότερο είναι ότι και το ύφος του και ο τρόπος του που πέρναγε και περνάει στον κόσμο ....ήταν σαν να έχει βγει όχι από το Ε.Μ.Π ..... αλλά από το Μ.Ι.Τ!! Να σας πάω ακόμα παραπέρα.... διατηρεί τεχνικό γραφείο και έχει Μηχανικούς να εργάζονται για αυτόν!!!!

Παρένθεση και κλείνει γιατί βγαίνουμε off topic.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.