Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

-για το πρωτο ερωτημα ο πελατης τι λεει? προφανως "ανηκει" στο κτηματολογικο γραφειο του ακινητου του.

- για τα αγροτεμαχια ειναι 20 και μεχρι 2 δικαιωματα, αν θυμαμαι καλα.

δες τις αναρτησεις στο ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ..

http://www.ktimatologio.gr/aboutus/Pages/LqYyvusGBh2JgNdw.aspx?section=9

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν θυμάται ο ιδιοκτήτης αν πλήρωσε και ποιο έντυπο, από τα πολλά που έχει είναι, γιατί είναι σε δυο διαφορετικούς νομούς.

Στην περιοχή μου ήταν 35€. (Έτσι είναι 35€ και για εκτός τότε πληρώνεις μεχρι δυο δικαιώματα ανεξαρτήτου αριθμό ακίνητων)

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

On 25/7/2018 at 6:40 ΜΜ, gio said:

Έχω ένα "ΕΝΤΥΠΟ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗΣ ΚΑΤΑΧΩΡΙΣΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ & ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΠΑΓΙΟΥ ΤΕΛΟΥΣ" με κωδικο πληρωμης 401.........αλλά δεν ξέρω αν έχει πληρωθεί και για ποια περιοχή πρόκειται!!!!! Πως μπορώ να το βρω;

 

Τα 2 πρώτα ψηφία από τον αριθμό πρωτοκόλλου (τα μικρά γραμματάκια κάτω δεξιά στο barcode) ποια είναι? Από αυτά μπορείς να βρεις το νομό τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας. Σε περιοχή που λειτουργεί κτηματολογικό γραφείο από το 2007, ένας ιδιοκτήτης ακινήτου, μετά από αποτύπωση, αντιλήφθηκε ότι το οικόπεδο του που έχει σχήμα όπως το γράμμα Γ, στο κτηματογραφικό διάγραμμα,  φαίνεται ορθογώνιο παραλληλόγραμμο και με περισσότερα τετραγωνικά μέτρα από όσα αναγράφονται στον τίτλο ιδιοκτησίας, ο οποίος δεν συνοδεύεται από τοπογραφικό.  Γίνεται να ζητήσει μόνο να αφαιρεθεί το κομμάτι που δεν είναι δικό του; Βάση τίτλου θα έρθει το εμβαδόν εκεί που πρέπει, αλλά το σχήμα του οικοπέδου αλλάζει πολύ και απ'οσο ξέρω, εξωδικαστικά εαν υπάρχει μεγάλη μεταβολή σχήματος, δεν προχωράει η υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να καλεσει και τους ιδιοκτητες των επηρεαζομενων ομορων..

Επηρεαζομενα των οποιων  πρεπει να κληθουν να συναινεσουν οι ιδοκτητες

ειναι και οσα θα "ωφεληθουν" απο την μεταβολη.

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το κομμάτι που πρέπει να βγει, είναι ένα ξεχωριστό οικόπεδο,  δεν ανήκει σε κάποιον από τους όμορους και στην περιοχή δεν γνωρίζουν τον ιδιοκτήτη του. Ο προϊστάμενος του κτηματολογικού γραφείου μου είπε ότι εάν αλλάζει πολύ το σχήμα του οικοπέδου δεν γίνεται εξωδικαστική διόρθωση, ασχέτως της συσχέτισης εμβαδού τίτλου και ΔΓΜ.  Έστω ότι γίνεται μια αγοροπωλησία σε αυτό το οικόπεδο και αυτός που θα το αγοράσει, πάει με νέο τίτλο και τοπογραφικό, εκεί θα του το διορθώσουν; Και να το διορθώσουν, το υπόλοιπο κομμάτι αυτό του αγνώστου, θα μείνει στο όνομα του πελάτη μου ακόμα. Ενδιαφέρεται το κτηματολόγιο εάν η "κατάτμηση" είναι άρτια; Δεν νομίζω. Απλά μη γίνει μελλοντικά κάποια συσχέτιση εφορίας με κτηματολόγιο και φανεί ότι ο άνθρωπος έχει ένα οικόπεδο το οποίο δεν δηλώνει πουθενα και του έρθουν αναδρομικά χαράτσια!

Link to comment
Share on other sites

εσυ δηλωσες ενα συγκεκριμενο ακινητο με εμβαδο και ορια , όπως προεκυπταν απο το συμβολαιό σου.

Εάν  ενα διπλανο δεν το δηλωσε καποιος, αυτο δεν σημαινει οτι επρεπε να το αποδωσει το κτηματολογιο σε σενα η σε καποιον διπλανο..

Απλα, με βαση τις δηλωσεις των όμορων ιδιοκτησιων του μη δηλωθεντος,  ωφειλε να αποδοσει τα των κυριων στους κυριους και το μη δηλωθεν να το χαρακτηρισει σαν "αγνωστο", που θα καταληξει τελικα στο Δημοσιο.

 Εσυ δηλωσες ενα ακινητο "700" τμ και βρεθηκες με ενα μεγαλυτερο, λογω ενος τμηματος που δεν το δηλωσε κανενας  και το εβαλαν σε σενα και εσυ λες:  Δεν ειναι δικο μου,  εγω 700 τμ. ειχα και 700 δηλωνω στο Ε9 και στον ΕΝΦΙΑ.... δωστε το δικο μου και μην με μπλεκετε....

Δεν αντιλαμβανομαι την "λογικη" του κτηματοφυλακα...ουτε  τι εννοει  ακριβως.

Δλδ, ωρα   ειναι να μπεις και εσυ σε αυτη την λογικη του παραλογου και να πεις και εσυ:

"Αφου αυτο μου απεδωσε το κτηματολογιο, τοτε  και  αυτο ειναι το δικο μου, μαζι με το υπολοιπο που δηλωσα..."

 Και να περιμενεις, να κλειδωσει το κτηματολογιο και να το εχεις δικο σου "με το νόμο"...Κι όποιος καποτε το διεκδικησει ας  αποδειξει την κυριοτητα του...και βλεπουμε τι γινεται μετα.

 

 Θεωρω οτι πρεπει να μιλησεις με το Κτηματολογιο στα κεντρικα και να στειλεις γραπτο αιτημα για οδηγιες.

[υπαρχει και ο 4512/18 που δημιουργει ειδικη επιτροπη επιλυσης διαφορών μεσα στο καθε κτηματολογικο γραφειο...]

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, από την εφαρμογή των τίτλων των ομόρων, μπορεί να αποδειχτεί η ύπαρξη του "αόρατου γεωτεμαχίου"

Και να ελεγχθεί η περίπτωση πρόδηλου σφάλματος

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει τοπογραφικό διάγραμμα να συνοδεύει τον τίτλο ιδιοκτησίας τότε υπάρχει

"έλλειψη αποδεικτικής ισχύος του αιτήματος γεωμετρικής μεταβολής. Σε αυτή την περίπτωση, για να επιτευχθεί η αιτούμενη διόρθωση, θα πρέπει να κατατεθούν συμπληρωματικά στοιχεία κατόπιν συνεννόησης με τις αρμόδιες υπηρεσίες της Κτηματολόγιο Α.Ε."

Αυτό είναι κομμάτι από τις οδηγίες προς μηχανικούς για τη σύνταξη ΔΓΜ, το έδειξα στον υποθηκοφύλακα και μου απάντησε ότι "έχουν στείλει κατά καιρούς παρόμοιες αιτήσεις και  η απάντηση του κτηματολογίου σχετικά με τα συμπληρωματικά στοιχεία, είναι, ο αιτών να προσκομίσει νεότερο τίτλο συνοδευόμενο με τοπογραφικό, αλλιώς να ακολουθήσει την δικαστική οδό."

 

Tetris το κομμάτι που αποποιούνται είναι πάνω σε γωνία, 2πλευρές βλέπουν στο δρόμο, και άλλες δύο στο οικόπεδο του πελάτη. Το παλιό συμβόλαιο αναγράφει το όνομά του ώς γείτονα, αλλά στο κτηματολόγιο δεν είναι πουθενά εγγεγραμένος.

Link to comment
Share on other sites

δλδ  ειναι σαν να σου λεει

"κανε συμπληρωματικη δηλωση με τιτλο χρησικτησια για αυτο το τμημα  και παρτο δικο σου...":mrgreen:

ή πηγαινε στα δικαστηρια...κανε αγωγη κατα του εαυτου σου και πες "απεταξαμην το ξενο ακινητο..."

και ξοδεψου...επειδη ο μελετητης εβαλε.. αλλανταλλατηςπαρασκευηςτογαλα.

 

Ειπε τισου ειπε...

κανε γραπτο ερωτημα στα Κεντρικα...

υγ

οσο για αυτο εδω

"Αν δεν υπάρχει τοπογραφικό διάγραμμα να συνοδεύει τον τίτλο ιδιοκτησίας τότε υπάρχει

"έλλειψη αποδεικτικής ισχύος του αιτήματος γεωμετρικής μεταβολής. Σε αυτή την περίπτωση, για να επιτευχθεί η αιτούμενη διόρθωση, θα πρέπει να κατατεθούν συμπληρωματικά στοιχεία κατόπιν συνεννόησης με τις αρμόδιες υπηρεσίες της Κτηματολόγιο Α.Ε."

Εσυ εχεις και τοπογραφικο διαγραμμα και τιτλο ιδιοκτησιας. Τι αλλο ψαχνουν απο σενα και γιατι? Εχεις πληρη αποδειξη για το δικο σου.

Δεν χρειαζεται να συμπληρωσεις τπτ. Το πολυ πολυ να κανεις τοπογραφικο για το τμημα το "ξενο" και να πεις

"αυτο εδω που μου δωσατε  δεν ειναι δικο μου ...δεν το δηλωσε κανενας και πρεπει να το δωσετε στο Δημοσιο.

 

Εμένα τι  με παιδευετε...λυστε το προβλημα.....  ο  δικος σας μελετητης που ευθυνεται για την λαθος αποτυπωση

και εσεις

που συντασετε τους ανεξηγητους νομους σας.

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.