Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

 

Το Εθνικό Κτηματολόγιο δεν απαιτεί οικοδομική άδεια για τα κτίσματα. Τα κτίρια δηλώνονται κατά δήλωση του πολίτη με σχετική παρατήρηση «Τα κτίρια κατά δήλωση».

πηγη η  κ. Μπακλατζη

http://ecopress.gr/?p=7000

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

laxane

β) ναι

γ) ναι

Το κτηματολόγιο δεν ασχολείται με τη νομιμότητα των κτισμάτων, κυρώσεις σε ιδιοκτήτη, εκπρόσωπο , δεν ξέρω αν προβλέπονται αλλά σίγουρα δεν πέφτουν.

Βέβαια, αφού ολοκληρωθεί το κτηματολόγιο, αν υπάρχει αναντιστοιχία με το Ε9, θα δημιουργηθεί θέμα. Εγώ βάζω ότι εμβαδά έχω/μου δίνουνε τακτοποίηση/συμβόλαια/Ε9, με αυτή τη σειρά προτίμησης.

GEORGE KARA

Έχουν ήδη χωρισμένα αγροτεμάχια - και αρκετά καλά τα πετυχαίνουν έχω να πω- οπότε και με ένα λ,φ στο κέντρο να πας το βρίσκουνε, καλύτερα ο εντοπισμός - κάνουν και επιτόπου διορθώσεις, το καλύτερο από όλα είναι το τοπογραφικό. Προφανώς δεν προλαβαίνεις να τα κάνεις όλα, καλά θα'τανε, όπου μυρίζεσαι πρόβλημα καλό είναι να κάνεις τοπογραφικό.

Υποτίθεται ότι τα προσωρινά καεκ έχουν και προσωρινές συντεταγμένες, το ίδιο και οι αρχικές εγγραφές, δεν ξέρω κατά πόσο χρησιμοποιούν τα τοπογραφικά που καταθέτουμε. Η επίσημη διαδικασία διόρθωσης είναι με διάγραμμα χωρικών μεταβολών η οποία είναι αρκετά τρέχα γύρευε και γίνεται μόνο αφού τελειώσει η κτηματογράφηση. Κατά τη γνώμη μου το καλύτερο στην κτηματογράφηση είναι το τοπογραφικό που καταθέτεις να το έχεις ανεβάσει και ηλεκτρονικά στο κτηματολόγιο.

laxane εννοείται αν κάνεις τοπογραφικό, ελέγχεις και νομιμότητα, για τη δήλωση δεν νομίζω ότι χρειάζεται.

Για το θέμα των ενστάσεων δεν έχω άποψη, δεν έχω φτάσει μέχρι εκεί ακόμα

προς moderators:

νομίζω το θέμα αξίζει δικό του υποφόρουμ ή έστω ένα sticky με τη νομοθεσία και τα υπόλοιπα χρήσιμα έγγραφα

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, GEORGE KARA said:

Παιδια είναι αδύνατον μέσα σε τρεις μήνες να γίνουν τοπογραφικά ακόμα και για το 20% τον ιδιοκτησιών,

jojo αυτοί εξετάζουν τα όρια; ζητάνε τοπογραφικό εφόσον υπάρχουν αποκλίσεις  σ' ένα κοινό όριο; ή υπάρχουν αλληλοκαλύψεις...δεν απαιτούν τίποτα και οριοθετούν τα γεωτεμάχια από μόνοι τους;; τη διαδιακσία των επιτροπών...να ξέρουμε...

Γιατί τρεις μήνες; 

Υπάρχουν συγκεκριμένες προδιαγραφές για τον ανάδοχο όσο αφορά τις αποκλίσεις. Αλληλοκαλύψεις δεν μπορούν να υπάρχουν χτυπάει στον έλεγχο. Κανένας δεν οριοθετεί τα γεωτεμάχια από μόνος του 

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, zazeng said:

Στο χωριό μου έχουμε πολλλούς!

Αγαπητε πρεπει να αντιληφθουμε οτι το Ελληνικο Κτηματολογιο δεν ειναι ενας θεσμος που θετει ορια (=οριοθετει) αλλα ενας φορεας που ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙ τα δικαιωματα των πολιτων, των δημοσιων φορεων κλπ. Ετσι επιπλεον το ΕΚ αναδεικνυει τα προβληματα που υπαρχουν μεταξυ αυτων των δικαιωματων και ΔΕΝ ΛΥΝΕΙ τα προβληματα (αλλα οπως προειπα τα αναδεικνυει)

Τα ορια θετονται (οριοθετουνται) με πολλους τροπους, με διοικητικες πραξεις με συμφωνια μεταξυ των μερων και με πολλους και διαφορους τροπους, οπως θα γνωριζεις. Μην ξεχναμε πως αποτυπωνοντας ενα γεωτεμαχιο "με υποδειξη των οριων απο τον ιδιοκτητη" δινουμε το δικαιωμα στον ιδιοκτητη (ακομα και απο το χωριο σου) να οριοθετησει και να γινει συμβολαιο μεσω αυτης της οριοθετησης

ΥΓ

προφανως δεν εγινα αντιληπτος οταν ελεγα "Κανένας δεν οριοθετεί τα γεωτεμάχια από μόνος του"

γιατι οπως θα δεις απαντουσα με παραθεση στον GEORGE KARA περι οριοθετησης των γεωτεμαχιων απο τον

αναδοχο/κτηματολογιο

Edited by jojo
προσθηκη ΥΓ
Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε το κατάλαβα, και συμφωνώ και πολύ σωστά τα λες, απλά η κοινή αντίληψη (μη μηχανικών κυρίως) για το θέμα είναι τόσο διαφορετική, που δεν κρατήθηκα.

Οι τρεις μήνες πάντως στις δύο περιπτώσεις που έχω δει έγιναν έξι (προβλεπόμενη από το νόμο παράταση) και για τα τελευταία πήραμε εμπρόθεσμα ραντεβού. Το σημαντικό τώρα είναι η δήλωση των δικαιωμάτων, η εξακρίβωση των ορίων και η επίλυση των διαφορών θα είναι το αντικείμενο των επόμενων ετών.

Link to comment
Share on other sites

ετών;;;

Πολλών δεκαετιών. (Μη σου πω κ παραπάνω) 

Δικαίωμα αίτησης συμπληρωματικών στοιχείων (πχ τοπογραφικό) έχεις δικαίωμα να δώσεις πριν το κλείδωμα της επεξεργασίας. Τους 3+3 μήνες που λες είναι ΜΟNΟ για δήλωση ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΗ 

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεστε λεβέντες! Όλα θα γίνουν! Το σημαντικότερο είναι οι ιδιοκτήτες να προστρέξουν σε μηχανικούς για να γίνουν από τώρα εξαρτημένα τοπογραφικά. Όσοι το καταλάβουν, θα "ξεμπερδέψουν" ευκολότερα, οικονομικότερα και χαλαρότερα! Δυστυχώς όμως δεν υπάρχει τέτοια ....προσέλευση. Κυρίως δε όταν αναφερόμαστε στα ..."χωράφια", "περιβόλια" κ.λπ. ούτε να το συζητάς.... Ειδικώς όταν είναι ιδιοκτήτες 2ης ή 3ης γενιάς.... Οι 5 στους 10 φεύγουν με τη φράση "...δεν πρόκειται να δηλώσω τίποτα"....

 

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.