Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλησπέρα, σήμερα προσπαθώντας σε ηλεκτρονική αίτηση να καταχωρίσω δικαίωμα επικαρπίας σε ακίνητο διαπίστωσα ότι δεν υπάρχει το δικαιώμα της επικαρπίας προς επιλογή, απο τις λίστες με τα έτοιμα που έχει.

Σε επικοινωνία μου με την υποστήριξη στο 1015 πράγματι μου επιβεβαιώσαν ότι δεν υπάρχει είδος δικαιώματος επικαρπία στις έτοιμες λίστες της ηλ. αίτησης και μου προτείναν να το καταχωρίσω ως πλήρη κυριότητα και ότι θα το διορθώσουν αυτοί σε μετέπειτα επεξεργασία που θα κάνουν διαβάζοντας και το Σ.Ε.

Μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος ότι ισχύει το συγκεκριμένο; Σας ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ τη γνώμη μου για τις ηλεκτρονικές δηλώσεις. Επειδή δουλεύω απο το 2009 σε εταιρία που κάνει Κτηματολόγια, όλες οι ηλεκτρονικές δηλώσεις που έχω δει είχαν θέματα. Το πιο συχνό πρόβλημα ήταν με τα συμβόλαια, που στην εφαρμογή που δουλεύαμε ποτέ δεν μπορούσες να δεις τα σαρωμένα έγγραφα. Δεν θα μιλήσω για εντοπισμούς κτλ.

Βέβαια τότε έκανες την δήλωση ηλεκτρονικά και έστελνες τα έγγραφα ταχυδρομικά. Την καινούργια εφαρμογή δεν την έχω δει ακόμα και ίσως είμαι άδικος αλλά σίγουρα τα δικαιώματα της οικογένειας μου που θα κάνω τώρα θα πάω στο γραφείο να τα δώσω ο ίδιος. 

Επίσης στο γραφείο της περιοχής που με αφορά, κάνουν μια καινούργια "πατέντα" όπου αν ένα συμβόλαιο αφορά 3-4 άτομα και πας τις δηλώσεις τους ταυτόχρονα κρατάνε το συμβόλαιο μόνο μία φορά, στη μια δήλωση, και στις υπόλοιπες γράφουν "το συμβόλαιο βρίσκεται στην τάδε δήλωση".

Κόβω το χέρι μου ότι αυτό, και άλλες πολλές πατέντες, τις κάνουν για να μειώσουν την δουλεία μετά τις δηλώσεις (διότι είναι μεγάλες οι εκπτώσεις Άρη) αλλά πολύ φοβάμαι ότι οι δηλώσεις χωρίς συμβόλαιο θα έρθουν αύριο μεθαύριο με άκυρα τα δικαιώματα "λόγω μη θεμελίωσης".

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ακη,

[αφου και στο 1015 επιβεβαιωσαν το προβλημα]

αν υπαρξει γραπτη απαντηση/δεσμευση/ανακοινωση απο το Κτηματολογιο,

ναι, μπορει να το κανετε  

και να το γραψετε οπωσδήποτε  στις παρατηρησεις...

[θα μπορουσαν βεβαια να το συμπληρώσουν, αναβαθμιζοντας το συστημα τους....]

Προφορικα δεν ισχυει τπτ

και εχεις να απολογηθεις στο μελλον στον πελατη για όποια παραλειψη θα χρεωθει σε σενα

και θα τρεχεις για προδηλα ή    παρεμφερους ονοματοδοσιας λαθη

με εξοδα και κοπους.

Περα απο τα παραπανω,  ισχυει οτι η καταθεση καλο θα ηταν να γινεται με τον κλασσικο   τροπο,   δλδ Δ1 και Δ2.

υγ

και οταν θα παραδωσετε τα διαφορα εγγραφα θα του δοσετε γραμμενα τα εξης:

"Οσα χαρτια σου στειλει το Κτηματολογιο θα τα διαβασεις προσεκτικα, τσεκαροντας τα ονοματα και τους αριθμους

Και να ελθεις αμεσως να ζητησουμε διορθωσεις για οσα λαθη εχουν γινει,

Αμέσως."

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Jojo  ένα ένα μας τα λες...

Στην ημερίδα ήταν ο ανάδοχος, η Εκχα δεν είχε εκπρόσωπο, για τις διαφορές Δ1-Δ2 μου απάντησε, φυσικά, ότι δεν φέρει ευθύνη, αλλά δεν θα δέχεται Δ2 για φυσικά πρόσωπα.

Για τη χρησικτησία, τοπογραφικό οπωσδήποτε και δύο δικαιολογητικά, αν και αφήσαν να εννοηθεί ότι θα δέχονται με τοπογραφικό και ένορκη βεβαίωση.

Btw, μιας και ένα πολύ εύκολο δικαιολογητικό είναι το ε9, τελευταία χρονιά που έγινε χειρόγραφο ε9 ήταν το '97, η εφορία σφράγιζε 2 αντίγραφα, κρατούσε το  ένα και το άλλο το έστελνε στο υπουργείο. Στην δικιά μας εφορία το αρχείο έχει χαθεί, στο υπουργείο φαντάζομαι δεν θα μπορούμε να βρούμε κάτι πλέον. (ναι έχω κάνει κολεγιά με.το λογιστή μου)

Για το αν θα το δέχονται ασφράγιστο (σε αυθαίρετα το συναντάω συχνά αυτό το έγγραφο), πήρα τη διπλωματική απάντηση ότι θα ρωτάνε τα κεντρικά.

Το πιο σημαντικό  που μάθαμε είναι το πότε ανοίγουνε - την αλλη βδομάδα. Σύστημα γιούργια θα παίξει πάλι.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, jojo said:

Τις συντεταγμενες τις πηρες με GPS η απο το τοπογραφικο τελικα;

Απο GPS !! Και εφτιαξα και το τοπογραφικο διαγραμμα ! τα εχω ολα αλλα χρειαζεται; να ανεβασω και τοπογραφικο; αφου χω κανει εντοπισμο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεωδαίτη, αφού μπήκες στον κόπο να το κάνεις ανέβασε το. Με σφραγίδα και όλα τα άλλα κομπλέ, αλλιώς δεν έχει παραπάνω αξία από σκαρίφημα/εντοπισμό.

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια το κτηματολόγιο είναι άλλο ένα τεράστιο φιάσκο. Γνώμη μου είναι οτι 
ο μηχανικός πλήν του τεχνικού κομματιού (τοπογραφικό αρτιότητα κλπ) δεν θα έπρεπε να εμπλέκεται
επουδενί. Αλλά ας όψεται η εποχή που ζούμε...
Αυτός είναι πιστεύω και ο λόγος που οι νέοι μηχανικοί είμαστε πολυτεχνίτες και ερημοσπίτες....Απ τα αυθαίρετα
στο εξ οικονομώ απο κει σε ΠΕΑ και μετά στο κτηματολόγιο...Πως να μη γίνουν λάθη μετά και πώς να μη χάσει τη μπάλα
ο καθείς. Αυτο δε το λέω τυχαία. Συζητώντας με μηχανικούς που ήταν ενεργοί την εποχή των αρχικών κτηματογραφήσεων
9/10 ΔΕΝ ασχολούνταν με δηλώσεις...

 

Υ.Γ Σε μας εδώ παίζει το σενάριο οτι με Ε9 είσαι ο.κ για χρησικτησία....
Βάσει οδηγιών θέλει εξαρτημένο τοπογραφικό. Ελα όμως που στα ιδια τα παραδείγματα που έχει δώσει το κτηματολόγιο
σε περίπτωση χρησικτησία "τικάρει" τον εντοπισμό βάσει της υπηρεσίας του κτηματολογίου...?
 

  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να περάσουν 2-3 μήνες και να είναι στο 20% η συλλογή και να δεις πως θα περνούν και «δάχτυλα στην οθόνη»

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στο Κτηματολογιο  ζητανε  τουλαχιστον δυο απο τα παρακατω

Σε περίπτωση έλλεψης τίτλων, για την θεμελίωση έκτακτης χρησικτησίας μπορούν να υποβληθούν κάποια από τα παρακάτω έγγραφα:

  • Υποθήκες ή εν γένει βάρη.
  • Προσύμφωνα.
  • Συμβόλαια ή τοπογραφικά διαγράμματα όμορων ιδιοκτητών που αναφέρουν τον δηλούντα ως ιδιοκτήτη.
  • Μισθωτήρια.
  • Πράξεις αναγνώρισης ορίων.
  • Ε9.
  • Έγγραφα χορήγησης επιδότησης ή πάσης φύσεως αποδείξεις (ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ,ΟΤΕ. ΤΟΕΒ, κλπ.)
  • Παλαιά τοπογραφικά διαγράμματα.
  • Βεβαιώσεις Προέδρου κοινότητας /Δημάρχου.
  • Αποδείξεις καταβολής αμοιβής σε εργολάβο που περιέφραξε το ακίνητο ή άλλες εργασίες βέβαιης χρονολογίας.
  • Ένορκες βεβαιώσεις (Συντάσσονται στο Ειρηνοδικείο η σε Συμβολαιογράφο με την παρουσία δύο τουλάχιστον μαρτύρων).

Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να αποδεικνύεται εικοσαετής νομή, με δύο τουλάχιστον έγγραφα.
Οι εκπρόθεσμες δηλώσεις χρησικτησίας επιδίδονται, με ποινή ακυρότητας, στο Ελληνικό Δημόσιο με έξοδα του δηλούντος."

 

Τωρα, απο πού προκυπτουν τα "δυο" και οχι "τρια"  ή "ενα" .....ετσι ειπαν.

 Κατα την γνωμη μου,

Το κτηματολογιο  δεν ειναι δικαστης και δεν δικαιουται να κρινει το δικαιωμα χρησικτησιας  που επικαλειται ο Πολιτης, ούτε η ΕΚΧΑ, πολύ  δε περισσσοτερο ο αναδοχος...

Εάν και εφοσον υποβαλλει και καποιος αλλος δηλωση για αυτο το δικαιωμα, η ΕΚΧΑ θα καταχωρησει τον "παλαιοτερο" τιτλο

με την σημειωση στις παρατηρησεις οτι "εχει υποβληθει δηλωση  και απο τον...."

και η υποθεση θα παρει τον δρομο των Δικαστηριων.

 Ούτε δικαιουται ο αναδοχος να λεει "δεν δεχομαι το Δ2 για τα φυσικα προσωπα"....

Απο πουθενα δεν προκυπτει δικαιωμα να αρνειται και δεν απαγορευεται ρητα.

Αυτη η ξεχωριστη  αντιμετωπιση  των ίδιων θεματων σε διαφορετικα γραφεια   "ετσι λενε στο δικο μας γραφειο"...

"αλλοιως τα λενε στο δικο μου..." δειχνει -ξανά- την προχειροτητα και την ελλειψη σχεδιασμου

ενω ηδη εχουν περασει πανω 20 χρονια απο τις πρωτες κτηματογραφησεις...

 

Νομιζω οτι το παρακατω απο τον thief7710  τα λεει ολα.

 

2 ώρες πριν, thief7710 said:

Κάτσε να περάσουν 2-3 μήνες και να είναι στο 20% η συλλογή και να δεις πως θα περνούν και «δάχτυλα στην οθόνη»

 
 

Edited by Pavlos33
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.