Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συστοιχία σκληρών δίσκων σε RAID


terry

Recommended Posts

Στα σχολια του RAM που σου εστειλα τις μετρησεις γραφει οτι η χαμηλη ταχυτητα του οφειλεται σε καποιο bug στο firmware και ελπίζοθν οτι θα διορθωθεί.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σευχαριστω...

 

Παντως καποια απο τα συστηματα που παρουσιαζει δεν περιεχουν σκληρους δισκους ετσι????

 

Η ταχυτητα του sharespace ειναι χαμηλη αλλα προς το παρον με καλυπτει...

 

Εχω κανει ηδη μια αναβαθμιση στο firmware

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσοτερα συστηματα του τεστ ειναι σκετα χωρις σκληρούς. Το τεστ μιλάει για προβλημα στο τελευταιο update σύμφωνα με πηγές (φήμες) απο χρηστες του sharespace. Ας ελπίσουμε να βελτιωθεί γιατί και εγώ το ζαχάρωνα.

Link to comment
Share on other sites

Eιναι καλο παντος...

Εχει ωραιες δυνατοτητες..

Και προσβαση μεσο ιντερνετ στα αρχεια, και αντιγραφα ασφαλειας..

 

Τωρα καταφερα το εξης : δημιουργεις ενα λογαριασμο χρηση, δινεις συγκεκριμενα δικαιωματα στον χρηστη συτο, πχ προσβαση σε ενα φακελο. Του κανεις προσκληση μεσω mail. Του στελνεις ενα λινκ και μπορει να μπει κατευθειαν στα αρχεα σου με τα δικαιωματα που του εχεις δωσει...

 

Το δοκιμασα με συναδελφο που συνεργαζομαστε...Πεταω ολα τα αρχεια που θελω μεσα στο φακελο και μπορει να τα κανει οτι θελει... ουτε να στελνεις mail ουτε τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

slalom ο terry είδε την ταχύτητα μετάδοσης προς το NAS και όχι από το NAS. Εφόσον λοιπόν διάβαζε από IDE σκληρό τα 30-40MB/s μου ακούγονται απολύτως λογικά. Εδώ οι SATAII σκληροί δίσκοι διαβάζουν ~110-120ΜΒ/s συνεχόμενου αρχείου.

Πολύ αισιόδοξο νούμερο, μέχρι 70 σταθερό έχω δει, παραπάνω όχι.

Και 60-70% χρήση δικτύου, γιατί το παράθυρο της αντιγραφής λέει και μπαρούφες καμιά φορά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δει και 210Mb/sec συνεχές σε benchmark αλλά έχω RAID10 :P . Τέλος πάντων στιγμιαία οι SATAII σε AHCI mode μπορούν να πιάσουν και 130MB/sec αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Άλλωστε το 60-70% αναφέρεται σε 100MBit και όχι σε 1Gigabit - εκεί θα βλέπεις 6-7%.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.