Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συστοιχία σκληρών δίσκων σε RAID


terry

Recommended Posts

μία πολύ καλή ανάλυση και εξήγηση των διάφορων τύπων RAID arrays μπορείτε να βρείτε εδώ.

Στα σχεδιαγράμματα φαίνεται και ο τρόπος που αποθηκεύονται τα δεδομένα.

 

 

Προσοχή όμως στο μέγεθος των δίσκων που χρησιμοποιείτε!!! Όσο πιο μεγάλος σε χωρητικότητα είναι ο δίσκος, τόσο πιο εύκολα θα φθάσετε στο MTBF του δίσκου!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στον προσωπικό μου υπολογιστή έχω βάλει έναν Dell Perc 5/i controller, ο οποίος υποστηρίζει hardware raid. Έχω 4 δίσκους του 1ΤΒ σε RAID 5, η διαθέσιμη χωρητικότητα είναι ν-1 δηλαδή 3ΤΒ. Το καλό με τον controller είναι ότι έχει επεξεργαστή που κάνει τους υπολογισμούς για το parity οπότε δεν τρώει ισχύ από τον επεξεργαστή.

 

Σε έναν server που είχα στήσει, επειδή ήταν εκτός προϋπολογισμού ο controller, έφτιαξα ένα software raid.

Τα windows 7 pro/ultimate, ίσως και τα vista, υποστηρίζουν software RAID .Δεξί κλικ στο my computer-> manage-> storage -> disk management

Στην λίστα δεξιά θα λέει disk 0, disk 1, κτλ. To RAID 5 είναι απενεργοποιημένο στα 7, λειτουργεί μόνο στα server.

 

Δεξί κλικ στο disk 0 για παράδειγμα και στο menu θα έχει τις επιλογές για δημιουργία RAID.

 

Οπωσδήποτε αποθηκεύσει κάπου το raid configuration. Δυστυχώς δεν θυμάμαι πως γίνεται, αλλά όλο και κάπου θα υπάρχει στο google.

Link to comment
Share on other sites

sdim χρήσιμες οι πληροφορίες αν και τελικά ο terry ενδιαφέρονταν για την λειτουργία RAID5 την οποία υποστηρίζει η συγκεκριμένη συσκευή backup που αναφέρει.

Πάντως πλέον σχεδόν όλες οι καινούργιες μητρικές υποστηρίζουν RAID arrays. Στον δικό μου υπολογιστή έχω στήσει RAID10 μέσω του onboard controller. Η απαίτηση σε επεξεργαστική ισχύ, μιας και ο controller δεν έχει δικό του επεξεργαστή, είναι περίπου στο 8% της CPU σε διεργασίες που χρησιμοποιούν τον δίσκο. Ομολογουμένως όμως η δημιουργία συστοιχίας είτε σε εξωτερικό ελεγκτή, όπως στη δική σου περίπτωση, είτε μέσα από τα windows είναι καλύτερη επιλογή λόγω της ευελιξίας που παρέχεται. Αν δηλαδή πάθει κάτι η μητρική και αντικατασταθεί τότε δεν καταστρέφεται η συστοιχία.

Link to comment
Share on other sites

Η απάντησή μου ήταν για το αρχικό ερώτημα.

 

Για το RAID 5 που ρωτάει στο #1 απαιτείται είτε hardware RAID 5 controller είτε windows servers.

 

Προσφέρει την ίδια ασφάλεια με το RAID 1 (mirroring) αλλά είναι πιο οικονομική λύση για μεγάλες χωρητικότητες.

Αν έχεις Ν δίσκους, στο RAID 1 έχεις χωρητικότητα Ν/2 (ή (Ν-1)/2 αν έχεις περιττό αριθμών δίσκων, μένει ένας αχρησιμοποίητος) ενώ στο RAID 5 έχεις χωρητικότητα Ν-1.

 

Παράδειγμα: Στους 4 δίσκους με RAID 1 έχεις την χωρητικότητα των 2 ενώ με RAID 5 έχεις την χωρητικότητα των 3.

 

Καλό είναι όλοι οι δίσκοι να είναι ίδιοι. Αν ένας δίσκος είναι πιο μικρός από τους άλλους τότε θα χαθεί η επιπλέον χωρητικότητα των μεγαλύτερων, θα είναι σαν να έχουν όλοι την χωρητικότητα του μικρότερου. Επίσης η ταχύτητα του πιο αργού δίσκου καθορίζει την ταχύτητα του array.

 

Όσο αφορά τις επιδόσεις του RAID 5, έχει καλύτερες επιδόσεις από τον κάθε δίσκο χωριστά.

Στο PC μου, ενώ ο κάθε δίσκος έχει μόνος του ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων περίπου 100MB/sec, το RAID 5 array με 4 δίσκους έχει 285ΜΒ/sec.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συναδελφοι μηπως εχετε ακουσει τιποτα σχετικα με σκληρους δισκους wd??

Φιλος τεχνικος Η/Υμου ειπε οτι εχουν ριξει την ποιοτητα και κρασαρουν σχετικα ευκολα.. Αυτος εχει αλλαξει τους τελευταιους 6 μηνες 7 σκληρους wd σε αντιστοιχα μηχανηματα...

Link to comment
Share on other sites

Αχμ εμένα από τους 5 wd που έχω μόνο ο ένας μου εμφάνισε πρόβλημα και είχε αγοραστεί πριν 2 χρόνια περίπου. Φυσικά αντικαταστάθηκε άμεσα. Πριν 2 χρόνια με τους seagate είχα πρόβλημα και μάλιστα σοβαρότατο. Χτυπούσε ο δίσκος εντός 2 ημερών αλλά ήταν θέμα firmware όπως είπε τότε η seagate.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι μηπως εχετε ακουσει τιποτα σχετικα με σκληρους δισκους wd??

Φιλος τεχνικος Η/Υμου ειπε οτι εχουν ριξει την ποιοτητα και κρασαρουν σχετικα ευκολα.. Αυτος εχει αλλαξει τους τελευταιους 6 μηνες 7 σκληρους wd σε αντιστοιχα μηχανηματα...

Έχω 7 σε 2 PC, μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Υπολόγιζε ότι από τα 4ΤB μόνο τα 3TB θα βλέπεις αν θες την αξιοπιστία του RAID 5

 

Ναι το γνωριζω. Αλλα 3ΤΒ αυτη τη στιγμη μου ειναι υπεραρκετα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.