Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συστοιχία σκληρών δίσκων σε RAID


terry

Recommended Posts

Απλα να σας πω οτι η πραγματικη χωρητικοτητα του δισκου που αναφερα παραπανω ειναι 2.68ΤΒ. Λογικα χρησιμοποιει χωρο και για το λειτουργικο του.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο RAM Νοεμβριου έχει συγκριτικό για ΝΑS. To sharespace το βγάζει πολύ χαμηλά σε επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχουν οι συγκρισεις καπου???

Παλιοτερα υπηρχαν...

 

Με καποιες δομικες που εκανα ειμαι ικανοποιημενος...

Εχω φτασει μεχρι 30μβ/δευτ σε συνδεση 1γιγαβιτ και μεχρι 10μβ/δευτ σε συνδεση 100μβιτ. Στο ασυρματο (24μβιτ) αργει λιγο, δλδ μεταφερω δεδομενα με 1μβ/δευτ

Link to comment
Share on other sites

Το πήρες τελικά; Δεν υπάρχουν στο ιντερνετ οι μετρισεις. Αν θες να στο σκανάρω να στο στειλω σε ένα mail.

Link to comment
Share on other sites

Με καποιες δομικες που εκανα ειμαι ικανοποιημενος...

Εχω φτασει μεχρι 30μβ/δευτ σε συνδεση 1γιγαβιτ και μεχρι 10μβ/δευτ σε συνδεση 100μβιτ. Στο ασυρματο (24μβιτ) αργει λιγο, δλδ μεταφερω δεδομενα με 1μβ/δευτ

Εγώ έχω 40-60% χρήση του Gigabit, από δίσκο σε δίσκο, για RAID μου ακούγονται χαμηλά τα δικά σου.

Link to comment
Share on other sites

Mπορει... Γτ απο το τεστ του RAM βλεπω οτι ειναι χαμηλα...

Αλλα σκεψου οτι μιλαμε για RAID 5...

 

Παντως οι ταχυτητες με ικανοποιουν...

 

Αν ειχα υποψη μου το τεστ νωριτερα θα ειχα κανει αλλη αγορα...

 

Στην μεταφορα αρχειων παιζουν πολλα σημασια...

πχ. τι ταχυτητα μπορει να δωσει ο σκληρος του υπολογιστη σου... Τα 30μβ/δευτ τα δοκιμασα απο σκληρο ΙDE...

Link to comment
Share on other sites

Σα συστοιχία όμως που έχει το αρχείο σε κομμάτια, διαβάζει από περισσότερους απο εναν δισκους. Άρα πιο γρήγορα.

 

Αλλά ειναι πολλοι οι παράγοντες της ταχύτητας.

Link to comment
Share on other sites

slalom ο terry είδε την ταχύτητα μετάδοσης προς το NAS και όχι από το NAS. Εφόσον λοιπόν διάβαζε από IDE σκληρό τα 30-40MB/s μου ακούγονται απολύτως λογικά. Εδώ οι SATAII σκληροί δίσκοι διαβάζουν ~110-120ΜΒ/s συνεχόμενου αρχείου. Για να δει πόσο γρήγορο είναι το NAS από μόνο του μπορεί να δοκιμάσει να μεταφέρει αρχείο εντός του NAS (πχ από την θέση Ε:\ στη θέση Ε:\temp). Εκεί θα φανεί πόσο γρήγορη είναι η συστοιχία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.