Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ορισμός "άρτιο και οικοδομήσιμο".


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Σε οικόπεδο εντός σχεδίου πόλεως μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο υφίσταται μονοκατοικία η οποία έχει τακτοποιηθεί με τον 4495/2017, Κατηγορία 1.

Ο πελάτης θέλει να προβεί σε γενική ανακαίνιση της κατοικίας, να αποξηλώσει την υφιστάμενη στέγη και να την "ψηλώσει".

Μπορώ να εκδώσω Οικοδομική άδεια σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο οικόπεδο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 183
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

............................................................................

γ) Η εκτέλεση των εργασιών των περιπτώσεων α΄ και β΄ γίνεται ύστερα από έγκριση εργασιών, που χορηγείται από την Αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης, εφόσον οι εργασίες, για τις οποίες ζητείται η εκτέλεση, δεν επαυξάνουν το κτίσμα σε όγκο, ....................................................

Πιστεύει κανείς πως δεν θα "φουσκώσει η στέγη??? Μας το λέει άλλωστε ! "θα ψηλώσει".

Link to comment
Share on other sites

χμ

το αρθρο, όμως, εχει  και...παρακατ'....

κατι επειδη και εαν και εφοσον...και δια ταυτα...

νβρ τις καλησπερες μου

[φευγω, παω να φερω το κυπελλο...λεμε]:grin:

 

Link to comment
Share on other sites

Μου είπε αν είναι εφικτό να βγει Ο.Α.  για να ψηλώσει η στέγη θα προχωρήσουμε σε αύξηση ύψους.

Αν δεν μπορεί τότε μένει ως έχει  η στέγη και προχωράμε σε επισκευή της και μόνο και προχωράει με τις υπόλοιπες εργασίες ανακαίνισης.

Σε περίπτωση που απο' τι καταλαβαίνω δεν μπορεί να εκδοθεί Ο.Α., μπορεί να εκδοθεί ΕΕΔΜΚ για τις υπόλοιπες εργασίες..(Επισκευκή στέγης, σοβάδες με ικριώματα και εσωτερικές διαρρυθμίσεις) ή πάμε με το Άρθρο 107 παρ. 5 β δηλ. για εργασίες επισκευής, οι οποίες αποβλέπουν στην υγιεινή, την αισθητική βελτίωση-αποκατάσταση, τη συνήθη συντήρησή τους? 

Αν πάμε με το Αρθρο 107 παρ. 5β τότε χρειάζεται έγκριση εκτέλεσης εργασιών (Άρθρο 29 παρ. 4γ)  και όχι ΕΕΔΜΚ?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

έχω μια απορία. σε υπόμνημα ρυμοτομικου σχεδιου αναφέρει ότι για τα πυκνό δομημένα ισχύει αρτιότητα 12/300 και 15/500 για τα αραιοδομημενα. αυτό το 12/300 15/500 τι είναι; σας ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Διαβάζω κάτι όρους δόμησης μίας περιοχής της Δυτική Θεσσαλονίκης, του έτους 1974, και αναφέρει ότι τα οικόπεδα της επέκτασης, είναι άρτια και οικοδομήσιμα ως εμφαίνονται εις τα διαγράμματα της οριστικής διανομής. Αυτό που καταλαβαίνω από την προαναφερώμενη διατύπωση είναι ότι αν η διανομή μου έδινε ένα οικόπεδο π.χ. 600τ.μ., εκείνη την εποχή δεν μπορούσα να το κόψω. Το ρωτάω γιατί έχω διαφωνία με έναν συνεργάτη ο οποίος θεωρεί ότι επειδή στην περιοχή ίσχυε το σύστημα των πτερυγών, που έδινε όριο αρτιότητας τα 250τ.μ. δικαιούμουν να το κόψω. Έχει κάποιος κάποια άποψη σχετικά με την διατύπωση " είναι άρτια και οικοδομήσιμα ως εμφαίνονται εις τα διαγράμματα της οριστικής διανομής";

ΚΑλή συνέχεια σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Άλλο πράγμα η αρτιότητα, άλλο το (τότε) οικοδομικό σύστημα

Έχεις εγκεκριμένους όρους δόμησης, και αυτούς θα τηρήσεις

συμπλ.

εφόσον, φυσικά, δεν έχουν αλλάξει

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.