Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ορισμός "άρτιο και οικοδομήσιμο".


Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 183
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημήτρη σε ευχαριστώ καταρχάς για την απάντηση.

Εαν λάβω υπόψη τις θεωρ. μεσοτοιχίες και στην περίμετρο υπολογίσω μόνο 2 πλευρές (οι άλλες 2 όψεις προς δρόμο και πεζόδρομο) βγαίνω (...δλδ έλεος...) 79,90 μ2. (υπενθυμίζω Β' παρέκκλιση= 80,00 μ2.). ειμαι οκ?

Να πω ότι και  σχετικά με το άρθρο 25, το πρόβλημα μου είναι σε οτι αφορά το "αφού αφαιρεθεί ο υποχρεωτικούς ακάλυπτος..." .Κατα τ'άλλα ειμαι οκ. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, lia11 said:

Δημήτρη σε ευχαριστώ καταρχάς για την απάντηση.

Εαν λάβω υπόψη τις θεωρ. μεσοτοιχίες και στην περίμετρο υπολογίσω μόνο 2 πλευρές (οι άλλες 2 όψεις προς δρόμο και πεζόδρομο) βγαίνω (...δλδ έλεος...) 79,90 μ2. (υπενθυμίζω Β' παρέκκλιση= 80,00 μ2.). ειμαι οκ?

Να πω ότι και  σχετικά με το άρθρο 25, το πρόβλημα μου είναι σε οτι αφορά το "αφού αφαιρεθεί ο υποχρεωτικούς ακάλυπτος..." .Κατα τ'άλλα ειμαι οκ. 

Ανέβασε το τοπογραφικό σου με τους όρους δόμησης να καταλάβουμε τι ρωτάς.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα  με την σειρά μου  αντιμετωπίζω  το ιδιο πρόβλημα   με το σπίτι     με το  τοπογραφικό του   2006    το  οικόπεδο  είναι μη  αρτιο και οικοδομήσιμο   όμως   αντιμετωπίζω  τα εξής θέματα  και το σπίτι ειναι του 1964 

1)  ο πάππους  εχει  αφήσει  αναμονές  στην διαθήκη   υπαρχει   διακαίομαι  εις  ύψους  επι  τις χίλιές 

2)  οι Δυο πλάκες έχουν  ραΐσει  , δεν υπάρχουν σωστές υδρορροές   δεν υπαρχει σωστη μόνωση  κλπ

3)   Όλα τα τοπογραφικά σχέδια με το ζορι   γιατι  δεν υπάρχουν   τα βρηκα  ακριβως  πανω   υπαρχει το λεγόμενο πλυσταριό  που τότε  ήταν κατι νομιμά  οπως εχω βρει  με βάση  το  Γοκ 55 

 

ΤΙ Ζηταμε  Να φυγει η πλακα του πλησταριου  και   να μπει στεγη    επισης  να  ερθει μπροστα   στις αναμωνες  στα 2 μέτρα   ώστε   να γίνουν  πάνω    σαλόνι κουζίνα και κατω τα δωμάτια και χωρος  για την θέρμανση 

 

Με βάση  τα λεγόμενα    τι μπορούμε να κάνουμε   ?   Επισημάνω  ότι το σπίτι στην σημερνή  υπάρχουσα κατάσταση είναι από το 1967 

Link to comment
Share on other sites

η παρούσα/σες εργασίες που δημοσιεύεις είναι προϊόν μελέτης/ έρευνας μηχανικού, να αναφέρω εδώ αρχιτέκτονα ή πολιτικού μηχανικού. Δεν γνωρίζω αν ασχολούνται άλλες ειδικότητες, όμως οι συγκεκριμένες ειδικότητες ασχολούνται. Με την πληροφόρηση που έχεις δώσει με το πληκτρολόγιο είναι δύσκολο και να αντιληφθεί κανένας τι θες να κάνεις και να απαντήσει γενικά το ερώτημα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,
Έχω δύο όμορα οικόπεδα που ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη. Το πρώτο ανήκει από το '59, το δεύτερο, το οποίο είναι γωνιακό, αγοράστηκε το '90. Το "συνενωμένο" οικόπεδο βλέπει σε δύο δρόμους, ο ένας είναι η λεωφόρος Αθηνών (Καβάλας). Σε άδεια που εκδόθηκε το 2001 (δεν υλοποιήθηκε), για το συνενωμένο οικόπεδο δόθηκαν 2 όροι δόμησης, για την Αθηνών και για την κάθετο οδό. Σήμερα όμως, η τεχνική υπηρεσία μου έδωσε όρους δόμησης μόνο για την λεωφ. Αθηνών, οι οποίοι θέτουν ελάχιστο εμβαδόν 750τμ και την παρέκκλισή τους στα 500τμ.
Τα δύο οικόπεδα είχαν ρυμοτομηθεί το '68, χάνοντας 9τμ το ένα και 15,5τμ το άλλο (το γωνιακό).
Το συνενωμένο οικόπεδο έχει συνολικό εμβαδόν 462τμ, οπότε εκ πρώτης δεν πιάνει την παρέκκλιση.

Αυτό που εκτιμώ είναι ότι στο οικόπεδο πρέπει να συνυπολογιστούν τα 8,8 και τα 15,5τμ που ρυμοτομήθηκαν, τα 30τμ που προβλέπει το δγμα 690/48 (άρθρο 3) όπου όλα μαζί βγάζουν 516,3τμ, οπότε είναι οικοδομήσιμο κατ' εξαίρεση.

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί η τεχνική υπηρεσία έδωσε όρους δόμησης μόνο για την λεωφ. Αθηνών και όχι και για τους δύο δρόμους στους οποίους έχει πρόσωπο το οικόπεδο. Αν έπαιρνε όρους κι από την κάθετη, τότε, σύμφωνα με το αρ.7 του ΝΟΚ, πάω με τους πιο ευνοϊκούς, οπότε θα ήταν και κατά κανόνα οικοδομήσιμο.

Ποια είναι η γνώμη σας παρακαλώ;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, mihba said:

...Το "συνενωμένο" οικόπεδο ......

.....και την παρέκκλισή τους στα 500τμ. ...

η συνένωση υπάρχει με τίτλους ή με κάποια πράξη και αν ναι η ημερομηνία συνένωσης είναι προ από τις ημερομηνίες που σε πιάνει (ή όχι) οι παρεκκλίσεις?

Στην θέση που είσαι αρμόδια ΥΔΟΜ τοπογραφικό Αιγάλεω είσαι ή Περιστερίου?

(και γενικά η Καβάλας είχε και έχει πολλά θέματα.

 

Επικουρικά δεν κατάλαβα με ποια βάση λες να συνυπολογίσεις επιφάνειες που έχουν ρυμοτομηθεί (εδώ και δεκαετίες πια) στην επιφάνεια του ή των οικοπέδων σου.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

το παει στην θεωρητικη μεσοτοιχία

αλλα χρειαζεται πανω απο 30 τμ.

κατ' ακριβη διατυπωση

«1. Η προσκύρωση οικοπέδων, που επιβάλλεται από τις κείμενες διατάξεις, τα οποία στερούνται του ελαχίστου εμβαδού, αποκλείεται εάν το εμβαδόν του οικοπέδου, αφού συνυπολογιστεί σ’ αυτό και το εμβαδόν του εδάφους των ομόρων οικοπέδων που καταλαμβάνεται ή μπορεί να καταληφθεί από τους υπάρχοντες ή εκείνους που μπορούν να ανεγερθούν, κατά τις σχετικές διατάξεις, μεσοτοίχους επί των ορίων του οικοπέδου, ανταποκρίνεται στο απαιτούμενο σε κάθε περίπτωση ελάχιστο εμβαδόν, εφόσον το τελευταίο αυτό μετά το συνυπολογισμό δεν είναι μικρότερο των τριάντα (30) τετραγωνικών μέτρων. Ο παραπάνω συνυπολογισμός του εδάφους των ομόρων οικοπέδων σε καμία περίπτωση δεν συνεπάγεται την αφαίρεση ή προσκύρωση του εδάφους αυτού. Τα παραπάνω εφαρμόζονται αναλόγως και ως προς το ελάχιστο πρόσωπο ή το ελάχιστο βάθος, εφόσον αποκλείεται η απόκτησή του με τακτοποίηση, λόγω ύπαρξης οικοδομών. Πάντως για την εφαρμογή των παραπάνω το πάχος του μεσότοιχου υπολογίζεται σε κάθε περίπτωση σε 0,60 μ.. 2. …»

https://www.michanikos.gr/forums/topic/43812-ζητηματα-αρτιοτητας-οικοδομησιμοτητας-οικοπεδου/page/3/

υγ1

δξ αν μπορει αν επωφεληθει απο το 14 του ΝΟΚ που προσφατα εχει καποιες αλλαγες...

υγ2

επισης και εγω δεν καταλαβα  γιατι να υπολογισει τις ρυμοτομίες...και ως τί???
 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.