Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πισίνα στην πρασιά - απόσταση από όρια


nefeli.k

Recommended Posts

Γίνεται να τοποθετηθεί πισίνα στην πρασιά οικοπέδου? Υπάρχει κάποιο κομμάτι του ΓΟΚ με κανονισμούς ή περιορισμούς ως προς τις πισίνες?

Ευχαριστώ

 

{08-06-2008, 14:58}

κανείς? :(

βρίκα αυτό το post http://experts.pathfinder.gr/index.php?view=12&question_id=50539&topic=471 αλλά και πάλι δεν είναι ξεκάθαρο για μένα. Στην πρασιά βάση νόμου επιτρέπονται μόνο δεξαμενές βάθους 1μ. Τι γνώμη έχετε?

Link to comment
Share on other sites

Βάσει του λινκ που έδωσες

2. Από πλευράς ΓΟΚ, σύμφωνα με την παρ.2α του Αρθ-17 του Ν-1577/85 (ΓΟΚ/85) επιτρέπονται ασκεπείς πισίνες, όπως αναφέρεται και στα Εγγρ-58235/11485/9-87 της Διεύθυνσης Γ4 του Υπουργείου και Εγγρ-26025/4012/88

.

 

Οι πισίνες λοιπόν επιτρέπονται - αυτό που δεν αποσαφηνίζει είναι αν ισχύει και για τις λοιπές συμπληρωματικές εγκαταστάσεις. Τα έγγραφα που αναφέρονται προφανώς το ξεκαθαρίζουν αλλά δεν μπορώ να τα εντοπίσω: είπαμε η "Νόμος" που προσφέρει το ΤΕΕ είναι απαράδεκτη. Όποιος καλοθελητής μπορεί να τα αναζητήσει καλοδεχούμενος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε πόση απόσταση από τα όρια μπορεί νόμιμα να κατασκευαστεί μια πισίνα?

Δεν έχω βρει κάτι σχετικό στη νομοθεσία, να υποθέσω ότι μπορεί να κατασκευαστεί ακόμη και σε επαφή με το όριο?

Link to comment
Share on other sites

Σε ερώτηση πάνω στο ίδιο ζήτημα η Πολεοδομία μου απάντησε ότι σε κάθε περίπτωση πρέπει να τηρήσω όριο Δ για την πισίνα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ cna για την αμεσότητα. Έχεις υπόψη σου την τεκμηρίωση?

Γιατί Δ οι πισίνες ενώ οι υπόγειες δεξαμενές νερού ή λυμάτων αν θυμάμαι καλά μπορούν να είναι στο 1μ? Οι πέργκολες πχ δεν μπορούν να είναι και σε επαφή με το όριο?

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια αντίδραση είχα και εγώ αλλά ο υπάλληλος της Πολεοδομίας είχε την άποψη που σου ανέφερα. Ίσως καλύτερα να ρωτήσεις την οικία Πολεοδομία (με τρόπο).

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να ξέρω την ακριβή νομοθεσία

 

Σε πισίνα στην Άνοιξη - Πολεοδομία Καπανδριτίου - έπρεπε να αφήσουμε απόσταση 1μ από τα όρια και 1μ από την οικοδομή. Δεν ξέρω τι γίνεται σε περίπτωση πρασιάς.

Link to comment
Share on other sites

σε παρόμοιο post ----> http://www.michanikos.gr/viewtopic.php?t=2279&highlight=

Νομίζω πως δεν υπάρχει σαφής νομοθεσία πάνω στω θέμα (τουλάχιστον προσωπικά δεν έχω βρει κάτι).

 

Σε πισίνα στην Άνοιξη - Πολεοδομία Καπανδριτίου - έπρεπε να αφήσουμε απόσταση 1μ από τα όρια και 1μ από την οικοδομή. Δεν ξέρω τι γίνεται σε περίπτωση πρασιάς.

 

myri βάσει ποιού νόμου το τεκμηρίωσαν αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω ακριβώς αλλά μάλλον σαν υπόγεια δεξαμενή νερού

 

Επίσης θυμήθηκα και πισίνα σε κατοικία στον Άλιμο - Πολεοδομία Αργυρούπολης πάλι το ίδιο 1μ από όρια 1μ από οικοδομή.

 

Το Δ το βρίσκω υπερβολικό. Αφορά το ύψος-όγκο δεν αφορά τα υπόσκαφα.

Να επιμείνεις

 

Σε επαφή με το όριο ή το κτίσμα είναι λογικό να μην επιτρέπεται.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους-όλες για το ενδιαφέρον. Ειδικά τον flk επειδή με το link σε άλλο topic (και από κει σε άλλο) κατάφερα να βγάλω άκρη. Λοιπόν τα πράγματα έχουν ως εξής:

 

1. Σύμφωνα με το ΓΟΚ/73, άρθρο 99, υπήρχε η υποχρέωση για απόσταση του βόθρου τουλάχιστον 1μ από τα όρια: « δ) Να απέχη των τοίχων ή θεμελίων παντός εν τη περιοχή κτιρίου ως και των ορίων των οικοπέδων απόστασιν επιτρέπουσαν την διαπίστωσιν της στεγανότητος αυτού και πάντως ουχί μικροτέραν του ενός μέτρου.» Αυτό μάλλον έχει φτάσει ως «γενική γνώση» ή «φήμη» μέχρι τις μέρες μας, διότι έχει καταργηθεί από το 1990. Βέβαια για πρακτικούς λόγους, πχ αν δεν σε αφήνει ο γείτονας να σκάψεις στο δικό του χώρο και δεν θέλεις να κάνεις μονό καλούπι για λόγους μόνωσης κλπ, το 1μ ίσως να είναι απαραίτητο χωρίς όμως να είναι υποχρεωτικό.

 

2. Σύμφωνα με το άρθρο 17 του ΓΟΚ/85 επιτρέπεται η κατασκευή ασκεπούς πισίνας στον ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου. Πουθενά αλλού δεν αναγράφεται κάποια δέσμευση για απόσταση.

 

3. Στη «Δομική» βρήκα το εξής έγγραφο:

Εγγρ-26025/4012/88.

[ ΙΣΧΥΕΙ απο 29-4-88 ]

"Πισίνες σε απόσταση 1,00 μέτρου από το όριο".

@ΚΕΙΜΕΝΟ

Σε απάντηση της από 17-3-88 αίτησής σας σας γνωρίζουμε ότι δεν υπάρχουν περιοριστικές διατάξεις για την κατασκευή πισίνας στον ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου, που προβλέπει από το άρθ-17 του Ν-1577/85 (ΓΟΚ/85).

(Για λόγους ασφαλείας και εξασφάλισης της στεγανότητας της πισίνας εφαρμόζεται κατ'αναλογία η παρ. 5δ του άρθ-99 του ΓΟΚ/73, που έχει παραμείνει σε ισχύ, για την τήρηση της απόστασης του 1,00 μ. από τα όρια του οικοπέδου, χωρίς να είναι υποχρεωτική η τήρηση της απόστασης αυτής από κτίριο που βρίσκεται στο ίδιο οικόπεδο, εφ'όσον βέβαια τηρηθούν οι απαιτούμενοι κανόνες στεγανότητας της πισίνας προς την πλευρά του κτιρίου.)

(Σ.Σ ΠΡΟΣΟΧΗ Μετά την κατάργηση 18-2-90 του Αρθ-99 του ΓΟΚ/73,

δεν υπάρχει περιορισμός σχετικά με την κατασκευή πισίνας στον

ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου)

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Η ασκεπής πισίνα μπορεί να είναι και σε επαφή με το όριο. Η απόσταση Δ θα μπορούσε να δικαιολογηθεί μόνο στην περίπτωση που θέλουμε να κατασκευάσουμε κάποιας μορφής στέγαση της πισίνας. Το 1μ είναι «πρακτική» γνώση, δεν είναι υποχρεωτικό αλλά απλά διευκολύνει.

 

ΥΓ. Προσωπικά στην «οικία» Πολεοδομία αποφεύγω να ρωτάω στην αρχή, πρώτα κάνω τη δική μου έρευνα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.