Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πισίνα στην πρασιά - απόσταση από όρια


nefeli.k

Recommended Posts

εμείς τις βάζουμε στην οπουδηποτε (κατοικίες διακοπών εκτός σχεδίου) χωρίς πρόβλημα, υπάρχει μία υποχρέωση για 1 μέτρο απόσταση γύρω απότην πισίνα αλλά δεν γνωρίζω αν προέρχεται από ΓΟΚ ή από προυποθέσεις ασφαλείας. (Στο γοκ νομίζω σχετικό ήταν το άρθρο για τις δεξαμενές νερού και αντιμετωπίστηκαν ως τέτοιες.)

Link to comment
Share on other sites

Οι αποστάσεις που επιβάλλει ο ΕΟΤ είναι γιά λόγους λειτουργικότητας του ξενοδοχείου και όχι πολεοδομικούς.

 

Η τελευταία πισίνα που κατασκεύασε μία συνάδελφος (με οικοδομική άδεια) που έχει σχεδόν εξιδείκευση στο αντικείμενο, ήταν σε επαφή με τό πίσω όριο. Γιά την πρασιά δεν μου έτυχε στην πράξη.

 

Στην περίπτωση αυτή υπάρχει και απαιτηση για χώρους wc στην πισίνα......(όχι μέσα εννοέιται!!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Πολύ κατατοπιστικά όλα τα posts, αντικατέστησαν έρευνα ωρών σε Δομική Νομοθεσία, ΓΟΚ, κτιριοδομικό και δε συμμαζεύεται... Σας ευχαριστώ όλους...

Link to comment
Share on other sites

Σε μερικες περιοχες ισως να απαγορευεται η κατασκευη πισινας στην πρασια. Πχ στην Φιλοθεη υπηρχε εισηγηση του δημου για περασει στους ορους δομησης της περιοχης.Δεν ξερω αν εχει γινει πραγματικοτητα. Αν βρισκεσαι σε πολυ καλη περιοχη καλο θα ηταν να δεις αν υπαρχει καποιος περιορισμος, δυσκολο μεν αλλα οχι απιθανο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Σε ερώτηση πάνω στο ίδιο ζήτημα η Πολεοδομία μου απάντησε ότι σε κάθε περίπτωση πρέπει να τηρήσω όριο Δ για την πισίνα.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι η εμμονή του υπαλλήλου της Πολεδομίας να τηρηθούν αποστάσεις Δ, οφείλεται περισσότερο σε πλημελείς γνώσεις.

Και το λέω αυτό για το λόγο ότι έχω εκδόσει ΟΑ με πισίνα μέσα στο Δ και μάλιστα με έλεγχο υπαλλήλου πάρα πολύ καταρτισμένου.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Creator

 

Μάλλον όχι...

 

Θα πρέπει να αφήσεις τουλάχιστον 1,00μ. από τα όρια και 1,00μ από την θεμελίωση ότι ισχύει δηλαδή για τους στεγανούς βόθρους...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Creator

 

Μάλλον όχι...

 

Θα πρέπει να αφήσεις τουλάχιστον 1,00μ. από τα όρια και 1,00μ από την θεμελίωση ότι ισχύει δηλαδή για τους στεγανούς βόθρους...

 

Εάν έχεις δίκιο....τότε έχω πρόβλημα. Υπάρχει καμια παράγραφος στον γοκ που να ασχολείται με αυτό ? Και αυτό που δεν καταλαβαίνω (αν και δεν επηρεάζει εμένα ) είναι το πώς γίνεται να τηρείται το 1 μ απο τα θεμέλια και να βλέπουμε πανέμορφα σπιτάκια που η πισσίνα μπαίνει μέσα στο σαλόνι...?

Link to comment
Share on other sites

Από τον γείτονα σίγουρα δεν θα σε αφήσουν γιατί σε περίπτωση διαρροής θα υπάρξει πρόβλημα αποκατάστασης της βλάβης.

Τώρα από την μεριά του κτιρίου σου καλλίτερα να ρωτήσεις για να σιγουρευτείς μπορεί να σου επιτρέψουν να πλησιάσεις περισσότερο αφού δείξεις σε λεπτομέρεια κάποια προληπτικά μέτρα προστασίας του κτιρίου...

 

Στον ΓΟΚ δεν έχω δει κάτι σχετικά με αυτό διάβασε όμως τον κτιριοδομικό μήπως αναφέρει κάτι για το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.