Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Περί DraftSight


d_korkolis

Recommended Posts

Πρόσφατα είδα πως η dassault systemes έχει κυκλοφορήσει ένα δωρεάν software 2D σχεδίασης και μετά από εκτεταμένο googling είδα πολλά reviews που το συγκρίνουν με το autocad lt και πως θα το χτυπήσει άσχημα όταν βγεί η κανονική έκδοση (τώρα είναι σε beta).

Γνωρίζει κανείς περισσότερα ? Το έχει χρησιμοποιήσει κανένας που ξέρει (δεν ξέρω πέρα από τα βασικά σε σχεδιαστικά 2D προγράμματα) για να μας πει μήπως έχει κάποια σοβαρή έλλειψη?

Το βρήκα ψάχνοντας για freeware προγράμματα, καθώς τώρα είμαι σε φάση να ανοίξω γραφείο και αναμονής κάποιου μελλοντικού προγράμματος επιδότησης κοιτάω πως θα την βγάλω φτηνά στην αρχή! οπότε θα ήθελα να ρωτήσω και αν γνωρίζετε αντίστοιχα 2D ή 3D προγράμματα εξίσου σοβαρά όπως παρουσιάζουν να είναι το draftsight.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μόλις το κατέβασα και το εγκαθιστώ. Δεδομένου ότι για αρχιτεκτονικά χρησιμοποιώ πρόγραμμα που δεν πατάει στο acad θα μου είναι απίστευτα χρήσιμο για ξυλοτύπους, κατόψεις, τοπογραφικά κτλ...

Θα σας πω την άποψή μου εν καιρώ, αφού φυσικά το δοκιμάσω.

edit: Το δοκίμασα και μου άρεσε τρελά. Μέχρι στιγμής όλα είναι συμβατά.

Καλωσόρισες DraftSight, Αντίο Acad.

Link to comment
Share on other sites

μήπως δοκίμασες εκτυπώσεις? συνάντησες κάποιο πρόβλημα εκεί? εμένα εντάξει μου τα βγάζει αλλά έχω δει στο ίντερνετ άλλοι είχαν ψιλοπροβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε δοκίμασα να εκτυπώσω ακόμα, αλλά φαντάζομαι πως αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα θα λυθεί γρήγορα.

Δυστυχώς όμως, το πρόγραμμα είναι για non-commercial χρήση. Δυστυχώς αυτό το καθιστά άχρηστο στο γραφείο μου.

Είμαι στη διαδικασία λοιπόν να αγοράσω κάποιο πρόγραμμα τύπου acad,όπως ares, progecad, draftsight για εμπορική χρήση.

Βέβαια πριν μπω στη διαδικασία θα ψάξω όσο μπορώ για κάποιο free πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όμως, το πρόγραμμα είναι για non-commercial χρήση. Δυστυχώς αυτό το καθιστά άχρηστο στο γραφείο μου.

 

η προτροπή για μη εμπορική χρήση οφείλεται στο ότι είναι ακόμα σε στάδιο beta. Η τελική έκδοση θα είναι και για εμπορική χρήση, προφανώς επί πληρωμή.

 

λειτουργεί και σε 32bit macosx, αντιθέτως με το autocad

Link to comment
Share on other sites

λειτουργεί και σε 32bit macosx, αντιθέτως με το autocad
Φίλτατε κάνεις λάθος :grin::grin:

Μετά από πολλά χρόνια ξαναβγήκε το Autocad για Μac.

Το Αutocad 64bit τρέχει μια χαρά στo Snow Leopard που είναι και αυτό 64bit.

Kαι εννοείται ότι έχεις επεξεργαστές Ι5 ή Ι7.

To εμπορικό πρόγραμμα της εταιρείας που βγάζει το Draftsight είναι το Solidworks το οποίο και αυτό κάποια στιγμή θα κυκλοφορήσει σε Μac.

Link to comment
Share on other sites

Tρέχει μόνο σε Μac που έχουν 64bit Intel processor.

Μα είπα για επεξεργαστές Ι5 ή Ι7.

Ποιος αγοράζει πλέον dual core ;;;!!!

Και xp αν έχεις με dual core και 2 GB Ram , οι τελευταίες εκδόσεις του Αutocad σέρνονται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.