Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τύπος καλωδίων


gyiannis82

Recommended Posts

Εχω μια απορια και οποιος μπορει ας μου τη λυσει.Τι τυπο καλωδιων επιλεγω(π.χ NYM,NYA,NYY)?Τι τυπο καλωδιου βαζω σε γραμμες φωτισμου,σε κουζινα,θερμοσιφωνα,ενισχυμενες πριζες,Κινητηρες κ.λ.π?

Link to comment
Share on other sites

Όλα. Εξαρτάται την εγκατάσταση.

 

ΝΥΑ : καλώδια με απλή μόνωση, τα χρησιμοποιούμε στις εσωτερικές εγκαταστάσεις μόνο για χωνευτή τοποθέτηση και πάντα εντός σωλήνα.

 

ΝΥΜ : καλώδια με πρόσθετη εξωτερική μόνωση PVC. Να στο πω πρακτικά, ένα καλώδιο ΝΥΜ έχει μέσα του (αν είναι 3x1.5mm2) 3 καλώδια ΝΥΑ... δες π.χ. μια μπαλαντέζα, αυτό το λευκό καλώδιο είναι ΝΥΜ. Χρησιμοποιούνται συνήθως σε ορατές εγκαταστάσεις.

 

 

ΝΥΥ : καλώδια επίσης με ενισχυμένη εξωτερική μόνωση PVC κατάλληλα για χρήση σε ΚΑΙ σε εξωτερικούς χώρους, κήπους κλπ. (είναι αυτά καλώδια με τη μαύρη μόνωση αν έχεις δει..δεν μπορώ να στο πω πιο απλά. ..Αν ανοίξεις ένα ΝΥΥ 3χ1.5mm2 θα δεις μέσα εκτός από τη μόνωση και 3 αγωγούς ΝΥΑ.

  • Like 3
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να δοθεί μονοσήμαντη απάντηση σε τέτοια ερωτήματα.

 

Γενικώς αν πρόκειται για σπίτι τοτε το 99% της καλωδίωσης είναι με ΝΥΑ, είτε είναι φώτα, είτε πρίζες είτε οτιδήποτε. Αν ομως έχεις να τροφοδοτήσεις μια κουζίνα ή ένα πολυκούζινο π.χ. σε κτίριο γραφείων τότε συνήθως χρησιμοποιούμε ΝΥΜ (επειδή είναι ορατή εγκατάσταση και δεν υπάρχουν σωλήνώσεις). Εξαρτάται από το πως κατασκευάζεται η εγκατάσταση. Στη βιομηχανία ας πούμε που είναι ορατές εγκαταστάσεις (σε σχάρες κλπ), το 99% είναι καλώδια ΝΥΜ (και κάποια ΝΥΥ), αλλά και άλλα ειδικά καλώδια ή πολύκλωνα. Στα σπίτια που είναι χωνευτές οι εγκαταστάσεις (δηλαδή τα καλώδια τρέχουν σε σωλήνες πίσω από τους τοίχους) τα καλώδια είναι ΝΥΑ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια και οποιος μπορει ας μου τη λυσει.Τι τυπο καλωδιων επιλεγω(π.χ NYM,NYA,NYY)?Τι τυπο καλωδιου βαζω σε γραμμες φωτισμου,σε κουζινα,θερμοσιφωνα,ενισχυμενες πριζες,Κινητηρες κ.λ.π?

 

Το καλώδιο μπαλαντέζας είναι εύκαμπτο δηλ. οι αγωγοί του είναι λεπτοπολύκλωνοι και ονομάζεται PPL. Το NYM είναι όπως το PPL αλλά με μονώκλωνους αγωγούς.

Επίσεις χρησιμοποιείται για τις γέφυρες μεταξύ των ασφαλειών των πινάκων δηλ. 'μοντάρισμα' του πίνακα και το NYA-F που είναι όπως το ΝΥΑ αλλά λεπτοπολύκλωνο

Link to comment
Share on other sites

Άλλη διατομή καλωδίου βάζουμε σε (φώτα , μπίζες , θερμοσίφωνα,.... )

Αν είναι να κάνεις εγκατάσταση σε σπίτι που θα βάλεις σωλήνωση τότε βάζεις ΝYΑ και σε μερικά σημεία ΝΥΜ .

Καλά τι σας έμαθαν στην σχολή??????:-x

Link to comment
Share on other sites

Τώρα εγώ αν εκνευριστώ θα έχω άδικο; Συνάδελφε ένα μάθημα είχαμε στη Σχολή μου περί ηλεκτρολογικών θεμάτων, προαιρετικό βεβαίως βεβαίως, στο οποίο όχι μόνο μάθαμε τους τύπους των καλωδίων αλλά και πώς υπολογίζονται οι ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις στα σπίτια. Οπότε αν στους Δομικών Έργων υπήρχε αυτή η δυνατότητα φαντάζομαι ότι η άγνοιά σου επί των καλωδίων συνίσταται μάλλον σε προσωπικές ελλείψεις και όχι σε ελλείψεις της σχολής. Βέβαια έχω μερικές ακόμα υπόνοιες αλλά δεν είναι του παρόντος...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.