Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μεταπτυχιακά αποφοίτων ΤΕΙ


stefk

Recommended Posts

Τώρα γιά το μεταπτυχιακό θα σου απαντήσουν άλλοι πιό γνώστες του θέματος .
Το μεταπτυχιακό σου προσφέρει σημαντικές θεωρητικές γνώσεις. Είναι στην ευχέρειά σου σε ποιό τομέα θα το κάνεις. Άλλοι κάνουνε άσχετα μεταπτυχιακά μόνο για τον τίτλο και για τα μόρια του δημοσίου.

Άλλοι κάνουνε 2 και 3 μετατπυχιακά πάνω στο αντικείμενο που τους ενδιαφέρει πράμα που δείχνει ότι τους αρέσει η επιστήμη που διάλεξαν να σπουδάσουν και δεν τους διάλεξε η επιστήμη για να σπουδάσουν !

Link to comment
Share on other sites

Pappos

 

Στο δημόσιο τα Μεταπτυχιακά σε μη συναφή αντικείμενο με τον Βασικό Τίτλο δεν λαμβάνουν μόρια .

π.χ

Στους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ επιβάλετε το Μεταπτυχιακό να είναι του ίδιου αντικειμένου με τον Βασικό Τίτλο για την ζήτηση συγκεκριμένης θέσης και αυτό το δηλώνεις στην Υπεύθυνη Δήλωση συμμετοχής του διαγωνισμού .

 

Τα μεταπτυχιακά διαφορετικού αντικειμένου παίρνουν μόρια μόνο σε διαγωνισμούς ανοιχτού τύπου όπου αφορά και αυτούς από το Ανοιχτό Πανεπιστήμιο .Σε όλα τα άλλα έχεις δίκιο .

Link to comment
Share on other sites

Στο δημόσιο τα Μεταπτυχιακά σε μη συναφή αντικείμενο με τον Βασικό Τίτλο δεν λαμβάνουν μόρια .

π.χ

Στους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ επιβάλετε το Μεταπτυχιακό να είναι του ίδιου αντικειμένου με τον Βασικό Τίτλο για την ζήτηση συγκεκριμένης θέσης και αυτό το δηλώνεις στην Υπεύθυνη Δήλωση συμμετοχής του διαγωνισμού .

 

 

Λάθος... Λαμβάνουν μόρια, απλά παίρνουν λιγότερα...

Ας πουμε, αν είσαι μηχανικός και κάνεις μαστερ στην ανθρωπολογία, θα πάρεις 50 μόρια και όχι 150 μόρια αν έκανες μαστερ πάνω σε αντικείμενο μηχανικού...

Link to comment
Share on other sites

spgirl

 

Οι υπεύθυνες δηλώσεις στον διαγωνισμό ΠΕ π.χ του ΑΣΕΠ για να γίνεις καθηγητής στο δημόσιο

 

εγώ σε άλλες προκηρύξεις έχω δει να προσμετρούνται και τα μη συναφή μεταπτυχιακά, απλώς με λιγότερα μόρια...

Αλλα προς Θεού, δε σε αμφισβητώ, εσύ τα ξέρεις όλα...

Link to comment
Share on other sites

Εχω διορθώσει την απάντηση μου .Ξανά λέω λοιπόν ότι δεν σώζεσαι με τα 50 μόρια .Επιπλέον για την περίπτωση που κάποιος θέλει να γίνει καθηγητής από φίλο μου που διορίστηκε γνωρίζω ότι το μεταπτυχιακό λαμβάνει 1 μονάδα .

Link to comment
Share on other sites

lazarosk, δεν ειπε κανεις οτι με 50 μορια εχεις ετοιμο το διορισμο... αλλα ποτε ενα μεταπτυχιακο δε θεωρειται αχρηστο η οτιδηποτε αλλο... ασε που σε μερικες περιπτωσεις, χανεις θεση για 1 μοριο, αρα 50 μορια εχουν μια μικρη αξια...

 

φυσικα και ο μηχανικος καλο ειναι να κανει μεταπτυχιακα σε συναφη αντικειμενα με το πρωτο του πτυχιο, αλλα αν του αλλου του βιδωσει και θελει να κανει πανω στην φιλοσοφια, τι να του πω εγω? ελευθερια υπαρχει...

Link to comment
Share on other sites

spgirl

 

Στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ για να γίνει κάποιος καθηγητής δεν σώζεται με το μεταπτυχιακό διότι αυτό που μετράει είναι να γράψει κάποιος καλά στα μαθήματα που εξετάζεται .Τώρα αν περιμένει να σωθεί με την 1 μονάδα δεν πιστεύω πως θα τα καταφέρει για αυτό και οι ποιό πολλοί καταφεύγουν σε σχολές μπόνια και στις υπόλοιπες για να γράψουν καλά στα μαθήματα .

Στις 100 μονάδες η μια δεν σε σώζει .

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ΑΣΕΠ μωρε?Εδω δεν εχουν διοριστει ακομα οι επιτυγχοντες

του 2008,τι ΑΣΕΠ ονειρευεστε?

 

Με τα τωρινα δεδομενα αν κανει κανεις μεταπτυχιακο για τον

ΑΣΕΠ εχει μαυρα μεσανυχτα. Υπαρχουν πολλοι καλοι λογοι να

κανεις μεταπτυχιακο αλλα οχιιι το δημοσιο πλεον..

Link to comment
Share on other sites

κοιτα, ποτε δε με ενδιεφερε να γινω καθηγητρια σε λύκειο ή γυμνάσιο, οπότε αυτές τις προκηρύξεις δεν τις κοιτάω καν... Συνεπώς, δε ξέρω τι παίζεται κεί...

Σε προκηρύξεις όμως μονίμου προσωπικού στο στενό και μη δημόσιο τομέα, και το 1 μόριο παίζει ρόλο, μερικές φορές καθορίζει τα πάντα...

 

MScEng, δόξα σοι ο Θεός, παρα τις πιέσεις των γονιών μου, ποτέ δε ονειρευόμουν μια θέση στο δημόσιο... Απλά τέθηκε κατά πόσο τα μεταπτυχιακά μετράνε σε μόρια ή όχι... Εγώ το μεταπτυχιακό το έκανα (και το τελείωσα επιτυχώς) για δικιά μου επαγγελματική εξέλιξη και όχι για να πάρω τα 150 μόρια του ΑΣΕΠ (πολύ κόντρα μου πας τελευταία εσύ... χαχαχαχαχαχαχαχα, πλακίτσα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.