Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ενισχυμένες πρίζες


gyiannis82

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.Η οικογενεια μου σχεδιαζουμε να χτισουμε ενα καινουριο σπιτι(μονοκατοικια 120 τ.μ) και εχω αναλαβει την ηλεκτρολογικη μελετη.Ξερω οτι τις πριζες τις θεωρουμε 200 W εως 3 σε κυκλωμα των 10Α και 100W για περισσοτερες απο 3 σε κυκλωμα 10Α.Τι γινεται ομως με τις ενισχυμενες πριζες σε κυκλωμα των 16Α .Πως θα τις υπολογισω στην μελετη.Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.

 

Επισης θα ηθελε να ηξερα ποσο θα παρω τα cosφ των φορτιων(συσκευων)

Τα φορτια μου ειναι.

Κουζινα

πλυντηριο πιατων

πλυντηριο ρουχων

Απορροφητηρας

Θερμοσιφωνο

κλιματιστικο

Καυστηρας πετρελαιου

κυκλοφορητης

Ρευματοδοτες 16Α

Φωτισμος

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου για να μην πολυζορίζεσαι :

 

1. Για τις ενισχυμένες πριζες της κουζίνας θα βάλεις 2 ή 3 ανά μια γραμμή 3x2.5mm2

2. Για τη κουζίνα θα βάλεις 3x6mm2 (το κλασσικό) ή 5x4mm2 (για να εισαι σίγουρος) αν θες να την τροφοδοτήσεις τριφασικά

3. Για τους ρευματοδότες των δωματίων, 1 γραμμή 3χ2.5mm2 για κάθε δωμάτιο (περίπου 4 ρευματοδότες) ΠΛΗΝ κλιματιστικών (ρευματοδότες κλιματιστικών)

4. Για το θερμοσίφωνο, μια γραμμ'η 3χ4mm2

5. Κάθε κλιματιστικό (ρευματοδότης) με δική του γραμμή 3x2.5mm2

6. Για τον απποροφητήρα επίσης μπορείς να τραβήξεις ξεχωριστή γραμμή (αν και το φορτίο του δεν είναι σημαντικό)

7. Πληντύριο ρούχων, δική του γραμμή 3x2.5mm2

8. Πληντύριο πιάτων δική του γραμμή 3x2.5 mm2

9. φωτισμός, μια γραμμή 3x1.5mm2 για κάθε δωμάτιο (ή για 2 δωμάτια μαζί αν θες οικονομία).

 

Τώρα το cosφ πληντυρίου πιάτων, πληντυρίου ρούχων, απποροφητήρων, κλιματιστικών κλπ, θεώρησέ το περίπου 0.85 αν θες να κάνεις κάποιους υπολογισμούς.

 

Όλα τα υπόλοιπα καθότι ωμικά φορτίο, cosf=1

 

Πρόσεξε να κάνεις και σωστή ισοκατανομή. π.χ. αν έχεις τριφασική παροχή στο σπίτι και αν υποθέσουμε ότι έχεις 3 κλιματιστικά, μην τα βάλεις όλα από την ίδια φάση.

Link to comment
Share on other sites

Το σχεδιο το εχω κανει.Σε δωματια,κουζινα,σαλονι εχω βαλει μαζι φωτισμο και ρευματοδοτες.Ενισχυμενες πριζες εχω βαλει σε πλυντηριο ρουχων πιατων,ψυγειο,κλιματιστικο

Link to comment
Share on other sites

Ok..έχεις κάνει μικτό κύκλωμα (φωτισμός ρευματοδότες στην ίδια γραμμή) απ όσο κατάλαβα. Δεν είναι λάθος.

Ενισχυμένες γραμμεές (δηλαδή με ξεχωριστή γραμμή ανά 2 πρίζες) καλό είναι να βάλεις και τους ρευματοδότες της κουζίνας (πάνω από τον πάγκο) διότι εκεί βάζουμε συνήθως ισχυρά (για σπίτι) φορτία όπως τοστιέρες, καφετιέρες, θερμαντήρες νερού, φούρνους μικροκυμάτων κλπ....

Link to comment
Share on other sites

Τί πρίζες υπολογίζετε για τους υπολογιστές; Το ρωτάω γιατί τελευταία βλέπω κάτι τροφοδοτικά μέχρι και των 1,2KW που συνεχώς πληθαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Το σχεδιο το εχω κανει.Σε δωματια,κουζινα,σαλονι εχω βαλει μαζι φωτισμο και ρευματοδοτες.Ενισχυμενες πριζες εχω βαλει σε πλυντηριο ρουχων πιατων,ψυγειο,κλιματιστικο

Πιστεύω ενισχυμένες πρίζες σε κάθε δωμάτιο και σε ξεχωριστή γραμμή είναι must πλέον. Αυτό που είπε ο GeorgeS για τη κουζίνα άκουσε το ευλαβικά. 2-3 ενισχυμένες πρίζες στον πάγκο της κουζίνας την κάνουν πολύ πιο λειτουργική.

 

Επίσης δες αν έχει το σπίτι θέρμανση. Αν δεν έχει, ρώτα αν θα βάλει ηλεκτρική θέρμανση πχ θερμοπομποί. Έτσι μπορείς να πάρεις και μία δουλειά παραπάνω ή τπυλάχιστον θα τον αφήσεις ακόμα πιο ικανοποιημένο αν έχει πρίζες έτοιμες για αυτό το σκοπό.

 

@cna οι εποχές και ανάγκες μας αλλάζουν. Όπως είπα παραπάνω μία ενισχυμένη σε κάθε δωμάτιο τη θεωρώ πλέον must. Εκεί μπορεί να βάλεις από το pc μέχρι την turbo tesla ηλεκτρική σκούπα...

Link to comment
Share on other sites

πρίζες φώτα μαζί δεν βάζουμε δεν είναι γενικά "αποδεκτό" πλέον. Ξεχώρισε τις γραμμές σου. Δεν μπαίνουν με τπτ μετά νέες γραμμές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.