Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Π.Δ. 100/6-10-2010 & Αντιδράσεις Μηχανικών


alej

Recommended Posts

Παραθέτω εδώ την αντίδραση του Σ.Μ.Η.Β.Ε. (ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ) που προέρχεται από την Γενική Συνέλευση του Συλλόγου.

 

http://www.smhbe.gr/el/psifisma_PD100/

 

 

Νομίζω ότι το θέμα είναι πολύ σοβαρό και από ότι ξέρω δεν έχω δει ανάλογη αντίδραση από άλλους συλλόγους. (Αν κάνω λάθος διορθώστε με)

 

Έχω την εντύπωση ότι το συγκεκριμένο Π.Δ. θα λειτουργήσει ως Δούρειος Ίππος και στην συνέχεια θα ακολουθήσουν παρόμοια και σε άλλα γνωστικά αντικείμενα.

 

Περιμένω τις απόψεις σας και τρόπους αντίδρασης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ως προς τα χρόνια προυπηρεσίας και την πληρωμή των απαραίτητων σεμιναρίων, συμφωνώ... Αλλά δύσκολα μπορεί να αρθούν κάποιες διατάξεις του Κανονισμού, από τη στιγμή που ο ΚΕΝΑΚ ισχύει πλέον...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με το κείμενο. Ένα μπράβο για την πρωτοβουλία.

*μοναδικό ψεγάδι πως και η επιθεώρηση κελύφους θα πρέπει να γίνεται μόνο από πολιτικούς και αρχιτέκτονες.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, δεν είναι θέμα κελύφους - κλιματισμού κλπ...

Όταν με τέτοιο τρόπο και τόσο έντονα δέχεσαι σαν κλάδος τέτοια επίθεση (όλοι οι μηχανικοί) νομίζω το να μπαίνουμε σε τέτοιες κουβέντες είναι λιγάκι άστοχο.

 

Δεν χρειαζόταν καν να μπει στο κείμενο τέτοιος διαχωρισμός.

Ας αποφασίσουν τα Πολυτεχνεία τα σχετικά με τα επιμέρους διακαιώματα.

 

Το σημαντικό είναι ότι ΑΛΛΑΖΟΥΝ όλα σε σχέση με τα διακαιώματα μας...

Link to comment
Share on other sites

Το δήλωσε ευθαρσώς οι πρωθυπουργός μας στη "διακαναλική" προχθές: Οι Μηχανικοί θα (επαν-)εκπαιδεύονται ...μέσω της διαδικασίας "δια βίου μάθησης" και θα μπορούν να δραστηριοποιούνται σε πάρα πολλούς τομείς που πρόκειται να ανοίξουν...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με το κειμενο....

 

Γενικα η εφαρμογη του ΚΕΝΑΚ χωρις σχεδον καμια οργανωση ειναι λαθος μεγαλο...

Θα το δειτε σε μερικους μηνες και στην οικοδομη που θα επηρρεαστει και αλλο λογω της παυσης στην εκδοση ΟΑ.

 

Και φυσικα το κοστος ειναι ενα θεμα..των μελετων κυριως και οχι των επιθεωρησεων...

Δυστυχως ειμαστε οι πρωτοι που παιρνει η μπαλα οταν καποιος αποφασισει να χτισει.. Γτ ειναι τα πρωτα λεφτα που δινει, δεν μπορει να καταλαβει τη δουλεια μας, δεν μπορει να καταλαβει την ευθυνη μας και νομιζει οτι καθομαστε σενα γραφειο, ανοιγουμε το συρταρι βγαζουμε μελετες και βαζουμε λεφτα...

 

Τωρα περι επαγγελματικων δικαιωματων,....μεγαλη κουβεντα...

 

Εγω ειμαι υπερ, ο καθε μηχανικος να εχει την ειδικοτητα του, να ΕΞΕΤΑΖΕΤΑΙ καθε πχ 5-10 χρονια στο αντικειμενο του και να εχει το δικαιωμα να ασχολειται με αυτο...Αλλα σε αυτη τη χωρα και ετσι να γινει, παλι τις εξετασεις ξερουμε ποιοι θα τις περνανε....

Link to comment
Share on other sites

Terry, γιατί η λογική του αυτομορφώνομαι σε βρίσκει αντίθετη;

Αυτό είναι ο μηχανικός.

Όταν τελειώσαμε τη σχολή δεν ξέραμε να κάνουμε μελέτες, μάθαμε όμως.

Έτσι μπορούμε να μάθουμε όλα όσα είναι μέσα στο γνωστικό αντικείμενο μας.

Καλά τα σεμινάρια, αλλά μην θεωρούμε ότι ένας μηχανικός δεν έχει δυνατότητα να μάθει και να αντιμετωπίζει προβλήματα πέρα από αυτά που κάνει κάθε μέρα.

Εξάλλου βάζεις την υπογραφή σου, αυτό δεν σου λέει κάτι;

Δηλαδή όσες μελέτες κάναμε, είχαμε πιστοποιήσει πρώτα τις γνώσεις μας; (Στην ουσία, αυτό κάνει το Πολυτεχνείο αλλά πάνε να το απαξιώσουν...)

Να γίνεται σοβαρός έλεγχος των μελετών, ναι!

Να υπάρχουν κυρώσεις, επίσης!

Έχουμε όλοι μας αντιμετωπίσει θέματα δύσκολα και δώσαμε λύσεις ως μηχανικοί, γιατί να πρέπει τώρα να ''πιστοποιηθούμε'' και μάλιστα από οργανισμούς που δεν ανήκουν στην ανώτατη εκπαίδευση.

Το παράλογο του πράγματος, να πιστοποιούν γνώσεις που αποκτούνται σε ανώτατα ιδρύματα, άλλοι ''οργανισμοί'' που μέχρι χθες δεν υπήρχαν δε σε τρομάζει..;;

Link to comment
Share on other sites

Εξετασεις απο το ΤΕΕ δεν περασες??

 

Εγω ειμαι υπερ της πιστοποιησης... Η υπογραφη φερει μια ευθυνη, αλλα αν η υπογραφη αυτη δεν "ελεχθει" ή δεν ερθει η ωρα να "ελεχθει" (πχ. σε αστοχια κτηριου) τοτε ειναι αμφιβολο αν πραγαμτικα γνωριζεις το αντικειμενο ή οχι. Αντικειμενο το οποιο διδιαχθηκες μπορει και 40 χρονια πριν....

 

Σεμιναρια λοιπον και εξετασεις και μετα πιστοποιηση... Δεν δεχομαι συναδελφους που απλα ασκουν το αντικειμενο που οριζεται απο τα επαγγελαμτικα τους δικαιωματα...(αν θες και παραδειγμα....συναδελφος που βγαζει στατικες μελετες με το κιλο, με ρωταει για επιλυση τεγιδας. Οταν του μιλαω για ροπη αμφιερειστης δοκου, με κοιταει λες του μιλησα κινεζινα. Εξετασεις λοιπον....)

 

Αν γνωριζεις το αντικειμενο σου και εισαι ενημερωμενος γτ να μην πας να εξεταστεις????

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια χαρά και σε πολύ καλό δρόμο αν υλοποιηθεί.

Ένα δίπλωμα και φυσικά δεν είναι δυνατόν να σε πιστοποιήσει. Αν είναι δυνατόν.

Δηλαδή με το 9 που πήρες σκυρόδεμα θα μελετήσεις ή θα κατασκευάσεις γέφυρα?

Με τι προσόντα? Με το 9ράκι της σχολής ??

Να είμαστε σοβαροί. Είναι μια χαρά και μακάρι να υλοποιηθεί !!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ στην πιστοποίηση αλλά δεν συμφωνώ στα σεμινάρια.

Θα πάω να εξεταστώ για να πάρω την πιστοποίηση. Αν δεν έχω μελετήσει τότε ας μην μου την δώσουν. Γιατί πρέπει σώνει και καλά να παρακολουθήσω και τα σεμινάρια??

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.