Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Π.Δ. 100/6-10-2010 & Αντιδράσεις Μηχανικών


alej

Recommended Posts

Καλά δεν θα τα χαλάσουμε εκεί. Να γίνει η πιστοποίηση και αν τα σεμινάρια είναι elearning δεν υπάρχει πρόβλημα. Το σημαντικό είναι η πιστοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μη κοιτάτε το δέντρο... χάνετε το δάσος....

 

Πόσα και πόσα δεν σας είπαν ότι θα κάνουν για το καλό μας και να σήμερα τα αποτελέσματα...

 

Τι να πω, ας πηγαίνουμε τότε στο Κ.Ε.Κ. Κωλοπετινίτσα να πιστοποιούμε τις γνώσεις μας (Να αφήνουμε και ένα πεντακοσάρικο για κάθε πιστοποιητικό)

 

Να γίνει για την Ελληνική γλώσσα (τι θα πει τελείωσες το Λύκειο με 19,50?)

Να γίνει για τα Αγγλικά (Τι σημαίνει Lower πριν 5 χρόνια, τα ξέχασες)

Να γίνει για το M.S. OFFICE (Αλλιώς τεύχη μελετών δεν δεχόμαστε κύριε)

Να γίνει για το σχέδιο (Χωρίς πιστοποίηση δεν έχει autoCAD, να μην παραλαμβάνει η υπηρεσία σχέδια)

Να γίνει για κάθε μελέτη που μπορεί να υπάρξει...

 

 

Αλλά τότε να δούμε τι θα λέτε.... ποιος θα σας φταίει πάλι..;

Link to comment
Share on other sites

Ξαναγυρίσανε κανένα δικηγόρο στα θρανία ή σε εξετάσεις?? κάποιο άλλο επάγγελμα ίσως??

Σοβαρές εξετάσεις τύπου οκτάωρο κατά την άδεια άσκησης επαγγέλματος και τίποτε άλλο.

Η κουβέντα και το ψήφισμα σαν πρωτοβουλία είναι αξιέπαινη ας μην παρεκτρέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρές εξετάσεις τύπου οκτάωρο κατά την άδεια άσκησης επαγγέλματος και τίποτε άλλο.

 

Αυτό λέμε όλοι !!! Και αυτό θέλουμε !!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πρέπει σώνει και καλά να παρακολουθήσω και τα σεμινάρια??

 

Γιατί πρέπει να πληρώσεις ! :mrgreen:

 

.... Παρακολούθησα τα σεμινάρια του ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ και κάτι άλλα.

Κατά την άποψη μου κάπως θα έπρεπε να γίνει διάκριση , π.χ.

Κέλυφος : Aρχιτέκτονες-Πολιτικοί Μηχανικοί

Θέρμανση-Κλιματισμός : Hλεκτρολόγοι - Μηχανολόγοι μηχανικοί.

Κατευθείαν εξετάσεις χωρίς να δώσουν προσωρινές άδειες σε ''παλιούς''.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ παρακολούθησα ένα σχετικό σεμινάριο με τον ΚΕΝΑΚ, απλά ήξερα περισσότερα από τον ''καθηγητή''.

Δεν το λέω για να το παίξω κάποιος αλλά γιατί συνέβη και θα ξανασυμβεί...

Εκεί θα καταντήσουμε στο τέλος...

Όσο για τις εξετάσεις όταν τελειώνεις το πολυτεχνείο, δεν είναι κάπως άκαιρο;

Μόλις τελείωσες με ''φρέσκιες γνώσεις'' και σου λένε δώσε και ένα 8ωρο, να αποδείξεις τι; Ότι δεν έκλεβες στη Σχολή;

Γιατί να απαξιώσουμε έτσι τις σχολές μας; Γιατί να δίνουμε διακαιώματα;

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε, αν οι εξετασεις ειναι οπως πρεπει δεν θα εχεις προβλημα...Κανεις δεν θα σε μειωσει και δεν θα σε απαξιωσει...Απαξιωνεις εσυ τη δουλεια σου αν δεν την κανεις σωστα....(γενικα μιλαω..). Μη μου πεις οτι δεν εχεις τραβηξει τα μαλλια σου με μελετες συναδελφων και μη, που εχουν και αυτοι το δικαιωμα υπογραφης οπως και συ...

 

Το θεμα ειναι οτι εδω, στη χωρα μας, τιποτα δεν μπορει να λειτουργησει ενταξει...

 

Ας μας πουνε οι συναδεφλοι που εχουν εμπειρια απο εξωτερικο, πως λειτουργει εκει το συστημα....

Link to comment
Share on other sites

Ποιες εξετάσεις στην σχολή ?

Αυτές με τα σκονάκια ή με τα ίδια θέματα των 6 ετών?

Ή επειδή είσαι της παράταξης πάρε το 8ράκι...

 

Οκτάωρα μέσα μόνο 20-30 άτομα σε αμφιθέατρο και 4 επιτηρητές.

Και εξάλλου αφού τα ξέρεις ποιο το πρόβλημα. Εμένα θα με χαροποιούσε το γεγονός να αποδείξω στον εαυτό μου και στους άλλους ότι είμαι γνώστης του αντικειμένου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέμε όλοι !!! Και αυτό θέλουμε !!!

 

Συμφωνώ απολύτως

 

Μη μου πεις οτι δεν εχεις τραβηξει τα μαλλια σου με μελετες συναδελφων και μη, που εχουν και αυτοι το δικαιωμα υπογραφης οπως και συ...

 

Σωστότατο, το ΤΕΕ και η ΕΕΤΕΜ δεν υποτίθεται οτι κόπτονται για την ποιότητα των μελετών όμως ( μόνο όταν μιλάμε για ελάχιστες αμοιβές φαίνεται ...)

 

Τι να κάνουμε μας αρέσει δεν μας αρέσει δεν είναι όλοι οι απόφοιτοι ΑΕΙ/ΤΕΙ στο επίπεδο που θα έπρεπε για να πάρουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος

(πόσο μάλλον που τα επαγγελματικά δικαιώματα στην Ελλάδα δεν αντιστοιχούν και στα προγράμματα σπουδών ...)

 

Συμφωνώ και με τον erling ναι εξετάσεις χωρίς να μας αναγκάσουν να παρακολουθήσουμε σεμινάρια απαραίτητα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και με τον erling ναι εξετάσεις χωρίς να μας αναγκάσουν να παρακολουθήσουμε σεμινάρια απαραίτητα.

 

Λοιπόν μου ήρθε μια ιδέα. Το michanikos έχει δύναμη αρκεί να την αξιολογήσει σωστά. Λοιπόν, προτείνω να γίνει μια πρόταση από τα μέλη τα οποία θέλουν, για την άσκηση και την άδεια επαγγέλματος και να αναρτηθεί η να σταλεί στο αρμόδιο υπουργείο.

 

Υπάρχουν πιστεύω ικανά άτομα και κάτι τέτοιο πρέπει να το εκμεταλλευτούμε. Όλο μιλάμε και μιλάμε στον αέρα. Θα μαζέψουμε ή θα συντάξουμε τις ιδέες και τις προτάσεις μας και θα τις αναρτήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.