Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Π.Δ. 100/6-10-2010 & Αντιδράσεις Μηχανικών


alej

Recommended Posts

Δεν είναι δυνατόν να βασιστούμε στις εξετάσεις τις τυπικές των πανελληνίων και να πούμε όποιος περνάει πανελλήνιες είναι και επιστήμονας και επαγγελματίας.

........

 

Εννοείται αυτό, για αυτό και δεν στο δίνουν το πτυχίο με το καλημέρα.

Πρέπει να στρωθείς.

Αν υπάρχουν θέματα αξιοπιστίας στα Πολυτεχνεία, δεν αφορά στα επαγγελματικά δικαιώματα και σίγουρα πρέπει να διορθωθεί.

Το να παίρνουμε όμως ένα παράδειγμα που μάθαμε και να το κάνουμε σημαία σίγουρα δεν προσθέτει ισχύ στα επιχειρήματά μας.

Αν επίσης το κράτος θεωρεί την ενεργειακή π.χ. επιθεώρηση ή ότι άλλο νομίζει ως καίριο και ύψιστης σημασίας...

1. Ας το ενσωματώσει στα πολυτεχνεία ως ξεχωριστό μάθημα όπου και θα δίνονται εξετάσεις και

2. Ας επιμορφώσει τους ήδη μηχανικούς με δωρεάν σεμινάρια.

 

Τέλος, υπάρχει κι ο έλεγχος. Ας κάνω μια επιθεώρηση και ας έρθει ο οποιοσδήποτε κρατικός φορέας να με ελέγξει. Αν κάνω λάθος να υποστώ τις κυρώσεις. Έτσι κι αλλιώς αυτό θα γίνεται, ενδεικτικά θα ελέγχονται κάποιες.

 

Τα άλλα περί εξετάσεων σε ΚΕΚ - ΜΕΚ - ΣΕΚ και εγώ δεν ξέρω πως να τα πω, γίνονται για το 500αρικο και για να αποσυνδέσουν το πτυχίο από τα δικαιώματα μας. Ή αν σκεφτώ πονηρά για να αποκλείουν κατά το δοκούν όσους θέλουν και να κρατάνε την πίτα οι ''εκλεκτοί''

 

Όσοι θεωρούν ότι στα ΚΕΚ - ΜΕΚ - ΣΕΚ οι εξετάσεις θα είναι αδιάβλητες και μάλιστα πιο αξιόπιστες από των Πολυτεχνικών Σχολών, τους προτείνω μια πολύ ωραία ταινία : Η Αλίκη στην χώρα των Θαυμάτων...

Έχει παρόμοια πλοκή, θα τους αρέσει!!!

Έτσι κι αλλιώς αυτό

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν είναι δυνατόν να παίρνεις 8 στο σκυρόδεμα και να ξέρεις σκυρόδεμα ή να ισχυρίζεσαι ότι γνωρίζεις το αντικείμενο. Έχεις τις θεωρητικές βάσεις για να βοηθηθείς από την βιβλιογραφία, την εμπειρία κ.τ.λ. ώστε να μπορείς να πεις γνωρίζω το σκυρόδεμα. Δεν είναι δυνατόν από τα 5 χρόνια και από τα 3-4 σκυροδέματα που έχεις να γνωρίζεις το σκυρόδεμα πόσο μάλλον στην πράξη !!!

Το ίδιο ισχύσει και για τις σιδηρές και για τα άλλα μαθήματα. Δηλαδή σε μια τυπική ώρα εξέτασης ή δυο περνάς το σκυρόδεμα με 7 και λες ότι γνωρίζεις το αντικείμενο ???

Αν είναι δυνατόν !!! Γιατί όπου αλλού πας να δώσεις σκυρόδεμα θα κοπείς !!! Γιατί αλλού βάζουν άλλα θέματα και αλλού δεν σε γνωρίζουν οι καθηγητές !!!

 

Και εξάλλου τι ποιο ωραίο και ευχάριστο να δείξεις στον εαυτό σου ότι γνωρίζεις το αντικείμενο και στους γύρω σου...γιατί ο φόβος των εξετάσεων...

Φαντάσου οι γιατροί να βγαίναν από την σχολή και να λένε φέρτε ανθρώπους να ανοίξω !!! Τελείωσα πανεπιστήμιο τα ξέρω !!!

 

Οκτάωρα 20-30 άτομα το πολύ, 4-5 επιτηρητές μέσα στην αίθουσα, και οι εξετάσεις να πραγματοποιούνται 2 φορές τον χρόνο.

 

Εννοείται αυτό, για αυτό και δεν στο δίνουν το πτυχίο με το καλημέρα.

Πρέπει να στρωθείς.

 

Ναι...πολύ στρώσιμο...έχουν λιώσει τα καθίσματα του κυλικείου...ε θέλω να πω των αμφιθεάτρων....

Link to comment
Share on other sites

Archytas αρχίζουμε να επικοινωνουμε

 

δεν διαφωνώ με τα 8ωρα μην περιμένεις όμως να είναι καλυτερα απο τις εξεταστικές των σχολών

το 20-30 το θεωρώ ουτοπικό για καθαρά πρακτικούς λόγους

αλλο πράγμα οι σοβαρές εξετάσεις του ΤΕΕ άλλο η πιστοποίηση

-----

όποιος κάνει μελέτες ή επιβλέπει έργα ενυπογράφως και δεν κατέχει το αντικειμενο παίζει ζάρια εκτός από τις ζωές των πολιτών και τη δική του σε περίπτωση αστοχίας

 

τωρα ανυπόγραφα έτσι και αλλιώς άλλος φορτώνεται την ευθύνη

-----

οι γιατροί όταν ξεκάνουν ανθρώπους δεν υποκεινται σε κανέναν έλεγχο

ο μηχανικός όμως ούτε στον τάφο δεν ησυχάζει

-----

λοιπον συνοψίζω

ό,τι πιστοποιήσεις και να γίνουν, θα είναι στο πρότυπο του ΚΕΝΑΚ (προσωρινοί ενεργειακοί επιθεωρητές -αορίστου χρόνου- με 10 χρονη εμπειρία κλπ)

άμα σας αρέσει το πρότυπο τότε γιατί μου γκρινιάζετε σε άλλα θέματα;

Link to comment
Share on other sites

αλλο πράγμα οι σοβαρές εξετάσεις του ΤΕΕ άλλο η πιστοποίηση

Εννοείται τις εξετάσεις δεν θα τις κάνει το ΤΕΕ, αλλά το υπουργείο ΥΠΕΧΩΔΕ...

 

 

 

θα είναι στο πρότυπο του ΚΕΝΑΚ

Δεν έχω την παραμικρή ιδέα τι είναι αυτό και πως γίνεται...(γιατί δεν με ενδιαφέρει καθόλου το θέμα)

 

 

Κατά τα άλλα δεν μπορώ να σου φέρω αντίρρηση...

 

Archytas αρχίζουμε να επικοινωνουμε

Μην είσαι και τόσο σίγουρη αλλά βάζω τα δυνατά μου !!! (και εκεί είναι που πρέπει να ανησυχείς...)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω πως τις εξετάσεις θα πρέπει να τις κάνει το Υπουργείο Εργασίας ή το Εσωτερικών ή και το Παιδείας σε τελευταία ανάλυση. Πάντως όχι το ΥΠΕΚΑ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω πως τις εξετάσεις θα πρέπει να τις κάνει το Υπουργείο Εργασίας ή το Εσωτερικών ή και το Παιδείας σε τελευταία ανάλυση.

 

Καλά δεν θα τα χαλάσουμε εκεί.

Εννοείται όμως όχι το ΤΕΕ !!!

Link to comment
Share on other sites

Όλη αυτή η ιστορία με τις πιστοποιήσεις είναι για να βγάλουν λεφτά μερικοί...Ο μηχανικός μόνο χάσιμο θα έχει σε χρόνο και σε χρήμα. Μπορεί να μην είσαι τελείως έτοιμος όταν αποφοιτήσεις από το πολυτεχνείο να αναλάβεις όλες τις μελέτες, όπως φυσικά συμβαίνει σε όλα τα επαγγέλματα, αυτό δεν σημαίνει όμως πως θα πρέπει να έχεις κάποιον συνεχώς πάνω από το κεφάλι σου να σε "πιστοποιει". Με τις γνώσεις του πολυτεχνείου και με λίγο προσωπικό ψάξιμο την βρίσκεις την άκρη.

 

Νομίζω όλοι ωφείλουμε να αντιδράσουμε σε μια τέτοια εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο μείον στο καθεστώς των σεμιναρίων είναι και η γεωγραφική θέση.

Αθήνα αλλα και Θεσσαλονίκη είναι το μόνο εύκολο να βρεις σεμινάρια, ημερίδες με ότι θέμα μπορείς να φανταστείς.

Οι μηχανικοί της περιφέρειας ή των ακριτικών νησιών, θα πρέπει να ξενιτευτούν για να πιστοποιήσουν τις γνώσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.