Μετάβαση στο περιεχόμενο

Π.Δ. 100/6-10-2010 & Αντιδράσεις Μηχανικών


Recommended Posts

Εγω σου λεω οτι και σε προσθηκη πολλοι δεν πληρωνονται επιβλεψη....

Η επίβλεψη (πληρωμή) είναι είδος πολυτελείας ! Και αυτό πρέπει να αλλάξει. Αυτό εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ε ναι αλλά αν έχει φτάσει η επίβλεψη να κοστίσει όσο και η προσθήκη τμήματος στέγης στο δώμα; Δεν είναι κρίμα ο ανθρωπάκος να πληρώνει έτσι τσάμπα διότι έτσι απαιτεί ο νόμος; Έρχονται κάτι ανθρωπάκια και ζητάνε κάτι μικροπράγματα. Πώς του λες μετά το ύψος της επίβλεψης; Σκέψου το κι έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Έ τότε να μην κάνουν οι μηχανικοί επίβλεψη.

Αλλά όταν πας στον δικηγόρο για ένα γράμμα σου λέει 1000 και βάλε...εκεί δεν είμαστε κρίμα ?

Link to comment
Share on other sites

Σε μια σκωληκοειδίτιδα έχεις δει τι κάνει ο αναισθησιολόγος; Σχεδόν τίποτα! Αν τολμάς κάνε την εγχείρηση χωρίς την συνδρομή του.

Ο τεχνικός κόσμος ξεχώρισε ένα σύνολο εργασιών μειωμένης πολυπλοκότητας και σημαντικότητας και έδωσε την δυνατότητα να πηγαίνει ο καθείς στην πολεοδομία και να παίρνει έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας. Όλες οι υπόλοιπες εργασίες απαιτούν μελέτη από μηχανικό και επίβλεψη από μηχανικό. Και επειδή ο κόσμος είναι αρκετά ανόητος, χρειάστηκε ο νόμος να επιβάλει την συμμετοχή μηχανικού (όλως παραδόξως η ανοησία κόπηκε όταν ήρθε η σειρά του αναισθησιολόγου). Παρόλα αυτά, το νήμα "Αστεία κατασκευαστικά λάθη" μεγαλώνει ασταμάτητα...

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και είναι, μεγαλύτεροι νταβατζήδες από τους δικηγόρους εγώ δε ξέρω.

 

Επίσης, δεν εννόησα να μη γίνεται επίβλεψη... Η επίβλεψη είναι απαραίτητη, αλλά οι τιμές στην εποχή την οποία διανύουμε φαντάζουν υπέρογκες. Αύξηση της αμοιβής, μείωση της επίβλεψης είναι μια πρόταση.

 

Συγνώμη καταστρέψαμε το thread, σταματάω εδώ!

Link to comment
Share on other sites

......η επίβλεψη να κοστίσει όσο και η προσθήκη τμήματος στέγης στο δώμα; Δεν είναι κρίμα ο ανθρωπάκος.........

 

Και αν ο ανθρωπάκος πέσει καθώς εργάζεται, ποιός είναι ο υπεύθυνος;;

 

Αξίζει λοιπόν να είσαι υπεύθυνος και να σκέφτεσαι μην γίνει κάποιο ατύχημα χωρίς καν να έχεις πληρωθεί;

Link to comment
Share on other sites

Ο ανθρωπάκος είναι ο ιδιοκτήτης, όχι ο εργάτης.

 

Αυτή είναι η άποψη μου. Αν πας και τρείς φορές να δείς πως πάνε οι εργασίες μιας μικροκατασκευής και αν χρειάζονται κατεύθυνση γιατί να πληρωθούμε τόσο; Είναι μια επιβάρυνση στον προϋπολογισμό του ιδιοκτήτη χωρίς ορατό οφέλιμο αντίκρυσμα προς αυτόν. Η επίβλεψη έπρεπε να είναι μέρος της αμοιβής μας, εκτός κι αν υπάρχει πρόβλημα παράστασης ή τελος πάντων δε θέλεις/θέλεις κάποιος άλλος να την κάνει.

Αλλιώς μου θυμίζει τα έξοδα παράστασης των βουλευτών στις διάφορες επιτροπές όπου πίνουν καφέ και συζητούν πως πέρασαν τα σ/κ. Α, υπογράφουν και την απόφαση.

 

Υ.Γ. οκ αυτή η φορά ήταν η τελευταία, δε ξαναγραφώ! (Μιλάω για μικρο κατασκευές, όχι για μεγάλα τεχνικά έργα όπου πρέπει να είσαι από πάνω απ το προσωπικό να τους κατευθύνεις.)

Link to comment
Share on other sites

Αν πας και τρείς φορές να δείς πως πάνε οι εργασίες μιας μικροκατασκευής και αν χρειάζονται κατεύθυνση γιατί να πληρωθούμε τόσο;

 

Θα πληρωθείς όσα ορίζει η μελέτη επίβλεψης. Τίποτα παραπάνω και τίποτα λιγότερο. Εκτός αν εσύ κάνεις επίβλεψη τζάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Και αφού η κουβέντα έλαβε τέλος, θέλω να ρωτήσω το εξής.

Πόσοι από εμάς θα ήταν διατεθειμένοι να υπογράψουν ανάλογο κείμενο και να σταλεί στο υπουργείο;

Γιατί καλά τα λόγια, αλλά από πράξεις πως πάμε;;;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μου ήρθε μια ιδέα. Το michanikos έχει δύναμη αρκεί να την αξιολογήσει σωστά. Λοιπόν, προτείνω να γίνει μια πρόταση από τα μέλη τα οποία θέλουν, για την άσκηση και την άδεια επαγγέλματος και να αναρτηθεί η να σταλεί στο αρμόδιο υπουργείο.

 

Υπάρχουν πιστεύω ικανά άτομα και κάτι τέτοιο πρέπει να το εκμεταλλευτούμε. Όλο μιλάμε και μιλάμε στον αέρα. Θα μαζέψουμε ή θα συντάξουμε τις ιδέες και τις προτάσεις μας και θα τις αναρτήσουμε.

 

Δηλαδή, τα ενεργά μέλη προτείνουν προτάσεις, μια ομάδα τις συντάσσει (αφού πρώτα εγκριθεί από την πλειοψηφία των μελών) και αποστέλλεται στα αρμόδια υπουργεία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.