Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εφαρμογή Σύμβασης ΣΤΕΒ


ggont

Recommended Posts

Γεια σας συνάδελφοι,

 

Δουλεύω σε μια εταιρία πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών, δηλωμένη ως βιομηχανική και εμπορική.

 

Έχω προσληφθεί ως διπλωματούχος μηχανικός και το αντικείμενο εργασίας μου είναι άμεσα συνδεδεμένο με τις σπουδές μου.

 

ΜΕ καλύπτει η σύμβαση του ΣΤΕΒ και εάν όχι ποια?

Έχει δικαίωμα η εταιρία να αρνηθεί την εφαρμογή της συγκεκριμένης σύμβασης και αν ναι που πρέπει να απευθυνθώ (ΤΕΕ. ΣΤΕΒ, ΟΜΕΔ?)

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εφόσον είναι βιομηχανική σε καλύπτει του ΣΤΕΒ. Εφόσον είναι τεχνική του ΣΜΤ.

 

Εφόσον έχεις προσληφθεί σαν διπλωματούχος μηχανικός, και τυρόπιτες να ψήνεις πρέπει να την εφαρμόσουν. Εσύ κοίτα πως σε έχουν δηλωμένο στην επιθεώρηση εργασίας, σαν μηχανικό δηλαδή.

Το να απευθυνθείς στο ΤΕΕ δεν έχει νόημα. Στην επιθεώρηση εργασίας μπορείς να απευθυνθείς.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θέμα είχα και εγώ. Σε εμπορική βιομηχανική εταιρεία ήμουν το αντικείμενό μου ήταν Ηλεκτρολόγου μηχανικού και η εταιρεία έψαχνε διπλωματούχο Ηλεκτρολόγο Μηχανικό. Ήθελε όμως να με προσλάβει σαν υπάλληλο γραφείου με σχεδόν τα μισά λεφτά. Μετά μου πρότεινε σύμβαση πωλητή με λίγα παραπάνω. Για σύμβαση μηχανικού ούτε λέξη. Εγώ πήγα στο τμήμα επιθεώρησης εργασίας του ΤΕΕ και μου είπαν ότι ανήκω στην ΟΣΕΤΕΕ άντε και στη ΣΤΕΒ. Και καθαρίστρια να είσαι μου είπαν, αν είσαι μηχανικός αυτή είναι η σύμβασή σου, αν δεν τους αρέσει να μην έπαιρναν μηχανικό για καθαρίστρια. Και αν αρνηθούν από την εταιρεία, μου είπαν ότι μπορούν αυτοί του ΤΕΕ να κινηθούν νομικά εναντίον τους.

Ωραία τα λες ρε φίλε του είπα, αλλά μάλλον δεν θα γίνει ποτέ αυτή η πρόσληψη αν έχουν έτσι τα πράγματα, και συμφώνησε και αυτός! Τα λεφτά είναι σχεδόν διπλάσια, κοίτα να βρείτε μια μέση λύση στο οικονομικό μου είπε για να είστε και οι δύο ευχαριστημένοι.

Όταν ανέφερα στην εταιρεία ότι το ΤΕΕ λέει ΟΣΕΤΕΕ ή ΣΤΕΒ το δέχτηκαν. Μέση λύση δεν δέχτηκαν, γιατί είπαν ότι θα ήταν παράνομο να πάρω λιγότερα από αυτά που λέει η σύμβαση.

Μετά από ένα χρόνο όταν τελείωσε αυτό που είχα αναλάβει με απέλυσαν.

Αν είσαι ευχαριστημένος από την δουλεία σου και την εταιρεία, παίξτο καλά να πάρεις και τα λεφτά που θα σε κάνουν να νιώθεις καλά, αν όχι παράτα τους τώρα που είναι νωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.