Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΤΣΜΕΔΕ] Απώλεια ειδοποιητηρίου


danton

Recommended Posts

Για να μην ανοιγω και γω νεο θεμα, ηδη υπαρχουν μια 100αρια...

 

 

Στην περιπτωση που πληρωσουμε τηνν εισφορα στην ΕΤΕ μας δινει 2 αντιγραφα της αποδειξης πληρωμης, το ενα το βαζουμε στην φορολογικη δηλωση...

 

Αν πληρωσουμε μεσω e-banking τοτε απλα τυπωπουμε την αποδειξη ξαι την βαζουμε στην φορολογικη δηλωση??

 

Υπαρχει δυνατοτητα να παρουμε κατι πιο επισημο απο το ΤΣΜΕΔΕ ή δεν χρεαζεται??

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση που πληρωσουμε τηνν εισφορα στην ΕΤΕ μας δινει 2 αντιγραφα της αποδειξης πληρωμης, το ενα το βαζουμε στην φορολογικη δηλωση...

βασικά εγώ δεν το έκανα ποτέ

έβαζα μόνο τη βεβαίωση του ΤΣΜΕΔΕ για την εφορία

 

πάντως σωστή η λογική σου για την εκτύπωση

Link to comment
Share on other sites

Στο τοπικο ΤΣΜΕΔΕ που ρωτησα μετα απο 2-3 μερες απο την πληρωμη του Β εξαμηνου 2010 ειχε περαστει στο συστημα...

 

Εγω μια εκτυπωση την αποδειξη της ΕΤΕ θα βαλλω, αντε και τη ασφαλιστικη ενημεροτητα οτι εχω πληρωσει μεχρι τελος του 2010

Link to comment
Share on other sites

Περί τον Φεβρουάριο/Μάρτιο έκαστου έτους, το ΤΣΜΕΔΕ στέλνει βεβαίωση/κατάσταση των εισφορών που έχει πληρώσει ο ασφαλισμένος το προηγούμενο έτος.

Αυτήν την βεβαίωση δίνω με την κατάθεση της δήλωσης.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δε μου ειχαν περασει τον κλαδο υγειας που ειχα πληρωσει με ξεχωριστο γραμματιο, μετα απο το στρατο και δεν μου ερχοταν το χαρτι που λες....

 

Επαιρνα κανονικα ασφαλιστικη ενημεροτητα γτ εδω δεν υπηρχε μηχανογραφηση...

 

Τωρα που εβαλαν Η/Υ με βρηκαν και δεν μου εβγαζαν ενημεροτητα.... Ευτυχως βρηκα το αποκομμα πληρωμης που ειχα κανει στην ΕΤΕ πριν 2 χρονια...Αλλιως θα ξαναπληρωνα 300Ε...

 

Υποθετω οτι τωρα θα μου ερχεται η βεβαιωση που λες...

Link to comment
Share on other sites

Οπότε μετά την πληρωμή εκδίδονται κ τα βιβλιάρια Υγείας κτλ όπως κ οι βεβαιώσεις για διακοπή των όποιων ταμείων (στην περίπτωσή μου το ΤΕΒΕ)

 

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ8-)

 

Επειδή βλεπω εισαι στην ίδια περίπτωση.Στο τεβε εμένα δεν με διέγραψαν, απλως μου δώσαν εξαίρεση, επειδή γράφτηκα στο τσμέδε.

Το ίδιο συνέβη και με σένα?

 

Οξύμωρο μου φάνηκε,ενώ γράφτηκα στο τσμέδε να μην με διαγράφουν απ'το τέβε.

 

Και για να μην ανοίγω άλλο θέμα, (επειδη στο τσμεδε ειναι απιθανο να παρεις πληροφοριες με τον χαμό που επικρατεί).

α) οι εισφορές πληρώνονται ανά εξάμηνο?

β) θεωρείται σωστό να υπαχθούμε οι νεοι στην ειδική προσαύξηση?

γ) περι βεβαιωσης πληρωμων ασφαλισης με καλυψατε.Θα περιμένω να μου στειλουν το ανάλογο έντυπο για την εφορία.

δ) υπάρχει κάποιο τοπικ περι βιβλιαριου υγείας,χρηση του κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλεπω εισαι στην ίδια περίπτωση.Στο τεβε εμένα δεν με διέγραψαν, απλως μου δώσαν εξαίρεση, επειδή γράφτηκα στο τσμέδε.

Το ίδιο συνέβη και με σένα?

 

Οξύμωρο μου φάνηκε,ενώ γράφτηκα στο τσμέδε να μην με διαγράφουν απ'το τέβε.

 

Και για να μην ανοίγω άλλο θέμα, (επειδη στο τσμεδε ειναι απιθανο να παρεις πληροφοριες με τον χαμό που επικρατεί).

α) οι εισφορές πληρώνονται ανά εξάμηνο?

β) θεωρείται σωστό να υπαχθούμε οι νεοι στην ειδική προσαύξηση?

γ) περι βεβαιωσης πληρωμων ασφαλισης με καλυψατε.Θα περιμένω να μου στειλουν το ανάλογο έντυπο για την εφορία.

δ) υπάρχει κάποιο τοπικ περι βιβλιαριου υγείας,χρηση του κτλ?

Αυτό φίλε μου δε το γνωρίζω ακόμα γιατί πολύ απλά δεν έχω λάβει ξεκάθαρη απάντηση.. (όσον αφορά την διαγραφή από το ΤΕΒΕ) 3 διαφορετικές απαντήσεις από 3 ανθρώπους του 'χώρου'.. Τί σημαίνει δλδ εξαίρεση?:confused:

 

Οι εισφορές είναι ανά 6μηνο, όσο για τις υπόλοιπες απορίες θα μπορέσει να βοηθήσει κάποιος γνώστης.

 

EDIT Σε περίπτωση που κάποιος έχει κάνει έναρξη επιχείρησης (ατομικής) κ είναι γραμμένος στο ΤΕΒΕ τότε 'δικαιούται' μόνο εξαίρεση. Για να διαγραφεί πλήρως από το ΤΕΒΕ θα πρέπει να έχει κλείσει κ η επιχείρησή του.Οπότε με την εξαίρεση απλά συνεχίζει κάποιος να πληρώνει το ΤΣΜΕΔΕ χωρία καμία άλλη υποχρέωση προς στο ΤΕΒΕ.

Αυτή είναι η πιο λογική απάντηση που έχω πάρει μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Απλα δεν μπορω να καταλαβω το σκεπτικο τους.

 

Δηλ στο τεβε, που κανουμε εναρξη εμεις οι τειτζηδες, σαν μπακαληδες,τσαγγαρηδες,ραφτες κτλ, θεωρεί πως δεν διαγραφομαστε ποτε.

Αυτο μου ειπαν οι τοπικοι υπαλληλοι.

Απλως μας δινουν εξαιρεση εφοσον αποδειξουμε πως ασφαλιζομαστε σε αλλον φορεα.

Δηλαδή για εκδοση νεου μπλοκ τιμολογιων/αποδειξεων, αρκει η εξαιρεση του τεβε (χωρις να προσκομισεις βεβαιωση μη οφειλης του τσμεδε).

 

Η πλακα ειναι πως καθε χρονο το τεβε απαιτει βεβαιωση συνεχισης ασφαλισης στο τσμεδε για να εκδισει το εντυπο εξαιρεσης.

 

Οτι ναναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σε όλους τους μηχανικούς,

 

Είμαι Μηχανικός αλλά από τις 11/01/2010 εργάζομαι ως μισθωτός και ο εργοδότης μου πληρώνει τις εισφορές στο ταμείο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Εγώ για το 2010 πλήρωσα μόνο για το διάστημα 01/01/2010 - 11/01/2010 όπου ήμουν ελεύθερος επαγγελματίας το ποσό των 56,91 ευρώ.

 

Ψάχνω τα χαρτιά μου για να ετοιμάσω το πακέτο της δήλωσης, αλλά δεν βρίσκω την γνωστή βεβαίωση του ΤΣΜΕΔΕ ότι είμαι ενήμερος για το 2010, παρά μόνο μία βεβαίωση ότι "κατέβαλα για την χρήση από 01/01/2010 έως 31/12/2010 τα παρακάτω ποσά..." και αναφέρει μόνο 56,91 ευρώ που είχα καταβάλει εγώ (τα υπόλοιπα τα έχει βάλει ο εργοδότης μου).

 

Στο ερώτημα μου, πρέπει να ζητήσω ξεχωριστή βεβαίωση από το ΤΣΜΕΔΕ ή κάνει και αυτή που έχω για την υποβολή της δήλωσης???

 

Να επισημάνω ότι μου έχουν στείλει και τα αυτοκόλητα αλλά δεν βρίσκω πουθενά την βεβαίωση του ΤΣΜΕΔΕ....

Link to comment
Share on other sites

Εχασα το ειδοποιητήριο του Οκτώβρη , δεν πλήρωσα μέσα στο 2010 και δεν μου έχουν στείλει το χαρτάκι με τα αυτοκόλητα.Αλήθεια τα αυτοκόλητα που χρησιμεύουν?Πλήρωσα όμως μετά , μέσα στο 2011 την οφειλή του Οκτωβρίου. Για την Εφορία μου έσειλαν βεβαίωση ότι έχω πληρώσει μόνο τα 970- λογικο. Το χαρί με τα αυτοκόλλητα δεν θα έρθει και τι σημαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.