Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΚΕΝΑΚ] Αμοιβές


Recommended Posts

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Δυστυχώς στη συγκεκριμένη πολεοδομία επιμένουν ότι δεν μπορούν να ορίσουν οι συνυπογράφοντες μηχανικοί τα ποσοστά ανάμεσά τους. Προσωπικά δεν κατόρθωσα να βρω κάποια εγκύκλιο ή απόφαση που να ορίζει τί ποσοστό θα παίρνει ο καθένας τους. Άρα καταλήγω στο συμπέρασμα ότι για ακόμα μία φορά λειτουργούν αυθαίρετα. Και το κακό στην όλη υπόθεση είναι ότι δεν υπάρχει η υποστήριξη του ΤΕΕ προς τα μέλη του. Οι γραμμές μιλούν διαρκώς από την προηγούμενη Παρασκευή και σε σχετικό mail που απέστειλα δεν έχω λάβει καμία απάντηση.

Θα μου πείτε τώρα, είναι καιρός να ασχοληθεί το ΤΕΕ ή το Υπουργείο με τέτοια θέματα όταν υπάρχουν άλλα που "καίνε"? Θα έπρεπε να είχαν προβλεφθεί τέτοιες περιπτώσεις κατά τη γνώμη μου. Τις εισφορές μας όμως ξέρουν καλά πως να τις παίρνουν. Κρίμα.

 

Και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι της γνώμης εφόσον κάτι δεν απαγορεύεται άρα επιτρέπεται. Κάνε γραπτό αίτημα να απαντήσουν γραπτώς με βάση ποιό νόμο δεν δέχονται ποσοστά επι της αμοιβής όταν η ίδια η αμοιβη με τα ποσοστά έχει εγκριθεί από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ και υπάρχει εντολή πληρωμής.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Για μελέτη κτιριακού κελύφους ποιους προϋπολογισμούς συμπεριλαμβάνουμε αρχιτεκτονικά(τα πάντα ή μόνο το κτίριο όταν έχω Η/Χ ,κοινόχρηστουςκλπ) +Ηλεκτρ/μηχανολογικά x20%?

Link to comment
Share on other sites

Για το κέλυφος βάζουμε τον προυπολογισμό των αρχιτεκτονικών (μόνο).Το σύστημα του ΤΕΕ (αν αυτό χρησιμοποιείς) υπολογίζει μόνο του το 20%

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι γίνεται, αυτό κάνω αλλά δεν το παίρνει, και αν έχω εργασίες αρχιτεκτονικών που δεν απαιτούν Κεναν όπως Η/Χ, Πιλοτή, δεν υπάρχει τρόπος να μη τα συμπεριλάβω;

Link to comment
Share on other sites

Σε αντιστοιχες περιπτωσεις τετοιων χωρων που δεν απαιτουνται καποιες μελετες (όπως πχ. θέρμανση, κλιματισμός, ενεργητική, καυσιμο αέριο για Η.Χ, πυλωτή και υπόγειο) αυτό που μου είπαν απ' το ΤΕΕ ειναι να αφαιρω τους προϋπολογισμους αυτών των χώρων από τον γενικο προϋπολογισμό και μετα να το κάνω επί το ποσοστό που εχει η καθε μελετη. Αυτή η διαδικασία σου βγαζει μεν μικρότερες αμοιβες για τις συγκεκριμενες μελετες, αλλά αφού κανεις υποβολή χρειάζεται μετα να παρεις έγκριση απ' το ΤΕΕ για να σου βγάλει το τευχος και τις εντολες πληρωμής.

 

Τώρα για τον κελυφος που αναφέρεις, εχει μια λογικη, αφου πχ το κλιμ/σιο μπορει να είναι ΜΘΧ, ή η πυλώτή ή οι Η.Χ. δεν εχουν να κανουν με ΚΕΝΑΚ γιατι να μην αφαιρεθουν... Πάντως για ΚΕΝΑΚ θερμανση, κλιματισμο, ενεργητική και καυσιμο βαζω τα μειωμένα και το δεχονται. Για κελυφος...? Ισως μπορέσω να το ρωτησω τη Δευτερα που θα παω απο εκει!

Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερα υπήρχε η δυνατότητα να αφαιρείς χώρους από τους προυπολογισμούς, δηλ από την θερμομόνωση μπορούσες να βγάλεις το εμβαδόν των ΗΧ.Αυτό όμως είχε δωθεί με εγκύκλιο.Τώρα να αφαιρούμε χώρους απο τον ΚΕΝΑΚ έτσι χωρίς οδηγίες ίσως να γίνεται σε συνενόηση με την πολεοδομία.Αυτό μόνο για να υπολογιστεί η νόμιμη γιατί τωρα με τις συμφωνημένες λίγο ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε παλιά προχωρούσε.

Έτοίμαζες ένα φαξ με τον συμβατικό των Η/Χ, της πυλωτής, τον συνολικό και μια δύο γραμμές αιτιολόγηση, το έστελνες και περίμενες να εγκρίνουν το έργο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.