Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά mac ή συμβατικού υπολογιστή;


nick__chatzis

Recommended Posts

Καλημέρα παιδες!!!

 

Είμαι σε σκέψη για αγορά υπολογιστή

 

Αντιμετωπίζω όμως ένα μεγάλο δίλλημα

Να προχωρήσω σε αγορά Mac

Η Φτιάξω ένα καλό συμβατικό μηχανάκι?

Τα προγράμματα που χρησιμοποιώ είναι τα έξεις

AutoCAD

Archι Cad

Atlantis Studio

3Dstudio Max

Photoshop

Όπως καταλαβαίνετε αναφέρομαι σε ένα αρκετά καλό μηχάνημα για να μου κάνει την δουλειά μου αξιοπρεπώς

Η ερώτηση είναι θα βγάλω άκρη με τα Mac η θα μου στολίζει μια γωνιά του γραφείου?

Και κάτι πολύ σημαντικό τα προγράμματα που δουλεύω υπάρχουν για Mac?

Αν κάποιος έχει ασχοληθεί επί του θέματος ας ρίξει τα φωτά του…

 

Αυτό είναι και το μηχανάκι που έχω στο μάτι

Apple iMac Core i5 2.8 GHz - 27" TFT - MC511Z/A

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

ΥΓ Δεν είμαι ψώνιο απλά ψάχνω το καλύτερο φτυάρι για σκάψιμο:razz::razz::razz:

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε nick έχω ένα φορητό Mac. Η ομορφιά του είναι ότι μπορεί και τρέχει και Windows. Του έχω βάλει τα XP. Μάλιστα χωρίς κανενα απολύτως πρόβλημα. Τις εφαρμογές που αναφέρεις τις έχω χιλιοτρέξει μέσα από αυτό. Και τα προγράμμτα της 4Μ και το Algor και όλα. Κατα την εκκίνηση πατάς το "ALT" και επιλέγεις αν θα ξεκινήσεις με Mac Os ή με Windows. Έτσι για Internet μπορείς να χρησιμοποιείς το Mac Os που αποδεδειγμένα δεν έχει πρόβλημα ιών και κακόβουλου λογισμικού και γιά τις επαγγελματικές εφαρμογές σου μπορείς να χρησιμοποιείς τα Windows. Δύο σε ένα δηλαδή. Και από ποιότητα κατασκευής δεν το συζητώ: Πολύ ανώτερο από οποιοδήποτε PC έχεις δει. Προκειμένου να το αγοράσεις, ξεκαθάρισε μόνο αυτό: ότι μπορεί το συγκεκριμένο μοντέλλο να τρέξει και με Wndows. (Νομίζω ότι όσα Mac έχουν Intell μικροεπεξεργαστές, έχουν την δυνατότητα αυτή).

Link to comment
Share on other sites

- AutoCAD ... Δεν παίζει έκδοση για MAC αλλά έχει όμως ανακοινωθεί σύντομα.

 

- Archι Cad ... Παίζει και ΜΑC Version και φυσικα τρέχει καλύτερα απο την αντίστοιχη των Windows

 

- Atlantis Studio ... Υπάρχει έκδοση και για MAC

 

- 3Dstudio Max ... Δεν υπάρχει έκδοση για MAC

 

- Photoshop ... Απλά ΥΠΈΡΟΧΟ σε MAC απο όπου και τροποιηθηκε για τα Windows

 

Ότι έχει σχέση με γραφικό περιβάλλον σε MAC τρέχει άψογα. Όλοι οι σοβαροι γραφιστες χρησιμοποιούν MAC και αυτο τα λέει όλα.

 

Γενικά αν και μπορει σε χαρακτηριστικά στα χαρτια να έχεις ένα μέτριο υπολογιστή (σε σχέση με ένα αντίστοιχου κόστους PC), στην πράξη έχεις ένα καλύτερο μηχάνημα το οπιο παραμένει σταθερό χωρίς να χάνει την απόδοση του σε όλο το χρόνο ζωής του και χωρίς να χρειάζεσαι format το δίσκο του και ξαναστησιμο του καθε χρόνο για να μην κολλάει.

 

Εάν σε ικανοποιούν οι προδιαγραφές του μηχανήματος που επελεξες και το φτάνεις οικονομικά, τότε να το πάρεις και δεν θα το μετανιωσεις ποτέ. Προσπάθησε μόνο να χρησιμοποιείς τα windows μόνο για τα προγράμματα τα οποία δεν βρίσκεις για MAC. Όλα τα ΜΑC τρέχουν πια και windows, Linux ή ότι άλλο θελεις εάν τα έχεις ανάγκη ακόμη και με το parallels που τρέχει και τα δυο ταυτόχρονα.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Να ξέρεις ότι εάν δοκιμασεις μια φορά MAC δεν θα ξαναγυρισεις πίσω στα PC ποτέ πια. Οπότε σκέψου το καλά.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

- AutoCAD ... Δεν παίζει έκδοση για MAC αλλά έχει όμως ανακοινωθεί σύντομα.

 

ΑutoCad 2011 for Mac

http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/pc/index?siteID=123112&id=15421056

 

και οι απαιτήσεις:

http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/pc/index?siteID=123112&id=15435044

 

Τώρα, για το 3ds Max όντως δεν υπάρχει για mac. Υπάρχει όμως το cinema 4d, δεν γνωρίζω εάν σε εξυπηρετεί και γενικότερα εάν μπορεί να κάνει τα ίδια πράγματα (δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το 3dsmax ενώ το c4d δεν το έχω χρησιμοποιήσει στοχευμένα για τεχνικούς σκοπούς).

Link to comment
Share on other sites

ξεκαθάρισε μόνο αυτό: ότι μπορεί το συγκεκριμένο μοντέλλο να τρέξει και με Wndows.

 

 

Έχω κάνει μια ερευνά και από ότι δείχνουν τα πράγματα μπορώ να κάνω αυτό που μου λες με τα windows και το βρίσκω εξαιρετική περίπτωση;)

 

Εάν σε ικανοποιούν οι προδιαγραφές του μηχανήματος που επελεξες και το φτάνεις οικονομικά, τότε να το πάρεις

 

Με βάζεις σε σκέψεις SeNNinhA αν και πιστεύω πως δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα, το μονό που με προβληματίζει είναι το animation στο 3dmax

αν και πιστεύω θα τρέχει ικανοποιητικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο εμενα πρωτο ποστ :)

 

Και εγω mac εχω και το μονο προβλημα που ειχα ηταν με το autocad αλλα περασα windows xp και το τρεχω εκει (αλλωστε οπως ειπαν θα βγει εκδοση και για mac-iphone)

 

Γενικα ειναι πολυ καλοι υπολογιστες απλα να εχεις υποψη σου οτι εχουν glossy οθονη (ο imac συγκεκριμενα αλλα τα macbooks-εαν και στο 15αρι μπορεις να επιλεξεις antiglare option για ενα 100Ε νομιζω) και οχι mat η οποια θα σε κουρασει αρκετα σε συνθηκες υψηλου φωτισμου ή εαν εχεις παραθυρο πισω απο το γραφειο σου (ειδικα στο δευτερο ειναι κλαφτα χαραλαμπε)...

 

Αυτα ελπιζω να βοηθησα για οτι απορια πες!

Link to comment
Share on other sites

Γενικα ειναι πολυ καλοι υπολογιστες απλα να εχεις υποψη σου οτι εχουν glossy οθονη (ο imac συγκεκριμενα αλλα τα macbooks-εαν και στο 15αρι μπορεις να επιλεξεις antiglare option για ενα 100Ε νομιζω) και οχι mat η οποια θα σε κουρασει αρκετα σε συνθηκες υψηλου φωτισμου ή εαν εχεις παραθυρο πισω απο το γραφειο σου

 

Θα μπορούσες να το εξηγήσεις λίγο αναλυτικότερα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να το εξηγήσεις λίγο αναλυτικότερα.

 

Λοιπον αρχικα να ενα βιντεακι στο youtube που δειχνει το παλειοτερο imac με glossy display

 

Η οθονη ειναι μεγαλο προβλημα ειδικα σε συνθηκες γραφειου και απο οτι εχω διαβασει στο ιντερνετ (κριτικερ αρθρα κτλ) πολυ γραφιστες δεν αγοραζουν imac λογο της οθονης.

 

Οσον αφορα για τα macbook pro (τα 15αρια και τα 17αρια) εχουν built to order option για antiglare οθονη

Για του λογου του αληθες ωριστε και το λινκ απο την ιστιοσελιδα της apple http://store.apple.com/us/configure/MC371LL/A?mco=MTc0Njg1OTY

 

Τωρα τα μηχανηματα της apple ειναι κλασης ανωτερα απο τα windows δεν το συζητω και στον μελλον θα υπαρχει μεγαλη αναπτυξη και σε ποστοστο αγορας και σε εφαρμογες.

Πριν αποφασισεις πανε σε ενα καταστημα να τα δεις απο κοντα.

 

Αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Νικο για την περιπτωση σου το MAC ειναι η καλυτερη λυση.

 

Τα Archι Cad

Atlantis Studio και

Photoshop

δουλευουν 30-40% γρηγοροτερα σε Mac λογω OS. Ειδικα για τα ρενταρισματα σου ειναι κριμα να παιδευεσαι σε συμβατικο PC.

Για την μεταβαση σου σε περιβαλλον MAC δεν θα εχεις κανενα προβλημα. Με λιγο ψαξιμο θα προσαρμοστεις πολυ γρηγορα. Ξεκινα απο εδω για αρχη και εδω ειμαστε εμεις.

 

Edit: Ορθογραφία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.