Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά mac ή συμβατικού υπολογιστή;


nick__chatzis

Recommended Posts

Νικο για την περιπτωση σου το MAC ειναι η καλυτερη λυση.

 

Τα Archι Cad

Atlantis Studio και

Photoshop

δουλευουν 30-40% γρηγοροτερα σε Mac λογω OS. Ειδικα για τα ρενταρισματα σου ειναι κριμα να παιδευεσαι σε συμβατικο PC.

Για την μεταβαση σου σε περιβαλλον MAC δεν θα εχεις κανενα προβλημα. Με λιγο ψαξιμο θα προσαρμοστεις πολυ γρηγορα. Ξεκινα απο εδω για αρχη και εδω ειμαστε εμεις.

 

Edit: Ορθογραφία

 

Καλησπέρα,

 

Το ποσοστό που αναφέρεις βγαίνει απο συγκριση PC-MAC με τα ίδια χαρακτηριστικά και τιμή?

 

Γιώργος

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλημερα!

ενδιαφερομαι να κανω τη μεταβαση κι εγω απο pc σε mac. υπαρχει καποιος που να μπορει να προτεινει συγκεκριμενο/α μοντελο/α λαπτοπ που να εξυπηρετει τις σχεδιαστικες μας αναγκες (2D, 3D και φυσικα photoshop);; ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω την εμπειρία φίλου μήπως και σας κάνω να αλλάξετε γνώμη;

3 ετών Mac Pro με dual Quad-core Xeon επεξεργαστές. Τιμή αγοράς γύρω στις 3.500€ προ 3ετίας αν δεν κάνω λάθος. Πριν 1 μήνα (και αφού είχαν προηγηθεί για κανα 2μηνο μπλε οθόνες στα καλά καθούμενα), έπαψε να ανάβει. Το πήγε στο εξουσιοδοτημένο service και διαγνώστηκε καμμένος ο ένας Xeon. Κόστος επισκευή; 1200€! Οι επιλογές που έχει (εκτός του να σκάσει χρήματα με τα οποία σχεδόν αγοράζει παρομοίων δυνατοτήτων πλέον PC) είναι τρείς:

1) Τον αφήνει με τον έναν Xeon (στην κατάλληλη θύρα) και δουλεύει "κομμένος" με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

2) Ψάχνει στο ebay για καμιά μεταχειρισμένη CPU με ποσά από 500-800€ που ζητάνε.

3) Τον κάνει βίδες και πουλάει τα εξαρτήματα σε άλλους Macάδες μέσω ebay (γιατί ούτε καν ...το κουτί του δεν είναι συμβατό ώστε να φτιάξει νέο PC με τα εξαρτήματα που του απέμειναν).

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ απο μενα

 

το θεμα ειναι ιδιαιτερως ενδιαφερον και με ειχε απασχολησει στο παρελθον οχι τοσο ομως ως προς την επαγγελματικη επιλογη μηχανηματος αλλα για προσωπικη χρηση

 

το συμπερασμα παραμενει το ιδιο καθως η δικη μου προσωπικη χρηση (ψωνιο) μπορει να ειναι επαγγελματικη για αλλον

 

το συμπερασμα λοιπον που βγαινει ειναι διπλο

 

α. αν μπεις στον κοπο να συγκρινεις τοτε να συγκρινεις μηχανηματα ιδιου κοστους.

με αφετηρια αυτο, τα δυο μηχανηματα "στο χαρτι" θα ειναι ισοδυναμα αν οχι το pc λιγο μπροστα

 

στην πραξη οπως εχει αναφερθει το mac θα ειναι πιο δυνατο απο το pc με win. το τονιζω ομως ξανα WIN.

αν λοιπον θες να ανοιξει η κουβεντα ειναι ζητημα λειτουργικου και οχι hardware.

απο κει και περα τα συμπερασματα δικα σου.

και η επιλογη win για δουλεια ,linux for life θα σε βγαλει μακραν ασπροπροσωπο (ειδικα στο ζητημα που αναφερθηκε παραπανω για κακοβουλο λογισμικο)

 

ισως δε (αλλα αυτο πρεπει να το ψαξεις) το επαγγελματικο σου πεδιο να καλυπτεται απο εφαρμογες linux οποτε τοτε απλα απογειωνεσαι!

 

β. στην επιλογη hardware ειναι προτιμοτερο για μενα να εχω την ευελιξια-επιλογη να τροποποιω - αναβαθμιζω το μηχανημα μου.

και γενικα νομιζω οτι δεν ειναι ευχαριστο να εχεις ενα "κλειστο κουτι" οσο ομορφο κι αν ειναι

(εδω εχω να παρατηρησω σε σχολιο παραπανω οτι το επιπεδο ποιοτητας κατασκευης αλιμονο αν δεν ηταν τοσο καλο με τα λεφτα που ζητανε στην apple, και σε pc με τοσο χρημα θα βρεις ακομη καλυτερο)

 

το ζητημα για σενα φιλε μου ομως και νομιζω οτι θα συμφωνησεις ειναι η οθονη-καρτα γραφικων. καθως για γραφικα το θες.

εκει φιλε μου αν οντως θες εικονα πας απο τα καλα μοντελα eizo και παραπερα σκας φραγκα και ασε το mac.(ξεκινα με κανα 1000euro)

για καρτες γραφικων θα βρεις πολλα εξεζητημενα μοντελα που κανουν το mac να μοιαζει με atari του '80.(ξεκινα παλι με 1000euro και πανω)

 

με αλλα λογια φτιαχνοντας το δικο σου pc μπορεις να ριξεις τα φραγκα εκει που τα θες (εικονα)

και στην πορεια να το αναβαθμιζεις κι αλλο.

 

συπληρωνω:

 

για να μην παρεξηγηθω απο τους φιλους του mac.

 

αγοραζεις mac = ενα σουπερ μηχανημα για ολα

 

αγοραζεις pc = ριχνεις το βαρος (χρημα) εκει που θες και ειναι πυραυλος (στον τομεα του)

Edited by fear1976
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο μειονέκτηνα που εχουν είναι η αδυναμία ή -τουλάχιστο- η δυσκολία στην αναβάθμιση-συντήρηση.

Στο κλασσικό pc, οταν χαλα κατι, μπορεις πολυ ευκολα να το βγαλεις, να το πεταξεις και να βαλεις κατι καινουριο.

Δε γνωριζω κατα ποσο αυτο γινεται στα mac και ποσο μαλλον απο τον χρηστη μεσης "δυναμικότητας".

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο μειονέκτηνα που εχουν είναι η αδυναμία ή -τουλάχιστο- η δυσκολία στην αναβάθμιση-συντήρηση.

Στο κλασσικό pc, οταν χαλα κατι, μπορεις πολυ ευκολα να το βγαλεις, να το πεταξεις και να βαλεις κατι καινουριο.

Δε γνωριζω κατα ποσο αυτο γινεται στα mac και ποσο μαλλον απο τον χρηστη μεσης "δυναμικότητας".

 

θεωρω οτι ουτε για χρηστες υψηλης δυναμικοτητας ειναι!

 

αντιθετως μαλιστα! καθως αυτο που προσφερει ο mac ειναι το "ολα σε ενα, παρτο βαλτο"

 

δεν εχω γνωρισει ποτε μα ποτε! κανεναν "απο τη σκοτεινη πλευρα της δυναμης" (χαχαχαχχαχαχα) και να ειναι με mac.

 

κ κατα καιρους ειχα πολλες τετοιες γνωριμιες.....

 

(εχω φιλο που εσκασε 2500 για καρτα γραφικων θηριο! δεν εμπαινε στο κουτι! χαχαχαχα κι οταν το εστεισε τελικα ειδε 40ευρω πανω το ρευμα απο την καταναλωση της καρτας χαχαχαχχαχαχαχ καμενος....)

 

προσωπικα εγω σε pc θα πηγαινα με το αντιστοιχο κοστος.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα κύριοι,

Έχω διαβάσει όλων τις απόψεις για το θέμα της σύγκρισης μεταξύ mac και pc. Πιστεύω ότι τόσο ένα mac όσο και ένα pc κάνουν τα πάντα απλά το pc προσαρμόζεται ευκολότερα στις ανάγκες σου με το λιγότερο δυνατό κόστος ενώ ένα mac προσφέρεται όπως είναι και καλύπτει άριστα τις βασικές ανάγκες και ικανοποιητικά τις ανάγκες ενός μηχανικού και το λέω αυτό επειδή δεν δέχεται πολλές προσαρμογές μετά την αγορά του αν και νομίζω ότι ένα macpro αναβαθμίζεται απλά κοστίζει πολύ περισσότερο.

Τελειώνω τη σχολή των μηχανολόγων μηχανικών και θα ήθελα να αγοράσω έναν καινούργιο υπολογιστή επειδή αυτός που έχω τώρα κλείνει τα 8 χρόνια. Σκέφτομαι που πρέπει να στραφώ. Σε ένα pc που το ξέρω κιόλας ή σε ένα mac? Βέβαια η απόφαση εξαρτάται κυρίως από τις ανάγκες μου σα τελοιόφοιτος καθώς θέλω να μάθω να δουλεύω όλα τα προγράμματα που θα ασχοληθώ όπως τα: autocad,solidworks,4μ,matlab και δεν ξέρω τι άλλα θα μου παρουσιαστούν.

Όπως καταλαβαίνετε θέλω έναν υπολογιστή για όλες τις δουλειές και φυσικά κάτι που να κρατήσει χρόνια διότι τουλάχιστον τώρα δεν έχω την πολυτέλεια να αλλάζω μηχάνημα κάθε 2-3 χρόνια. Τώρα πλέον που και τα mac χρησιμοποιούν επεξεργαστές intel δεν θα υπάρχει θέμα συμβατότητας με προγράμματα καθώς το εμπόδιο του λογισμικού ξεπερνιέται με τα διάφορα προγραμματάκια όπως το vm-ware,parallels κτλ. Διάβασα ότι κάποια προγράμματα όπως το autocad βγαίνει και σε mac αλλά και ότι υπάρχουν και άλλα προγράμματα όχι μόνο σχεδιαστικά που έβγαιναν εξαρχής σε mac και είναι αξιόλογα. Θα ήθελα όποιος γνωρίζει να μου πει σήμερα πλέον τι παίζει με μηχανολογικά προγράμματα και γενικά προγράμματα που ίσως χρειαστώ αν υπάρχουν σε mac και γενικά αν μπορεί κάποιος να κάνει άνετα τη δουλειά του.

Τέλος, βάση των δικών μου απαιτήσεων που προανέφερα αλλά και από οικονομικής πλευράς τι θα με συνέφερε. Επίσης υπάρχει θέμα χώρου οπότε κοιτάζω πιο μικρά κουτιά ή χωρίς καθόλου(imac).Έχω δει επίσης και το καινούργιο amiga mini.

Θα ήθελα τη γνώμη σας.

 

Έχεις αναρτήσει μέχρι τώρα 4 φορές το ίδιο κείμενο.

H τακτική αυτή, κουράζει και απωθεί τους υπολοίπους συνομιλητές να συνδράμουν στο ερώτημα σου.

Τα υπόλοιπα posts διαγράφηκαν ως off-topic

Gousgounis

Edited by Gousgounis
Ενημέρωση για διαγραφή μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα. τί ισχύει σήμερα το 2016 για αυτή τη σύγκριση? αναφορικά για τη χρήση προγραμμάτων 3D STUDIO MAX design, Autocad 3d, archicad, ποιος υπολογιστής είναι καλύτερος? αξίζει κανείς να κάνει αυτή την αλλαγη?  ως προς α) ποιότητα γραφικών β) άνεση στη σχεδίαση γ) ευελιξία και αναβάθμιση δ) τεχνική υποστήριξη...? το κόστος πάνω κάτω για τέτοιου είδους επενδύσεις θεωρώ ότι θα είναι παραπλήσιο...

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.