Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπόγειο - κύρια χρήση ή αποθηκευτικός χώρος;


chsb

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

χαίρεται

επιτρέπεται εμπορική χρήση σε υπόγειο?

 

στο ΓΟΚ λέει πότε δεν προσμετράται το υπόγειο (Ββ)

και δεν ξέρω εάν μπορεί να ερμηνευτεί αντίστροφα

δηλαδή αν προσμετρηθεί μπορεί τότε να είναι κύρια χρήση...

 

υπάρχει κάποιο ΦΕΚ για καταστήματα (όχι υγειονομικού)?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

εφόσν προσμετράται στη δόμηση και πληρεί τις προυποθέσεις χωρου κύριας χρήσης

μπορεί να χρησιμποιηθεί το υπόγειο ως εμπορικός χώρος

 

θες τεχνιτό φωτισμό και αερισμό

 

διαβασε τον κτιριοδομικό για περισσότερς πληροφορίες σχετικά με υψη χωρου πχ 2,40 κλπ

κλιμακες διαστάσεις κλπ

 

δες τι γίνεται με τα ΑΜΕΑ

και δες και τις Πυροβετικές διατάξεις

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ!

 

αν και η αλήθεια είναι πως δεν απαγορεύεται ρητά και προκύπτει δια της ατόπου απαγωγής ότι επιτρέπεται φαίνεται να δημιουργείται πρόβλημα.

 

Θα το κοιτάξω!

 

όσο για κάποιο ΦΕΚ?

 

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το αντίθετο λέω... Φοβάμαι ότι όσοι δεν απέδωσαν κύρια χρήση στον βοηθητικό χώρο του θα πρέπει να αποδείξουν ότι δεν είναι ελέφαντες...

 

Επιτρέψτε μου να ρωτήσω κι εγώ κάτι πάνω σ αυτό. Ένα υπόγειο που ανήκει αδιαίρετα σε 2 αδέλφια -τα οποία ζουν σε 2 κολλητές μεζονέτες πάνω απ το υπόγειο-και είναι δηλωμένο στην άδεια ως κοινόχρηστος αποθηκευτικός χώρος, είναι στην πραγματικότητα χωρισμένο στα 2 με τοίχο. Ο ένας θέλει να νοικιάζει αυτό το χώρο (το μισό υπόγειο) οπότε θέλει να το τακτοποιήσει. Ο άλλος το χρησιμοποιεί σαν 2ο σαλόνι ας πούμε, για γλέντια κτλ.

1) αυτός που θέλει να το νοικιάσει έστω για κάποια λίγα χρόνια (εφόσον επικοινωνεί με σκάλα με τη μεζονέτα από πάνω και κάποια στιγμή θα το χρησιμοποιεί ο ίδιος) θα το δηλώσει ως πρώτη κατοικία ή ως άλλη?

Το δίλλημα έγκειται στο ότι όσο το νοικιάζει προφανώς θα είναι άλλη, και μετά από χρόνια θα γίνει τμήμα της πρώτης.

2) Ο άλλος αδερφός θα έχει πρόβλημα με την κουζίνα τους καναπέδες τζάκι κτλ που έχει στο δικό του υπόγειο κατά την αυτοψία? (σε περίπτωση που θελήσουν να δουν όλο το χώρο εφόσον φαίνεται ενιαίος στην άδεια)

Link to comment
Share on other sites

@gianastaso

 

1) Αν το νοικιάσει προφανώς θα πάει "άλλη". Αν θέλει να το δηλώσει ως "πρώτη" να μην το νοικιάσει.

2) Πιθανότατα ναι!

 

Οφ τόπικ είσαι πάντως (το θέμα δεν είναι στην ουσία για τακτοποιήσεις αλλά για χρήση υπογείου). Αν θα έχεις περισσότερες απορίες θα πρέπει να το μεταφέρω το ερώτημα αλλού...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στο υπόγειο μονοκατοικίας μπορεί να εμφανιστεί κατα την έκδοση ΟΑ χώρος πλυσταριού (πλυντήριο-στεγνωτήριο); Αυτός ο χώρος θα μετράει στο ΣΔ ή θεωρείται βοηθητικός;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους!

Σε εκτός σχεδίου περιοχή θέλω να φτιάξω βιομηχανικό κτίριο 19.500,00τ.μ. Έχω την απαιτούμενη κάλυψη, δόμηση και για ενεργειακούς λόγους θέλω μεγάλο κομμάτι αυτού του κτιρίου να το «θάψω» στο έδαφος. Να έχω δηλαδή τις γραμμές παραγωγής και τις αποθήκες που είναι το μεγαλύτερο ποσοστό μέσα στο έδαφος και μόνο κάποια τμήματα που θα έχουν γραφεία κ.λ.π. να προεξέχουν. Τον φυσικό φωτισμό μπορώ να τον πετύχω από φεγγίτες και ανοίγματα στην οροφή ( η οποία θέλουμε να γίνει τύπου πράσινη ταράτσα. Όσον αφορά τον φυσικό αερισμό όχι μόνο δεν χρειάζεται αλλά απαγορεύεται κιόλας λόγο της χρήσης του κτιρίου (απαραίτητο το φιλτράρισμα του εισερχόμενου αέρα.)

 

Η ερώτησή μου είναι πως μπορώ να χαρακτηρίσω ως ισόγειο όλο αυτό το «θαμμένο» τμήμα καθώς έχω ανάγκη να είναι χαρακτηρισμένο ως χώρος κυρίας χρήσεως;

 

Αν το υπερυψώσω μόλις 0,90μ. από το τελικά διαμορφωμένο έδαφος θα χαρακτηριστεί ως ισόγειο ή επειδή ο ΓΟΚ χαρακτηρίζει υπόγειο όποιον όροφο προεξέχει κάτω από 1,50μ. πρέπει να βγω π.χ. 1,60μ. κατ’ ελάχιστο παρότι είμαι σε εκτός σχεδίου περιοχή;

 

Μήπως κάποιος συνάδελφος έχει καμιά καλή ιδέα να μου δώσει ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.