Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Στατική μελέτη πισίνας


 
deskar

Recommended Posts

Κάτοψη, τομή, δύο-τρείς λεπτομέρειες: σημείο ένωσης τοιχείου-πυθμένα, στέψη τοιχείου, αλλαγή κλίσης πυθμένα. Στις λεπτομέρειες αναλύει τα "πρόσθετα" που μπαίνουν στις γωνίες, κάποιες φουρκέτες, κλπ. Στα υπόλοιπα τίποτα από αναπτύγματα, απλά πλέγμα Φ.../... κάτω και Φ.../... πάνω, αντίστοιχα και στα τοιχεία.

 

Tip: αν δεν απενεργοποιήσεις την φόρτιση για "συστολή εκ πήξεως", δεν βγαίνουν με τίποτα, αλαλιάζει το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Δεν νομίζω ότι τα σχέδια είναι το ζητούμενο σε τέτοιου είδους προγράμματα.

Τα κάνεις απ' το μηδέν σ' όποιο σχεδιαστικό πρόγραμμα γνωρίζεις καλά (προσωπικά προτιμώ το Fespa και γι αυτή τη δουλειά), με τον καιρό φτιάχνεις και μια βιβλιοθήκη με κατασκευαστικές λεπτομέρειες που προσαρμόζεις κάθε φορά και έτσι γίνεσαι όλο και πιο γρήγορος και αποδοτικός.

Το ζητούμενο είναι να ξέρεις τι κάνει και τι δεν κάνει το λογισμικό που διαθέτεις, να έχεις αξιόπιστα αποτελέσματα και ένα φιλικό περιβάλλον στο οποίο νομίζω ότι η 4Μ πάσχει σοβαρά (διαθέτω την πρώτη έκδοση του Hydrostrad).

Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση που έχω είναι από το 2006. Δεν ξέρω αν έχει βγει μεταγενέστερη. Δεν το ρίσκαρα να κάνω ανανέωση...

 

Σχέδια; Ποια σχέδια βρε παιδιά; Ανέκδοτα λέμε; Ευτυχώς που έχω από παλιά μια πλούσια βιβλιοθήκη με σχέδια από δεξαμενές κιβώτια κλπ

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά των προηγούμενων εκδόσεων (δλδ. pisina-polypisina) με την τωρινή (hydrostrad) όσον αφορά την ευκολία περιγραφής του φορέα, καθώς και τις τροποποιήσεις σε αυτόν, είναι πολύ μεγάλη. Στη νέα όμως, πρέπει να έχεις εγκατεστημένο Autocad ή Intellicad, αφού μόνο μέσα από αυτό δουλεύει, σαν ένα menu.

 

Στα υπόλοιπα θέματα, είναι το ίδιο με το παλιό. Η ανάλυση είναι πλήρης, η σχεδίαση όπως αναφέρατε.

Link to comment
Share on other sites

Στο σχήμα ή την μηκοτομή του πυθμένα, τώρα πια όχι. Σκέψου ότι δίνεις ένα τυχαίο περίγραμμα στο autocad, και μετά επεξεργάζεσαι τα βάθη που αντιστοιχούν σε κάθε σημείο. Επίσης ελέγχεις μέγεθος πεπερασμένων, κλπ.

 

Το κακό είναι με τα μηχανοστάσια, καθώς και με την αδυναμία εισαγωγής πλάκας έστω σε κάποιο τμήμα της οροφής. Στα μηχανοστάσια ήταν τραγικό πρίν, τώρα με το νέο δεν έχει τύχει κάποια περίπτωση για να το αξιολογήσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
το piscina της multisoft το εχει καποιος?

 

τι σχεδια βγαζει?

 

ουδεις?

 

θα ηθελα παντως να μας πει καποιος εντυπωσεις που το εχει δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

sundance,

 

Εγώ το έχω το piscina.

 

Τα σχέδια/λεπτομέρειες που βγάζει εκτός απο τον ξυλότυπο είναι:

- Τομή τοίχωμα-Πυθμένα

- Κάτοψη Τοίχωμα - Τοίχωμα

Οι λεπτομέρειες αυτές ενημέρώνονται σε κάθε επίλυση.

http://www.multisoft.gr/Manuals/Piscina_manual.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.