Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπογραφή μελέτης από μισθωτό μηχανικό


sorman

Recommended Posts

θα σφραγίσεις μελέτη για την εταιρία που δουλευεις; τι εταιρία είναι και ποιά μελέτη αφορά;

(υπάρχει μια διαδικασία για αυτό αλλά θα έπρεπε πρώτα να το ξέρει η εταιρία, προφανώς η εταιρία πρέπει να είναι σχετική με τεχνικά εργα)

 

ή για ιδιώτη;

(οπότε θες έναρξη)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Θα ήθελα να μάθω τι συμβαίνει σε περίπτωση όπου ένας μηχανικός απασχολείται ως μισθωτός σε μια εταιρεία η οποία πληρώνει κανονικά τις εισφορές ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ.

Εχει το δικαίωμα να υπογράφει μελέτες με ΑΠΥ εκτός της εταιρείας?

 

Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για να σφραγίσεις μελέτη που προορίζεται για οικοδομική άδεια πρέπει να έχεις κάνει έναρξη επαγγέλματος.

 

Για να βγει η οικοδομική άδεια μεταξύ των άλλων απαιτείται και το αντίστοιχο δελτίο παροχής υπηρεσιών (ΔΠΥ ή ΑΠΥ) και η κατάθεση στον ειδικό λογαριασμό μηχανικού στην Εθνική τράπεζα.

Για να έχεις μπλοκάκι για ΔΠΥ πρέπει να έχεις κάνει έναρξη επαγγέλματος στην εφορία, διαφορετικά δεν στο θεωρούν.

 

Αν έχεις ήδη μπλοκάκι θεωρημένο από την εφορία για υπηρεσίες μηχανικού τότε έχεις κάνει έναρξη επαγγέλματος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα να ρωτήσω κάτι εδώ (για να μην ανοίξω καινούριο τόπικ) μιας και έχει κάποια σχέση... Ας πούμε ότι θέλω να υπογράψω μία δουλειά εταιρίας για τον x,y λόγο... Πως ακριβώς ρυμίζετεται το οικονομικό; Η βασικότερη απορία που έχω είναι για τα λεφτά που πληρώνεις όταν βγάζεις το ΦΕΜ στην εφορία. Υποθέτω δηλαδή ότι κάνω μία συμφωνία να πάρω το x% από την αμοιβή που προβλέπεται για τη μελέτη και ότι μου πληρώνουν το ΦΠΑ. Έχω δίκιο εδώ; Με τον φόρο του ΦΕΜ τι γίνεται; Τι ακριβώς είναι αυτός ο φόρος;

Επίσης για αυτό το x% που έγραψα πιο πάνω, υπάρχει κάποια τιμή που θεωρείται συνηθισμένη; Μιλάμε για την περίπτωση που απλά υπογράφεις αλλά δεν έχεις κάνει εσύ το κομμάτι της δουλειάς, αλλά θα ήθελα να ξέρω και την περίπτωση που η δουλειά σου δίνεται από μία εταιρία και κάνεις και το κομμάτι της δουλειάς..

 

Συγνώμη για την ασχετοσύνη, είμαι αρχάριος.

Link to comment
Share on other sites

Το ΦΕΜ ειναι 10% της αμοιβης και προκαταβάλεται στην εφορία.

----

Πρέπει επίσης να υπολογίσεις πως γίνονται και άλλες κρατήσεις (ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ, ΤΕΕ) περίπου το 5% της αμοιβής

 

επίσης πρέπει να υπολογίσεις την φορολογία σου στο τέλος της χρονιάς

τα όποια τέλη επιτηδεύματος και έκτακτες εισφορές

και τις επιπλέον αποδείξεις για να κτίσεις το αφορολόγητο

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω κάτι;;;

Εγώ εργάζομαι ως σύμβουλος Iso 14001 σε εταιρεία παροχής υπηρεσιών συμβούλων. Το αφεντικό μου ρώτησε στο ΤΕΕ και του είπαν ότι επειδή δεν είμαστε ρργοληπτική εταιρεία δεν υποχρεούται να μας πληρώσει βάσει συλλογικής σύμβασης. Έτσι πληρώνομαι με 900 ευρώ για να φτιάχνω συστήματα περιβαλλοντικής διαχείρισης και υγείας και ασφάλειας στην εργασία. Πληρώνει στο ΤΣΜΕΔΕ αυτά που αναλογούν για να βγαίνει ο καθαρός μισθός 900 ευρώ. Είμαι παντρεμένη με παιδί και έχω και ένα μεταπτυχιακό

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.