Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπογραφή μελέτης από μισθωτό μηχανικό


sorman

Recommended Posts

Ποια είναι η ερώτηση, εαν επιτρέπεται?

Απο την στιγμή που δεν είσαι μισθωτός μπορεί να σου δίνει ότι θέλει, εχω ακούσει και λιγότερα. Το θέμα είναι εμείς να μην τα δεχόμαστε και να επιμένουμε. Δεν εχει σχεση με την εργοληπτικη, δουλευα και σε τετοια εταιρεια και ότι ήθελαν σου έδιναν πάλι.

Link to comment
Share on other sites

είμαι μισθωτός και παίρνω 900€ γιατί λέει δεν είμαστε μελετιτική εταιρεία και άρα δεν είναι υποχρεωμένος να συμμορφωθεί με τη σύμβαση των μηχανικών

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ρώτησε στο ΤΕΕ, εσύ το τσέκαρες ρωτώντας επίσης; Ή θα μπορούσες να ρωτήσεις και στην επιθεώρηση εργασίας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εκείνος λέει ότι επειδή είμαι υπάλληλος γραφείου και δεν υπογράφω ως μηχανικός πουθενά δεν υποχρεούται να με πληρώνει βάσει της σύμβασης των μηχανικών. Ισχύει;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση αυτό. Δεν υπογράφουν πάντα οι μισθωτοί Μηχανικοί γιατί δεν υπάρχει σε όλους τους κλάδους αντικείμενο "υπογραφής". Το θέμα κρίνεται αποκλειστικά από το αν μπορεί ή όχι βάση της νομοθεσίας να σε προσλάβει ως κάτι άλλο από Μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω. Εκείνος λέει ότι εφόσων με δήλωσε στην επιθεώρηση εργασίας ως υπάλληλο γραφείου και αφού δεν είμαστε εργοληπτική υπηρεσία αλλά παροχής υπηρεσίων (σύμβουλοι) ισχύει η Σύμβαση των υπαλληλων γραφείου. Απλά μου πληρώνει τα του ΤΣΜΕΔΕ κατ΄αναλογία του μισθού μου + ικα ασθενείας γιατί δεν γίνεται αλλιώς. Ρώτησε το ΤΣΜΕΔΕ λέει και δεν είναι υποχρεωμένος για τη σύμβαση του μηχανικού. Οι μηχανικοί στα σουβλατζίδικα δεν πέρνουν τα λεφτά της σύμβασης

Link to comment
Share on other sites

Για πολλοστή φορά (ευτυχώς που υπάρχει και το φόρουμ αυτό να ενημερώνεται ο κόσμος):

Άπαξ και έχεις ΤΣΜΕΔΕ , πρέπει να σε προσλάβει ωε μηχανικό. Απλό. Ούτε παρερμηνείες, ούτε τίποτα. Ας φτιάχνεις καφέδες, ας σκουπίζεις, ας δουλεύεις ως μάγειρας,ας κάνεις οτιδήποτε. Η σύμβαση καλύπτει όλους τους μηχανικούς. Όπως είπε και η myri , μόλις τον τσιμπήσει η Επιθεώρηση θα αναθεωρήσει. Είναι στάνταρ με τους εργοδότες , επειδή δεν γνωρίζουν την ιδαίτερη αυτή κατάσταση με τους μισθωτούς μηχανικούς και τις εν μέρει διαφορετικές ρυθμίσεις που ισχύουν.

Κοίταξε να τον διορθώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο στο ότι όταν ένας μηχανικός εταιροαπσχολείται δεν πληρώνεται με την Συλλογική Σύμβαση Εργασίας (ΣΣΕ) των Μηχανικών αλλών με την ΣΣΕ του κλάδου/επαγγέλματος που ασκεί/ανήκει.

Ασφαλιζεται βέβαια σε ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ + ΙΚΑ.

 

 

Για την περίπτωση σου βέβαια δεν θα λέγαμε ότι εταιροαπασχολείσαι ως μηχανικός.

Τα συστήματα ISO είναι ανήκουν στο πεδίο ενασχόλησης των μηχανικών.

 

Αν θεωρεί ότι είναι δουλειά που μπορεί να κάνει ένας "υπάλληλος γραφείου" τι προϋποθέσεις υπήρχαν για την πρόσληψη; απολυτήριο λυκείου μόνο;

ή απαιτούσε και δίπλωμα μηχανικού (και γενικότερα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης);

ποια τυπικά προσόντα απαιτούνταν κατά την πρόσληψη;

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο στο ότι όταν ένας μηχανικός εταιροαπσχολείται δεν πληρώνεται με την Συλλογική Σύμβαση Εργασίας (ΣΣΕ) των Μηχανικών αλλών με την ΣΣΕ του κλάδου/επαγγέλματος που ασκεί/ανήκει.

Ασφαλιζεται βέβαια σε ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ + ΙΚΑ.

 

Αφού πρέπει να προσληφθεί ως μηχανικός, πως θα πληρώνεται με άλλη σύμβαση;

Τα 'χετε μπερδέψει μου φαίνεται και μπερδεύετε και τους άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.