Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση εργασιών με το Άρθρο 22


Recommended Posts

Συναδερφοι καλησπερα

Θα ηθελα καποια βοηθεια η καποιες γνωμες για ενα θεμα που εχει προκυψει με εκδοση βεβαιωσης εργασιων που εμπιπτουν στο αρθρο 22 του ΓΟΚ με την πολεοδομια Αθηνας.

 

Συγκεκριμενα πελατης μου προκειται να κανει εργασιες στο εσωτερικο διαμερισματος του Β οροφου σε περιοχη που απαιτειται ελεγχος αρχαιολογιας (πλ.Καρυτση).

Ετσι παρ΄ολο που οι εργασιες που ζητω με αρθρο 22 ειναι ακριβως οι περιγραφόμενες στο ΓΟΚ (εκανα αντιγραφη το εδαφιο στην αιτηση) ο αρμοδιος υπαλληλος με στελνει ΕΠΑΕ και ζηταει και εγκριση αρχαιολογιας (χωρις να ζηταω εργασιες σε οψη η προφανως εκσκαφες αφου βρισκομαι στον Β οροφο...)

Η αρχαιολογια νεωτερων μνημειων τωρα αντιμετωπιζει το θεμα σαν αδεια κανονικη και ζηταει ολα τα δικαιολογητικα που σημαινει τοπογραφικο φωτογραφιες τεχνικη εκθεση κλπ(και φυσικα αυτο σημαινει και καθυστερηση 50+ ημερων).

Κανενας στην πολεοδομια δεν αντιλαμβανεται το παραλογο του θεματος και εχω απελπιστει με την κατασταση..

Διευκρινιζω οτι ΔΕΝ ζητω εγκριση εργασιων μικρης κλιμακος

Αν εχει καποιος καμμια ιδεα-προταση ειναι καλοδεχουμενη..

Ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συναδελφε αντιμετωπίζω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα κατέθεσα σημερα για αρθρο 22 ( εσωτερικο βάψιμο καταστήματος) και μου ζητησε ο Ψαρας ΕΠΑΕ οταν του ζητησα το διαταγμα που το αναφέρει πεισματικά αρνήθηκε

 

Γνωριζει καποιος αν οντως ιχυει αυτο το παραλογο γιατι η Διευθυντρια λειπει και η προισταμενη δεν ξερει ?:roll:

 

Συναδελφε τι έκανες τελικά??

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΑΕ για εσωτερικό δεν έχω ξανακούσει

Αρχαιολογία το κατανοώ διότι αυτοί στο Νεοτέρων μηνμείων έχουν ξεφύγει και το απαιτούν

 

Προσοχή θέλει και Αρχαιολογία (εφορία αρχαιοτητων) και Νεοτέρων μηνμείων

 

ΥΓ αυτή η Προιστάμενη τελικά γνωρίζει τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

η αδεια μικρής κλίμακας δεν αναιρει την έγκριση άλλων υπηρεσιών όπως αρχαιολογία κλπ οσων αφορά την ΕΠΑΕ εφόσων δεν γίνονται εξωτερικές διαμορφώσεις η δεν απαιτείται έλεγχος λειτουργικότητας από την ΕΠΑΕ τοτε κακός την ζητάει

Link to comment
Share on other sites

Η προισταμένη ειναι καινουρια στην πολεοδομία και δεν γνωρίζει τιποτα

Αρχαιολογία θέλει και το εχω απο το Δεκεμβρη καταθέσει

 

-----

Ισχυριζεται οτι απαιτειται λόγω ιστορικου κεντρου

--------

Δεν ζητω αδεια μικρης κλιμακας αρθρο 22 ζητω για επαναχρωματισμό εσωτερικά

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά καταχωρημένο από myri

ΕΠΑΕ για εσωτερικό δεν έχω ξανακούσει

 

 

Η προϊσταμένη είναι καινούρια στην πολεοδομία και δεν γνωρίζει τιποτα fdali

 

Σε εντελώς όμοια περίπτωση (νομ/ση αρθρ 22-για εσωτερ κατασκευή-παταριού)

και με νέα προϊσταμένη πολεοδομίας

 

Ζήτησα από την προϊσταμένη να μου απαντήσει βάσει ποιού άρθρου της απόφασης για ΕΠΑΕ το στέλνει στην ΕΠΑΕ (δεν μου απάντησε και το έστειλε)

 

Αναγκάστηκα πήγα στην ΕΠΑΕ και επικαλέστηκα και σʼ αυτή βάσει ποιάς παραγράφου θα το εξετάσουν

Οπότε τελικά δεν το εξέτασαν και από τότε ζητάνε από την νέα προϊσταμένη

να αναφέρει οπωσδήποτε την παράγρ της απόφασης για ΕΠΑΕ με την οποία αποστέλλεται για εξέταση η οποιαδήποτε μελέτη

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...
On 11/3/2010 at 7:28 ΜΜ, ΗΛΙΑΣ ΠΑΤΡΙΚΑΚΗΣ said:

Συναδερφοι καλησπερα

Θα ηθελα καποια βοηθεια η καποιες γνωμες για ενα θεμα που εχει προκυψει με εκδοση βεβαιωσης εργασιων που εμπιπτουν στο αρθρο 22 του ΓΟΚ με την πολεοδομια Αθηνας.

 

Συγκεκριμενα πελατης μου προκειται να κανει εργασιες στο εσωτερικο διαμερισματος του Β οροφου σε περιοχη που απαιτειται ελεγχος αρχαιολογιας (πλ.Καρυτση).

Ετσι παρ΄ολο που οι εργασιες που ζητω με αρθρο 22 ειναι ακριβως οι περιγραφόμενες στο ΓΟΚ (εκανα αντιγραφη το εδαφιο στην αιτηση) ο αρμοδιος υπαλληλος με στελνει ΕΠΑΕ και ζηταει και εγκριση αρχαιολογιας (χωρις να ζηταω εργασιες σε οψη η προφανως εκσκαφες αφου βρισκομαι στον Β οροφο...)

Η αρχαιολογια νεωτερων μνημειων τωρα αντιμετωπιζει το θεμα σαν αδεια κανονικη και ζηταει ολα τα δικαιολογητικα που σημαινει τοπογραφικο φωτογραφιες τεχνικη εκθεση κλπ(και φυσικα αυτο σημαινει και καθυστερηση 50+ ημερων).

Κανενας στην πολεοδομια δεν αντιλαμβανεται το παραλογο του θεματος και εχω απελπιστει με την κατασταση..

Διευκρινιζω οτι ΔΕΝ ζητω εγκριση εργασιων μικρης κλιμακος

Αν εχει καποιος καμμια ιδεα-προταση ειναι καλοδεχουμενη..

Ευχαριστω..

ρε παίδες

προκειμένου να συντομεύσω την έγκριση α.ε.δ (για ανέγερση οικοδομής -πριν ολοκληρώσω τα αρχιτεκτονικά σχέδια

έστειλα στις 19-4-18 στη Νεωτέρων μνημείων ένα τοπογραφικό για ΕΚΤΟΣ σχεδίου περιοχή (που δεν βρίσκεται σε κηρυγμένο Αρχαιολογικό χώρο)

το οποίο απεικονίζει: 

1. το γήπεδο με τις συντεταγμένες σε ΕΓΣΑ 87 (χωρίς το υπό ανέγερση κτίσμα)

2. τους όμορους ιδιοκτήτες (διευθύνσεις πλευρών και ονοματεπώνυμα)

3. απόσπασμα αποτύπωσης (ανεπίσημης του 1938)

4. απόσπασμα χάρτη Γ.Υ.Σ και

5. τα συμβόλαια 

Σήμερα 16-5-18 έλαβα το από 11-5-18 έγγραφό τους όπου μου ζητάνε πλήρες τοπογραφικό διάγραμμα 

Σε τηλεφωνική επικοινωνία τους ρώτησα :

1. Γιατί δεν τους "κάνει" το παραπάνω τ.δ και

2. τι εννοούν όταν λένε "πλήρες" τ.δ!

Η απάντησή τους ήταν "θέλουμε πλήρες τ.δ"!

Μπορεί κανείς να μου πει από ποια διάταξη Νόμου προκύπτει "το πλήρες τ.δ"

(λες και εξετάζουν-σαν β' ΥΔΟΜ- το τ.δ και όχι αν το γήπεδο βρίσκεται σε περιοχή προστασίας τους!)

Είναι λογικές και νόμιμες αυτές οι απαιτήσεις τους???

 

 

Link to comment
Share on other sites

υποτιθεται οτι καπου στην αρχη -θα πρεπει να - λενε

"Λαβοντες υπόψη και ξαναλαβόντες υποψη" ...

να δουμε εκει  τι διαταξεις επικαλουνται...

 

τους ελλειψες που βγηκες στη συνταξη και σε παιδευουν για να σε βλεπουν πιο συχνα...:mrgreen:

τις καλησπερες μου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.