Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημιουργία γεωαναφοράς σε χάρτη .tiff


Recommended Posts

Αντί για PhotoShop μπορείς να χρησιμοποιήσεις και άλλα απλούστερα και freeware προγραμματάκια (viewers) εικόνων, πχ. IrfanView, που κάνουν την ίδια δουλειά. Οδηγίες για PhotoShop:

Μενού: Image -> Mode -> Bitmap -> Save as TIFF Uncompressed. Επειδή η αρχική εικόνα είναι έγχρωμη (RGB) - Αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος μην σκανάρεις σε έγχρωμο - , μετέτρεψέ την πρώτα σε Greyscale (8bit) [image -> Mode -> Greyscale], ρύθμισε κατάλληλα φωτεινότητα και αντίθεση ώστε να επιλέξεις κατάλληλο κατώφλι (Threshold) για τη τελική δυαδική εικόνα. Σωζωντας την τελική εικόνα σε TIFF ασυμπίεστο, μπορεί εύκολα να εισαχθεί στο AutoCAD.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή απ'ότι κατάλαβα με έγχρωμη εικόνα δεν γίνεται να φαίνεται διαφανής στο Autocad. To θέμα είναι όταν πρόκειται για απαλλοτριώσεις γίνεται χαμός με χρώματα και καλό είναι να τις σκανάρεις έγχρωμες.Τότε τι κάνεις?Δεν μπορείς να τις κάνεις να φαίνονται διαφανείς στο Autocad?

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως έχει το ίδιο αποτέλεσμα, να στείλεις την εικόνα "πίσω" και μπρος όλα τ' άλλα ή να την κάνεις διαφανή. Τουλάχιστον εμένα μου βγαίνει αποτέλεσμα έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το ίδιο και θα σου εξηγήσω γιατί:

Πες ότι σε μία απαλλοτρίωση θέλεις να "πατήσεις" χάρτη της ΓΥΣ, αν δεν κάνεις διαφάνεια την απαλλοτρίωση δεν θα βλέπεις τίποτα αν και ο χάρτης της ΓΥΣ δεν είναι διαφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καποιος τροπος να εχω γεωαναφορα με το AUTOCAD σε αρχεια tif ή γενικοτερα σε εικονες.

Οπωσδηποτε γνωριζω την μεθοδο με Insert/raster Image και μετα move scale και rotate αλλα ομως οταν εχω σκαναρισμενα σχεδια με καναβο και βαλω καναβο με το autocad βλεπω μια μικρη αποκλιση. Γνωριζω οτι αυτο μπορει να γινει και το εχω κανει με την εντολη rubber sheet απο το map

αλλα δεν εχω εγκατεστημενο το MAP και δεν χρησιμοποιω προγραμματα GIS.

Μηπως υπαρχει καποιο αλλο προγραμμα addon που κανει αυτην την εργασια.

Προσωπικα εχω βρει ενα addon λεγεται RASTER MANAGER το οποιο επιτρεπει να εχεις διαφορετικη κλιμακα κατα Χ και Υ ομως δυστυχως δεν λυνει ολα τα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι λιγο αρχαιος και χρησιμοποιω ακομη το autocad 2000 το RASTER DEGIGN MANAGER τρεχει με το AUTOCAD 2000 ;

Kαι που μπορω να το βρω ;

Κυκλοφορει ακόμη η έκδοση για το 2000 ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.