Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επαγγελματική αποκατάσταση μηχανικών


Recommended Posts

ναι, κοιτά να δεις, οι γονείς σου μπορεί να έχουν δίκιο, μπορεί και άδικο. Το λένε εξ' ιδίας πείρας (π.χ. ειναι μηχανικοί) ή κάποιοι άλλοι τους το είπαν?.

 

πάντως, αν σε ενδιαφέρει η υγεία σου, σου προτείνω να γίνεις δασκαλος

Link to comment
Share on other sites

ναι, κοιτά να δεις, οι γονείς σου μπορεί να έχουν δίκιο, μπορεί και άδικο. Το λένε εξ' ιδίας πείρας (π.χ. ειναι μηχανικοί) ή κάποιοι άλλοι τους το είπαν?.

 

πάντως, αν σε ενδιαφέρει η υγεία σου, σου προτείνω να γίνεις δασκαλος

 

Όχι,δεν είναι μηχανικοί για να το πουν αυτό.

 

Δεν ξέρω μάγκες,δεν έχω αποφασίσει ακόμα για την πρώτη προτίμηση στο μηχανογραφικό.Σκέφτομαι από την άλλη να πάω ΑΣΟΕΕ,αλλά βλέπω τα πολλά θεωρητικά μαθήματα και αμέσως αλλάζω γνώμη.Αδιέξοδος...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίω οτι οι οικονομολόγοι είναι σε καλύτερη μοίρα από τους μηχναικους πάντως , και εκεί υπάρχουν πάρα πολλοί απόφοιτοι δες μόνο πόσα τμήματα οικονομικών και συναφών αντικειμένων υπάρχουν. Στα οποια μάλιστα μπαίνουν και αριθμητικά πολύ περισσότεροι από τις πολυτεχνικές σχολές

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου στην Ελλάδα ΚΑΝΕΝΑ πτυχίο ΔΕΝ σου εξασφαλίζει ΚΑΜΙΑ επιτυχημένη επαγγελματική καριέρα. Σαφώς και υπάρχουν τα στατιστικά που λένε εν μέρει την αλήθεια. Αυτό όμως που σου αυξάνει ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ τις πιθανοτητες μιας καλής από κάθε αποψη σταδιοδρομίας ΕΙΝΑΙ να κάνεις αυτό που ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ και ΕΧΕΙΣ ΜΕΡΑΚΙ & ΙΣΧΥΡΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ. Αυτό είναι το ΜΟΝΟ εχέγγυο (ΟΧΙ βεβαιότητα) που θα σε κάνει να ΞΕΧΩΡΙΣΕΙΣ απο την μάζα και να διακριθέις και εν ΤΕΛΕΙ να αποκτήσεις την ΕΠΙΘΥΜΗΤΗ θέση σε αντικείμενο και χρήμα...

 

Γενικά οι Μηχανικοι ΠΑΝΤΑ ΕΙΧΑΝ, ΕΧΟΥΝ και ΘΑ ΕΧΟΥΝ ζήτηση στην αγορά εργασίας ... Το θέμα είναι βέβαια αν το αντικείμενο της εργασίας τους ανταποκρίνεται στα ΟΝΕΙΡΑ τους, αλλά αυτό είναι ΑΛΛΗ συζήτηση...

Εγω αν ξαναγύρναγα τον χρόνο πίσω .... ΠΑΛΙ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧ. θα σπούδαζα.

Link to comment
Share on other sites

Οι μηχανολόγοι πάντως, έχω την εντύπωση, ότι έχουν πολύ καλή απορρόφηση από την αγορά εργασίας, 1ον λόγω του ότι το πτυχίο τους έχει τεράστιο πεδίο εφαρμογών και 2ον έχουν μικρό αριθμό σχολών(νομίζω 2), δηλαδή γίνονται ανάρπαστοι(όπως οι τοπογράφοι)

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχουν μόνο δύο ΕΜΠ-ΑΠΘ-Πάτρα-Βόλος πρόσφατα μετενομασία νομιζω και στην κοζανη + 2 τμήματα Μ.Π.Δ + Ναυπηγοί

Βάλε και τα αντίστοιχα Τ.Ε.Ι και υπολόγισε έναν αριθμό που βγαίνει κάθε χρόνο

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Η έννοια της ζήτησης έχει καταργηθεί πλέον στην αγορά (ειδικά στους μηχανικούς). Αυτά μόνο για εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ καταλαβα 

Σκουρα τα πραματα για αυτους που λεν να σπουδασουν κατι σχετικο..

 

Αλλα δεν καταλαβαινω τι συμβαινει με το εξωτερικο

Παντα θα εχουν κενες θεσεις ? λολ

Καποτε και η εκει αγορα θα κορεστει δυστηχως :sad:

Link to comment
Share on other sites

Και στο εξωτερικό η αγορά για μηχανικούς έχει πλέον κορεστεί... Επιβιώνουν μόνο αυτοί με την τρελλή προϋπηρεσία. Μια ματιά σε αγγελίες εξωτερικού θα σε πείσει..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.