Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προστασία μόνωσης και αποκλειστική χρήση


JTB

Recommended Posts

Μου έτυχε μια περίπτωση που δεν ξέρω τί ακριβώς ισχύει.

Σε πολυκατοικία με ταράτσα περίπου 150 τ.μ. πρόκειται να γίνει αντικατάσταση της παλαιάς μόνωσης και στρώση ασφαλτόπανου με ψηφίδα σε όλη την επιφάνεια, ειδικά μετά τη σοβαρή υγρασία που έχουν τα αποκάτω διαμερίσματα.

Στη ταράτσα υπάρχει μια μικρή κατοικία και έχει μέρος της ταράτσας με κάγκελο και έχει αποκλειστική χρήση.

Μέχρι τώρα το δάπεδο ήταν ενιαίο. Τώρα θα στρωθεί παντού ασφαλτόπανο το οποίο βέβαια δεν θεωρείται βατό.

Στην επιφάνεια αποκλειστικής χρήσης, τί ακριβώς συμβαίνει; Προφανώς δεν μπορείς να του πεις μή πατάς γιατί θα χαλάσει! Επίσης δεν είναι σίγουρο ότι μπορείς να τον υποχρεώσεις να στρώσει πλακάκι με δικά του έξοδα... ή μήπως μπορείς;;; Επειδή σύντομα θα κληθώ να απαντήσω σε αυτό, θα εκτιμούσα κάθε δυνατή βοήθεια από την εμπειρία σας...

Γιατί φοβάμαι ότι είναι πιθανό να μη μας αφήσει να μπούμε στην ιδιοκτησία του οπότε δεν θα λειτουργήσει σωστά η μόνωση... Εδώ λέμε στο τζάμπα να μονώσουμε και ένα γείσο του διπλανού που έχει λάθος κλίση και μας ρίχνει νερά, δεν θα καλύψουμε τη δική μας ταράτσα ολόκληρη;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν είναι σίγουρο ότι μπορείς να τον υποχρεώσεις να στρώσει πλακάκι με δικά του έξοδα... ή μήπως μπορείς;;;

 

Το ότι έχει την αποκλειστική χρήση τμήμα της ταράτσας,

δεν σημαίνει κιόλας ότι του ανήκει. (κοινόκτητος αλλά όχι κοινόχρηστος χώρος)

 

Υπάρχει μία μικρή περίπτωση να προβλέπει κάτι ο κανονισμός (που δεν το πιστεύω...)

 

Κατά την γνώμη μου το σωστό θα ήταν να στρωνόταν από επάνω πλακάκι και στα έξοδα να είχαν όλοι συμμετοχή.

Απλώς κοιτάξτε μήπως φιλοτιμηθεί και τσοντάρει κάτι παραπάνω από το μερίδιο που του αναλογεί...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, αλλά όπως το λές μάλλον το θέμα είναι μην οι άλλοι λυπούνται το έξοδο του πλακακιού! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν το παλιό δάπεδο ήταν μωσαικό ή άλλο υλικό επίστρωσης τότε πρέπει να του φτιάξουν πλακάκι .

Αν ήταν απλά το μπετό της πλάκας Ο.Σ. , τότε ας το φτιάξει μόνος του στο δικό του τμήμα .

 

Δηλαδή γενικά αν αυτός είχε δάπεδο , πρέπει να ξαναέχει , αν δεν είχε , δεν θα έχει . Γιατί δεν κοιτάτε την λύση της ανεστραμμένης μόνωσης εκεί ?

Link to comment
Share on other sites

Στην αποκλειστική χρήση ό,τι μόνωση πραγματοποιηθεί θα την πληρώσει ο έχων την χρήση . Επιπλέον θα πληρώσει και το μερίδιο του στην υπόλοιπη κοινόχρηστη ταράτσα . Τώρα για το κατά πόσο είναι υποχρεωμένος : αν αρνείται να πραγματοποιήσει εργασίες , τον καταγγέλεις στο τμήμα κατασκευών της αρμόδιας Πολεοδομίας , έρχεται μηχανικός , καταγράφει την αναγκαιότητα της μόνωσης λόγω φθορών στις ιδιοκτησίες του κάτω ορόφου και επιβάλλει και πρόστιμο ενίοτε για μη εφαρμογή της απόφασης του . Η διαδικασία αυτή ακολουθήθηκε και πρόσφατα τόσο στην Πολεοδομία Παλλήνης όσο και στον Περισσό .

Link to comment
Share on other sites

Η μόνωση είναι κοινόχρηστη και η επισκευή της είναι ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΗ ΔΑΠΑΝΗ και πληρώνεται από όλους το ίδιο ανάλογα με τα χιλιοστά τους .

Η αποκλειστική χρήση είναι πάνω από την μόνωση , γιατί την μόνωση την ωφελείται ο από κάτω όροφος .

 

Αν τώρα ο χρήστης της αποκλειστικής χρήσης έχει κάνει ζημιές στην μόνωση πέραν της συνήθους χρήσης , τότε επιβαρύνεται με την επισκευή της .

 

Είναι υποχρεωμένος να επιτρέψει την επισκευή της μόνωσης , όπως και κάθε άλλης κοινόχρηστης εγκατάστασης , αλλά το κόστος βαρύνει όλους .

Link to comment
Share on other sites

'Αλλο ο κοινόχρηστος χώρος και άλλο ο χώρος αποκλειστικής χρήσης . Οι νομικοί και εγώ διαφωνούν κάθετα μαζί σου BAS...

Link to comment
Share on other sites

Η μόνωση , ο ΦΟ , οι εξωτερικοί τοίχοι , οι κεντρικές στήλες αποχέτευσης κλπ , ανήκουν στα κοινόχρηστα και κοινόκτητα της οικοδομής και οι επισκευές τους αποτελούν κοινόχρηστες δαπάνες .

 

Προφανώς άλλο ο κοινόχρηστος και άλλος ο αποκλειστικής χρήσης χώρος , αλλά η μόνωση δεν έχει χρήση .

Οπότε μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα .

Ισως η σωστότερη έκφραση είναι "κοινόκτητη" και όχι "κοινόχρηστη" γιά την μόνωση αλλά η ουσία είναι ότι αποτελεί κοινόχρηστη δαπάνη .

 

Το ίδιο συμβαίνει και σε περίπτωση αντικατάστασης του ανελκυστήρα που είναι πάγια εγκατάσταση του κτιρίου .

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

Καλημέρα και Καλή Χρονιά.

Έχω το ίδιο πρόβλημα στην πολυκατοικία που διαμένω.

Πάνω από την ιδιοτησία μου το 90% είναι αποκλειστικής χρήσης της ιδιοκτησίας του δώματος και το υπόλοιπο κοινόχρηστο. Το διαμέρισμά μου είχε υποστεί σοβαρές ζημιές καθότι η υγρομόνωση ήταν μαλτεζόπλακες με ελαφρόπετρα (1979 κατασκευή). Η μόνωση επισκευάστηκε με hyperdesmo με επίπαση χαλαζιακής άμμου και μετά αγόρασα το διαμέρισμα. Ο μονωσάς όμως δεν έβαλε εξαεριστικά με αποτέλεσμα να φουσκώσει το ταβάνι της ιδιοκτησίας μου (διόγκωση οπλισμού). Σημείωση το διαμέρισμα είχε ανακαινιστεί πλήρως 6 μήνες πριν από εμένα. Μετά απο τσακωμό βάλανε εξαεριστικά στην ταράτσα.

Το καλοκαίρι θα επισκευάσω το ταβάνι. Ποιόν κυνηγάω για το κόστος επισκευής (4000€)?

Η συνέλευση λέει την ιδιοκτησία από πάνω, εγώ λεώ ότι είναι κοινόκτητη και η μόνωση είναι απαραίτητη για την προστασία του οπλισμού, ο οπλισμός οξυδώθηκε και άρα η πολυκατοικία πρέπει να επισκευάσει τα κοινόκτητα. Η Πολεοδομία μου είπε ότι αν με καλέσει θα σε βάλω εσένα να τα φτιάξεις και μετά κυνήγα όποιον θες,άρα μην έρθεις με τίποτε σε εμένα.

Έχει κάποιος υπόψιν του απόφαση αντίστοιχη Αρείου πάγου ή κάποια νομοθεσία που να έχει ξεκάθαρη θέση. Αν σταματήσω να συμμετέχω στα κοινόχρηστα/αποθεματικό ταμείο μονομερώς μέχρι να καλυφθεί το κόστος είμαι εκ νόμος?

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.