Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οικοδομικές Άδειες-Αδειοδοτήσεις Οικοδομική Άδεια για Αποθήκη σε εκτός σχεδιού περιοχή


PeriklisK

Recommended Posts

Υπάρχουν άδεις για "αγροτική" αποθήκη μέχρι 15τ.μ. που δίδεται από το Υπουργείο Γεωργίας. Δεν γνωρίζω την διαδικασία και αν πρέπει να είναι άρτιο το γήπεδο...

Ρώτα σε μια διεύθυνση γεωργίας της Νομαρχίας.

 

πρόκειτα για λιθόκτιστες αποθήκες με κεραμοσκεπή, οι οποίες κτίζονται με άδεια μικρής σε καλιεργούμενα αγροκτήματα. Παίρνεις πρώτα βεβαίωση οτι είναι καλιεργούμενο απο την διεύθυνση γεωργίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

είμαι λίγο άσχετος με αυτά τα θέματα και θα εκτιμούσα μια αρχική βοήθεια...

Έχω ένα αγροτεμάχιο (2,5 στρ.) σε ένα χωριό της Φθιώτιδος (Νομ. Αμφίκλειας). Θα ήθελα να κτίσω μια αποθήκη. Ξέρετε ποια είναι τα ελάχιστα τετραγωνικά που επιτρέπονται με το ελάχιστο κόστος; (εκτός των εξόδων του μηχανικού, μόνο τα κρατικά, άδειες και τέτοια).

Επίσης δικαιούμαι υπόγειο; Αν ναι, τι μεγέθους;

Και κάτι τελευταίο:

Για την οριοθέτησή του (είναι ξέφραγο) τι πρέπει να κάνω;

Πάω με το συμβόλαιο στη πολεοδομία της αμφίκλειας και στέλνουν μηχανικό;

Ξέρετε αν γίνεται αυτό ποια θα είναι η αμοιβή του; (λογικά θα έχει)

Ευτυχώς νερά και ρεύμα είναι σχεδόν μέσα στο οικόπεδο (από θέμα εγκατάστασης)

 

Και για να προλάβω αυτούς που (λογικά) θα μου πουν "τράβα σε έναν μηχανικό, ρε",

θα πάω αλλά θα ήθελα μια γενική ιδέα του τι πρέπει να κάνω. Ε, για να ξεκινήσω να κάνω κάτι τέτοιο θέλω να το έχω σαν πλάνο στο μυαλό μου πρώτα...

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ όσους αφιερώσουν χρόνο να απαντήσουν.

 

........εγώ πάλι δεν κατάλαβα αν μιλάς για αγροτική ή εμπορική αποθήκη....και τούτο διότι οι αμοιβές αλλά και τα δικαιολογητικά - εγκρίσεις, διαφέρουν πολύ απο τη μία στην άλλη περίπτωση.

Σε κάθε περίπτωση όμως, ένα τοπογραφικό διάγραμμα (όπως τόνισαν και οι προηγούμενοι συνάδελφοι) είναι απαραίτητο στοιχείο για να δεις καταρχήν το δικαίωμα οικοδομησιμότητας (αρτιότητα, πρόσωπο κ.α). Καλό θα ήταν επίσης, να ''τρέξεις'' το θέμα Δασαρχείου, διότι στην περιοχή σας (έχω δουλέψει αρκετά εκεί) καθυστερείς έως και 6 μήνες για την τελεσιδικία, η οποία σε κάθε περίπτωση έκδοσης οικ. άδειας θα σου είναι απαραίτητη. Δες επίσης και τις επιτρεπόμενες χρήσεις γής στην περιοχή που αναφέρεσαι (ιδιαίτερα στην περίπτωση της εμπορικής αποθήκης) και συζήτησε με το μηχανικό σου οπωσδήποτε το θέμα της πρόσβασης (εάν έχεις πρόσωπο σε Εθνικό ή επαρχιακό δίκτυο).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.