Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χώροι εντός Σ.Δ. στο υπόγειο - απαιτείται διαχωρισμός;


JTB

Recommended Posts

Με αφορμή κάποιο άλλο post μου θέλω να ρωτήσω το εξής:

 

Εστω ότι κάνω γραφείο στο υπόγειο και μπαίνει εντός Σ.Δ. κανονικά. Τότε εντός Σ.Δ. η σκάλα προς το υπόγειο και ο διάδρομος μέχρι τη πόρτα του γραφείου.

 

1. Στη περίπτωση αυτή, οι τοίχοι του διαδρόμου που χωρίζει το διάδρομο με τους εκτός Σ.Δ. χώρους, μετράνε όλοι, οι μισοί, καθόλου;

 

2. Επιτρέπεται να μην υπάρχει διαχωριστικός τοίχος και να θεωρώ νοητό διάδρομο προς το χώρο εντός Σ.Δ. και ο άλλος χώρος να είναι αλάνα;

 

3. Αν όχι, μήπως αναφέρεται κάπου ρητά;

 

4. Αν ναι, τί διάσταση θεωρώ για τον νοητό εντός Σ.Δ. διάδρομο;

 

Ευχαριστώ, νομίζω είναι απορία αρκετών ( εκτός αν είναι ήδη λυμένο σε εγκύκλιο). Στέλνω και παράδειγμα

YPOG-SD.zip

Link to comment
Share on other sites

εγώ πορσωπικά θα το έκλεινα

διάσταση θα έβαζα 1.20

αν αφορα και ΑΜΕΑ 1.30 (αν και δε βλέπω να έχεις ανελκυστήρα)

για να έχεις γραφείο σε υπόγειο μάλλον θα πρέπει στη σκάλα να έχεις πλατύσκαλα και όχι σφηνοειδή σκαλοπάτια

Link to comment
Share on other sites

myri έχεις δίκιο, αλλά αυτό το κάνεις για να μη σε κοιτά με το βλέμμα του ροφού ο υπάλληλος... Λέω καθαρά από τεχνικής -νομικής άποψης τί ισχύει...

Το να το κλείσεις συνεπάγεται ένα τοίχο και μία ακόμη πόρτα που τελικά δεν εξυπηρετεί σε τίποτε άλλο από το να καθορίσει τον διάδρομο...

Ασε που θα μπορούσα απλώς να κάνω είσοδο από μπροστά και να κρύψω τη πίσω πόρτα...

Ο χώρος "γραφείο" είναι προσωπική ονομασία. Δηλαδή θα είναι ένας χώρος που θα χρησιμοποιηθεί ως γραφείο.

Ερωτώ απλώς γιατί όπως όλοι γνωρίζουμε, μπορώ να το βάλω αποθήκη και να τελειώνω... να βάλω ένα τοίχο και να τελειώνει η απορία... το θέμα είναι αν υπάρχει κάτι που να διευκρινίζει τέτοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.