Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εγκατάσταση σωμάτων τύπου Ventil


kritonK

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Αντιμετωπίζω ένα φαινομενικά απλό πρόβλημα.

Πρόσφατα έκανα την τοποθέτηση 8 σωμάτων Ventil σε μία υπάρχουσα εγκατάσταση μονοσωλήνιου. Σε δύο από τα οκτώ σώματα έβαλα θερμοστατικές κεφαλές tieme. Στην δοκιμή των σωμάτων παρατηρήθηκε το εξής περίεργο: Τα δύο εκ των 6 σωμάτων (αυτά με τις θερμοστατικές) καθώς και μία πετσετοκρεμάστρα δεν ζεσταίνουν καθόλου. Το ζεστό νερό φτάνει μέχρι τον διακόπτη αλλά δεν περνάει μέσα στο σώμα. Τσέκαρα όλους τους διακόπτες αν είναι ανοιχτοί. Οι επιστροφές μου στο κολεκτέρ είναι ζεστές. Δεν υπάρχει ίχνος αέρα στο δίκτυο.

Το μόνο που διαπίστωσα είναι ότι στην πετσετοκρεμάστρα ο διακόπτης είναι ανάποδα τοποθετημένος αλλά η επιστροφή του είναι ζεστή επομένως κάνει κύκλωμα και συνεχίζει προς το επόμενο σώμα. Το κακό είναι ότι δεν μπορώ να ξέρω την διάταξη της εγκατάστασης παρά μόνο με χρήση κάποιας θερμοκάμερας. Παρόλο που ακούγεται απλό σαν πρόβλημα μου έχει σπαταλήσει αρκετό χρόνο και μάλιστα και σε κάποιους φίλους συναδέλφους. Θα ήθελα κάποια πρόταση/βοήθεια σας.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά μέσα στους διακόπτες υπάρχει ένα πλαστικό εξάρτημα, το οποίο κατευθύνει το νερό προς τα πάνω ή κάνει bypass.Μήπως δεν το έβαλες και παρακάμπτει το σώμα το νερό?

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοστατικοί διακόπτες για ventil συνήθως έχουν ρύθμιζόμενη αντίσταση για τη θέση "τέρμα ανοιχτός". Νομίζω ότι δεν κλείνουν τελείως, αλλά κλείνουν τουλάχιστον πολύ. Τα σώματα, κυριολεκτικά, δεν ζεσταίνουν καθόλου? Αν βγάλεις την κεφαλή μπορείς να έχεις πρόσβαση στην ρύθμιση του διακόπτη (που θα παραμένει βιδωμένος στο σώμα).

 

Ο διακόπης της πετσετοκρεμάστρας, ακόμα και να είναι τοποθετημένος ανάποδα στέλνει νερό μέσα στο σώμα, απλά δεν κυκλοφορεί όπως πρέπει. Παρόλα αυτά, δεν μπορεί να είναι εντελώς κρύο το σώμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά μέσα στους διακόπτες υπάρχει ένα πλαστικό εξάρτημα, το οποίο κατευθύνει το νερό προς τα πάνω ή κάνει bypass.Μήπως δεν το έβαλες και παρακάμπτει το σώμα το νερό?

 

Κάτι που δεν γνώριζα... Ήξερα για ένα πλαστικό μέσα σε ορισμένους διακόπτες το οποίο αλλάζει την προσαγωγή με την επιστροφή. Θα το κοιτάξω και θα σου πω.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοστατικοί διακόπτες για ventil συνήθως έχουν ρύθμιζόμενη αντίσταση για τη θέση "τέρμα ανοιχτός". Νομίζω ότι δεν κλείνουν τελείως, αλλά κλείνουν τουλάχιστον πολύ. Τα σώματα, κυριολεκτικά, δεν ζεσταίνουν καθόλου? Αν βγάλεις την κεφαλή μπορείς να έχεις πρόσβαση στην ρύθμιση του διακόπτη (που θα παραμένει βιδωμένος στο σώμα).

 

Ο διακόπης της πετσετοκρεμάστρας, ακόμα και να είναι τοποθετημένος ανάποδα στέλνει νερό μέσα στο σώμα, απλά δεν κυκλοφορεί όπως πρέπει. Παρόλα αυτά, δεν μπορεί να είναι εντελώς κρύο το σώμα.

 

 

Τις θερμοστατικές τις ρύθμισα στην μέση ώστε να ξέρω ότι δεν είναι τελείως κλειστές αλλά και ούτε τελείως ανοιχτές. Παρόλ'αυτά το σώμα δεν ζέστανε καθόλου. Εστιάζω το πρόβλημα στους διακόπτες γιατί μέχρι εκεί έχω ζεστό νερό. Όσο για την πετσετοκρεμάστρα έχει μπεί και εκεί τετράοδος διακόπτης απλά διαφορετικός από τους υπόλοιπους για τα Ventil. Εκεί είναι ξεκάθαρα ανάποδα τοποθετημένος ο δικόπτης απλά για την ώρα κάνει bypass το σώμα.

 

Υποπτεύομαι κάποιο στραγγαλισμό σε σωλήνα καθότι έχει επίπεδα το σπίτι και μόλις βρήκα από συνάδελφο μία θερμοκάμερα να δω τα κυκλώματα πως τα έχει πάει ο συγχωρεμένος (ναι συγχωρεμένος) υδραυλικός που έκανε τότε την εγκατάσταση.

 

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, θα ενημερώσω όταν έχω νεότερα...

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ventil, εννοείς σύνδεση κάτω από το σώμα, με διακόπτη Η (οι σωλήνες βγαίνουν από το πάτωμα) ή γωνιακό (σωλήνες από τοίχο) έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.