Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Outlook - διαχείριση του αρχείου του


MAKAP

Recommended Posts

Συνάδελφοι έχω πρόβλημα.

Εχει χαλάσει το pst του outlook και το τελευταίο backup που έχω είναι του 2009.

Υπάρχει κάποιο frewware πρόγραμμα για να καταφέρω να το ανακτήσω;

Ευχαριστώ.

 

υ.γ. Επειδή πρέπει να φύγω θα δω τυχόν απαντήσεις αύριο :(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Κάποιο συγκεκριμένα δεν έχω ξεχωρίσει αλλά κοίταξε εδώ . Νομίζω ότι τα συγκεκριμένα προγράμματα θα σε βγάλουν από τη δύσκολη θέση.

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό και ακολούθησε τα βήματα που περιγράφει :

http://www.emailaddressmanager.com/outlook/repair.html

 

αν δεν έχεις αποτελέσματα ψάξε τα προγράμματα που σου είπε ο gvarth,

ΑΦΟΥ πάρεις ένα αντίγραφο του pst. Θα το αναζητήσεις σαν outlook.pst στο C:\Documents and Settings\Faethon11\Local Settings\Application Data\Microsoft\Outlook (Η διαδρομή είναι από XP).

 

επειδή αυτά τα προγράμματα δεν δουλεύουν πάντα, για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε :

 

1.το "έχει χαλάσει" πως ακριβώς μεταφράζεται?

α.δεν ανοίγει το outlook

β.βγάζει μήνυμα λάθους ότι το pst είναι damaged

γ.ανοίγει, αλλά του λείπουν στοιχεία.

 

2. "το τελευταίο backup" είναι :

α.backup του outlook από το ειδικό πρόγραμμα

β.backup των windows

γ.image από κάποιο πρόγραμμα (acronis etc)

 

3.έχεις ρυθμίσει το outlook να κάνει autoarchive?

α. ναι.

Στην περίπτωση αυτή κάπου στον σκληρό σου υπάρχει ένα αρχείο archive.pst το οποίο έχει ολα τα στοιχεια του αρχικού pst μέχρι την ημερομηνία της τελευταίας αρχειοθέτησης που φαίνεται στην ημερομηνία του αρχείου.

β. όχι.

Κακώς :smile:

 

Αν η απάντηση στο 3 είναι ναι, αγνόησε τα 2 πρώτα, εντόπισε το archive.pst και θα σου πω πως να το επαναφέρεις.

Αν είναι όχι, τότε χρειαζόμαστε απαντήσεις στα 1 & 2 για να πάμε παρακάτω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

gvarth, ευχαριστώ αλλά το πρόβλημά μου είναι πως όλα θέλουν visa για αγορά κάτι που θέλω να το αποφύγω προς το παρών.

 

elpinor, ανοίγει αλλά έχουν χαθεί τα πάντα εκτός των λογαριασμών και των κανόνων. Δηλαδή επαφές και emails έχουν χαθεί.

Το τελευταίο archive.pst είναι 2 μήνες παλιό αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι το μέγεθός του το οποίο είναι 1/3 του outlook.pst

Έτρεξα το scanpst.exe που μου πρότεινες, και σε ευχαριστώ για αυτό, εμφάνισε όλα τα στοιχεία που είχαν χαθεί αλλά εμφανίστηκε άλλο πρόβλημα. Χάθηκαν οι λογαριασμοί μου όπως και δεν βλέπω δυνατότητα εισαγωγής λογαριασμών στο outlook. Αν θυμάμαι καλά ήταν στο TAB Εργαλεία μια επιλογή "Λογαριασμοί". Αυτήν δεν την βλέπω πλέον...

Μάλλον πρέπει να επανεγκαταστήσω το outlook.

Link to comment
Share on other sites

Για την επιδιόρθωση του pst αρχείου:

1. Κάντε backup του pst αρχείου

2. Εκτελέστε το scanpst.exe στον κατάλογο του office (στον δικό μου υπολογιστή είναι στον κατάλογο c:\Program Files (x86)\Microsoft Office\Office 14 )

 

Για το πρόβλημα του ορίου μεγέθους του pst

1. Κάντε compact now όπως περιγράφηκε πριν.

2. Αν συνεχίζει να είναι μεγάλο το αρχείο δημιουργείστε έναν νέο λογαριασμό email στο outlook, με τα ίδια στοιχεία με τον υπάρχον λογαριασμό. Θα δημιουργηθεί αυτόματα ένα pst αρχείο για τον νέο λογαριασμό. Στην συνέχεια ρυθμίστε το outlook να μην συγχρονίζει τον παλιό λογαριασμό. Το αποτέλεσμα θα είναι να έχετε αριστερά στο Outlook 2 λογαριασμούς, έναν με το αρχείο των παλιών eimail και έναν με τα νέα.

 

Πάντως τα 2GB μου φαίνονται πολύ λίγα. Έχω windows 64 και αυτή την στιγμή το pst του outlook είναι 3.76GB

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ sdim, αλλά το πρόβλημα που έχω τώρα είναι πως δεν έχω δυνατότητα δημιουργίας λογαριασμού!!!!! Δεν υπάρχει η επιλογή!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δυστυχώς έχω Ελληνικά και outlook 2000 :(

Αλλά πλέον επιλογές για δημιουργία λογαριασμού δεν έχει.

Ακόμα και μετά από επανεγκατάσταση!!!

 

Έκανα ένα δοκιμαστικό και πήρα mail στο inbox

 

Το μήνυμά σας δεν έφτασε σε μερικούς ή σε όλους τους παραλήπτες στους οποίους απευθυνόταν.

 

Θέμα: test

Αποστολή: 31/8/2011 1:04 μμ

 

Δεν ήταν δυνατή η επαφή με τους παρακάτω παραλήπτες:

 

'[email protected]' στις 31/8/2011 1:04 μμ

Δεν υπήρχε διαθέσιμη υπηρεσία μεταφοράς για την παράδοση στον παραλήπτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.